הנהלת "פרי הגליל" סגרה את המפעל באישון לילה, מבלי להודיע לעובדים

סגירת המפעל באה בעקבות התמהמהות הממשלה למלא את התחייבותה ולהעביר מענק כספי שהובטח כבר לפני שלוש שנים. העובדים: "אנשים מתחננים שייתנו להם רק להביא לחם הביתה, לא יותר מכך"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בעלי מפעל "פרי הגליל" בחצור הגלילית נעלו ביום שישי, זמן קצר לפני כניסת השבת, את שעריו ושלחו עובדי חברת שמירה למקום. לעובדים שסיימו את המשמרת נאמר כי המפעל נסגר וכי החל מיום ראשון 218 העובדים מוצאים לחופשה. "השאלטר הורד כבר ונעשו כל הפעולות הטכניות לסגירת המפעל", הכריז אתמול סופית אושיק אפרים, מנהל המפעל ואחד מבעליו.

סגירת המפעל באה בעקבות התמהמהות הממשלה למלא את התחייבותה ולהעביר מענק כספי שהובטח כבר לפני שלוש שנים, בעת שבעלי רשת "חצי חינם" - זכי שלום ומשפחת קופרלי - רכשו את המפעל שנקלע לחובות כבדים ועמד בפני סגירה. סגירת המפעל בסוף השבוע נערכה במפתיע, בדרך שהצליחה להערים על העובדים ולמנוע מהם צעדי מחאה.

לדברי מישל מלכה, חבר ועד עובדי "פרי הגליל", "ראינו ביום חמישי שמוציאים מהמפעל המון סחורה וכששאלנו ‘מה קורה?' ענו לנו שהכל בסדר. קצת לפני כניסת השבת נודע לנו שהמפעל נסגר ושהוצאנו לחופשה". אפרים הודה כי אכן "כל המלאי הוצא מהמפעל, קווי הייצור יעברו למפעלים אחרים שלנו. לנו אין בעיה, נמשיך לעבוד כרגיל, גם למדינה אין כל בעיה, היא הרי יכולה לייבא הכל מחו"ל, כמו שהחליטה לעשות עם הטונה. לנו יש מקומות אחרים שמהם נוכל להמשיך ולפעול. אם הממשלה לא תתעשת, נפטר בקרוב את כל העובדים. אנחנו לא חייבים כסף לאף אחד".

בעקבות סגירת המפעל והוצאת העובדים לחופשה, מסר ח"כ אילן גילאון כי ידרוש כינוס דחוף של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

יושבת ראש מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "הסגירה החד-צדדית של המפעל בערב שבת, נעילת שעריו במנעולים והצבת שומרים על הפתחים, בלא כל משא ומתן עם העובדים, היא צעד אלים ופרוע של הבעלים".

יחימוביץ' קראה לראש הממשלה, נתניהו, להתערב מיד בנעשה. "מדובר ב-218 עובדי שכר מינימום שכל חייהם עובדים במפעל, רובם שומרי שבת שהשבת שלהם הייתה קשה ומרה.

סגירת פרי הגליל היא חורבנה של העיירה חצור. דמי אבטלה, יצירת מקומות עבודה חלופיים ותשלומי העברה יעלו למדינה פי כמה וכמה מהצלת המפעל".

"זו ממש התעללות", אמר מלכה. "האם מישהו מבין מה עובר על פועל שנאבק על הלחם שלו, כשמקור פרנסתו מאוים מדי יום במשך שלוש שנים? זה בלתי נסבל. אנשים מתחננים שייתנו להם רק להביא לחם הביתה, לא יותר מכך. אם המפעל ייסגר, המדינה תיאלץ לשלם למפוטרים כסף בסכומים גבוהים יותר ממה שהתחייבה ולא העבירה לבעלי המפעל. סגירת ‘פרי גליל' גם תהיה מכת מוות לעיירה".

המפעל הגדול הוא אכן עוגן התעסוקה של חצור הגלילית זה עשרות שנים, כמו גם של היישוב הבדואי השכן, טובא-זנגריה. מלבד בתי מלאכה קטנים, מעט מקומות עבודה בקיבוצים ובאזור התעשייה השכן - צח"ר - הפך "פרי הגליל" עם השנים למעסיק המרכזי בעיירה. מפעל השימורים הענק, הניצב בכניסה ליישוב מהווה זה עשרות שנים סימן ההיכר של העיירה הגלילית, שבה גרים 10,000 תושבים.

"לפני כמה חודשים היה כאן נתניהו ואמר שחצור תהפוך לעיר. איזה עיר נהיה, עיר המובטלים?", אמר אתמול בייאוש ראובן בן-חיים. בן-חיים, בן 52, גרוש ואב לשישה. לדבריו "בגלל המצב הקשה השנה הפסיק לתמוך בבתו הבכורה, הלומדת לימודים אקדמיים.

מלבד הקושי הכלכלי הוא מציין כי "חוסר הוודאות סביב עתיד המפעל הפך דבר בלתי נסבל. אין לנו ביטחון בכלום, אנחנו מתנדנדים בין תקווה לבין ייאוש. זה לא עושה לנו טוב. כשאתה לא יודע אם מחר תגיע ותהיה לך עבודה, אתה הופך עצבני, מתוח, חרד. יש עובדים שנגמרו להם הכוחות והם אומרים שעדיף להם שהסיפור ייגמר והמפעל ייסגר וזהו. נגמר הכוח".

לדברי עמיר רוט, בן 27, שעובד זה ארבע שנים במחלקת אריזות, "זו אכזבה קשה. היו כל הזמן שמועות על סגירה, בסוף עשו לנו תרגיל. אני לא אתייאש, ומקווה שאמצא עבודה אחרת, אם אכן נפוטר".

לפני כשלוש שנים נקלע המפעל לקשיים וכמעט ונסגר, אולם לבסוף נקנה על ידי אנשי העסקים שלום וקופרלי. עם קניית המפעל שילמו הבעלים החדשים חובות עבר בגובה 17 מיליון שקלים לפועלים, וכן חוב של 27 מיליון שקלים לחקלאים המספקים את תוצרתם למפעל. במקביל קלטו עוד 140 עובדים ובשיא הגדילו את מצבת כוח האדם ל-280 עובדים (כיום יש 218 עובדים), והשקיעו במפעל כ-87 מיליון שקלים בהקמת קווי ייצור חדשים למרקים, חמוצים ושימורי טונה, ושיפוצי הקווים הישנים.

אולם מאז לא זכו בעלי המפעל לתמיכה המובטחת משר התמ"ת דאז, בנימין בן-אליעזר, כי מרכז ההשקעות יעביר מענק בגובה 24% מההשקעה, לאחר שהצילו את המפעל מסגירה. מאז איימו בעלי המפעל כי אם לא תמומש ההתחייבות למענק, המפעל ייסגר ואף הוצאו 50 מכתבי פיטורים. בעקבות כך כינסה ועדת הכספים של הכנסת ישיבה מיוחדת במפעל עצמו, בראשית חודש ינואר, השנה, והודיעה בסיום הישיבה כי המפעל יזכה לסיוע שימנע פיטורים, ייתכן שאף באמצעות חקיקה שתיזום הוועדה.

13 חברי הוועדה שבאו לחצור הגלילית אף חתמו על הצעת חוק אותה כינו "לעידוד מפעלי עוגן בפריפריה", כאמצעי לחץ להעברת הסיוע למפעל. כפי שאמר בדיון מרכז סיעת הליכוד בוועדה, ח"כ ציון פיניאן, הצעת החוק "תשמש שוט נגד הממשלה ואם תהיה התקדמות, אז נסיר אותה מסדר היום".

תגובות