מתנחלי מגרון פתחו בקמפיין "לכיבוש הלבבות"

חודש לפני המועד האחרון לפינוי המאחז, כמעט כל דייריו משתתפים ברצף חוגי בית שמטרתו להוכיח שהם "לא נוער גבעות"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

נער עם פאות ארוכות וכיפה מקרין מצגת שקפים לקומץ אנגלו-סכסים מהוגנים משכונת טלביה הירושלמית. מרחק שני צעדים ממנו עומדת אמו, אמריקאית חייכנית באמצע שנות ה-30 לחייה. ראשה עטוף במטפחת ראש והיא לובשת חצאית רחבה, מחווה בידה על המסך ומדברת בלהט. זוהי אביאלה דייטש, תושבת המאחז מגרון, והיא באה לשדר נורמטיביות.

לפני שפסיקת בג"ץ המחייבת את פינוים עד סוף מארס תיכנס לתוקפה, העת קוראת לתושבי מגרון להפשיל שרוולים ולהגיע אל העם. תושבי המאחז מודעים היטב לדימוי שלהם ברחוב הישראלי ולשם כך פתחו כבר לפני כשלושה חודשים בפרויקט הסברה ברחבי הארץ, הכולל חוגי בית והדרכות. מטרתם היא להציג את ה"אמת" על אודות מגרון, לשיטתם. לדבר אל הלבבות ללא תיווך תקשורתי. קצת לרגש, קצת לשכל. סקירה היסטורית והצגת הטיעונים המשפטיים, וגם תמונות של ילדים ובתים הרוסים אחרי פינוי.

האנגלית של דייטש שוטפת והמבטא האמריקאי פועל לטובתה. מאזין שהיה עוצם את עיניו, היה מתקשה להבחין בשוני מהותי שיש בינה לבין האיש בכובע הבייסבול והמבטא הניו-יורקי שאינו חדל מלהמטיר עליה שאלות מהקהל.

עשו לנו לייק ותקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

תלמידי ישיבת חיספין מקבלים הדרכה במגרון, החודשצילום: אמיל סלמן

"אני לא עומדת לספר לכם שום דבר חסוי", היא פותחת את דבריה ועוברת לתאר את החיים במגרון, יישוב שבו יש שבילי אופניים, מדשאות מוריקות וחניה לפני כל בית, גם אם הוא בעצם קרוואן. ילדי מגרון אינם חלק מכל אותם "ילדים עם תיק גב שתופסים גבעה", היא אומרת, "מנסים להציג אותנו כחבורה עם מקלעי עוזי".

את שיטת ה"דלת לדלת" מתארים במגרון כאלימינציה פשוטה. על התקשורת קשה לסמוך, מערכת המשפט אכזבה, ולציבור בישראל אין עניין ברעיונות מורכבים. "יש אצלנו 50 משפחות, מתוכן קרוב ל-30 כבר הדריכו לפחות פעם אחת", אומר איתי חמו, מהדמויות הבולטות במגרון. הבסיס הוא התנדבותי, והתושבים שמסייעים בהעברת ההדרכות נבחרים על בסיס מוכנותם ויכולתם לשלב את הפעילות עם סדר יומם.

בנוסף לחוגי בית שכבר התקיימו בחיפה, בית שאן, מצפה רמון ומקומות נוספים, מקיימים תושבי מגרון הרצאות גם לקבוצות המגיעות למאחז עצמו. כך לדוגמה, לפני כעשרה ימים ביקרו במגרון תלמידי ישיבת חיספין שברמת הגולן. בשבועות הקרובים צפויים לקיים תושבי מגרון מפגש עם תלמידי המכינה הקדם צבאית "יתיר" ולהגיע גם לבית הליכוד במצודת זאב.

ההרצאה בשכונת טלביה עומדת בפני סיום, ורבים מהמאזינים כבר עומדים לשלוח יד לארנקם. אלא שבניגוד לאירועים דומים שבהם מורגל הקהל עמוק הכיסים, דייטש אינה מבקשת תרומה כספית בסיום דבריה. "תרומה הסברתית? כן, השפעתית? בוודאי, רוחנית? בשמחה, אבל בכסף אין ממש צורך. הרי אצלנו כולם אנשים עובדים", היא מדגישה בפעם האחרונה לאותו ערב, "ממש כמו בכל מקום אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ