יוכפל מס' בני הפלשמורה שיועלו לישראל בחודשים הקרובים

החלטת משרד רה"מ התקבלה בעקבות חשיפת "הארץ" לפיה הממשלה הורידה את מספר העולים. בעוד 4 חודשים יבחן שוב קצב הקליטה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

משרד ראש הממשלה קיים הערב (ראשון) דיון סגור בנושא מכסת העלאת בני הפלשמורה לישראל והחליט כי זו תעלה ל-250 עולים בחודש בארבעת החודשים הקרובים. על פי ההחלטה, שהתקבלה בדיון בו השתתפו נציגי משרד הקליטה, נציגי הסוכנות היהודית, נציגי משרד הפנים, ונציגי ארגונים חברתיים למען עולי אתיופיה, לאחר תקופה זו יבחן שוב קצב הקליטה.

לפני כשלושה חודשים נחשף ב"הארץ" כי הממשלה החליטה להוריד באופן חד צדדי את מכסת כמות העולים מאתיופיה בחודש למקסימום של 110, זאת בניגוד להחלטתה מאוקטובר 2010, לפיה יש לסיים את פרויקט העלאת בני הפלשמורה עד מארס 2014, ובקצב של לא פחות מ-200 עולים לחודש.

הסיבה לצמצום, כך טענו במשרד האוצר ובמשרד ראש הממשלה, נבעה מהמלצת הוועדה הבין משרדית בראשות מנכ"ל משרד האוצר דאז, חיים שני. הוועדה הוקמה כדי לבחון את תנאי קליטתם של העולים לרבות בירור מספר המקומות הפנויים במרכזי הקליטה ובסמכותה היה להמליץ לצמצם המכסה "אם מצאה צורך חיוני בכך".

הפגנה של קרוביהם של בני הפלשמורה הממתינים לעלותצילום: דניאל בר און

הוועדה קבעה כי עד דצמבר 2011, לא יוותרו מיטות פנויות במרכזי הקליטה; אולם בדיקת "הארץ" מנובמבר האחרון מצאה כי יש 800 מיטות פנויות לקבלת העולים החדשים. במקביל, התפרסם בכנסת דו"ח שהכינה משלחת של הכנסת לפיו התנאים במחנה הפליטים בגונדר קשים.

4,500 בני הפלשמורה שנותרו מאחור, למרות שהוכחו כצאצאי יהודים וכבר נרשמו בפנקס קהילת הממתינים של משרד הפנים כזכאי עלייה, חיים במשך שנים ברעב ועוני מחפיר, בהמתנתם לעלות לארץ. "המשלחת נפגשה עם אלפי מאושרי עלייה הממתינים לעלות ארצה, ביקרה בבתיהם ומצאה כי מדובר באנשים החיים בתנאי דיור קשים ביותר, ברעב ובעוני, הסובלים ממחסור במזון, במים ובביגוד ובעלי בעיות בריאותיות קשות. הילדים במתחם סובלים מתת תזונה, ממערכת חיסונית חלשה וממחלות נוספות, בשל השהייה הממושכת שלהם בהמתנה לעלייה לאחר שעזבו את בתיהם וכפריהם", נכתב בדו"ח.

כל אלה לא סייעו לשינוי החלטת הממשלה לצמצם העלייה והיא נותרה בעינה. לפני כחודש פורסם ב"הארץ" כי הממשלה בדקה וגילתה כי קיימות 1,000 מיטות פנויות.

מהסוכנות היהודית המנהלת את מרכזי הקליטה בארץ, נמסר באותה עת כי ידוע להם על עוד "כ-100 משפחות הנמצאות בתהליכים שונים של השכרה או רכישת דירה וצפויים לצאת ממרכזי הקליטה לדיור הקבע כבר באוגוסט הקרוב, ובהתבסס על נתוני השוק ומצב המשפחות, ייתכן שמשפחות נוספות יחלו בתהליך רכישה או השכרה וייצאו מהמרכזים".

גורמים במשרד ראש הממשלה גורסים כי ההחלטה הערב פירושה בדיקת יכולת מרכזי הקליטה לקלוט את העולים במשך ארבעת החודשים הקרובים, ולאחר מכן ייבחן קצב העלאת בני הפלשמורה הנותרים; לפי הגורמים, ייתכן שכמות העולים תצומצם למתחת לכמות המינימאלית - 110 בחודש, אם יהיה בכך צורך. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "עוד נקבע כי תיבחן במשרד הקליטה האפשרות לפתוח מרכז קליטה נוסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ