המו"מ נכשל: האחיות פתחו בשביתת אזהרה

לאחר שלא הצליחו להגיע להבנות עם האוצר על העומס במחלקות, החליטו האחיות לשבות למשך יממה; ליצמן: "אנחנו לא חייבים להן כלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסתדרות האחיות פתחה הבוקר (שני) כמתוכנן בשביתת אזהרה בת 24 שעות בה ישתתפו צוותי אחיות במערכת הבריאות הציבורית בכל הארץ. זאת לאחר שישיבת המו"מ בין יו"ר הסתדרות האחיות לאוצר שהחלה אתמול בצהריים, הסתיימה ב-4 בבוקר במבוי סתום.

הצדדים הגיעו להבנה כי המחסור החריף באחיות הינו עניין בעדיפות לאומית הדורש מענה חריג, אולם בתמורה דרשו באוצר מהאחיות להסכים לאשפוז חולים גם בעומסים חריגים של 150 אחוזי תפוסה ולשמור על שקט תעשייתי. יו"ר הסתדרות האחיות הבהירה כי לא ניתן להגיע להסכמה ללא פתרון עבור החולים השוכבים במסדרון: "רפואת המסדרונות משפילה את החולים ומסכנת את חייהם". מהאוצר נמסר מנגד כי "על אף מאמצי סגן שר האוצר ונציגי משרדו למצוא פתרונות שיקלו על העומס המוטל על האחיות, טרם הושג הסכם והאחיות החליטו לשבות היום. המו"מ יימשך גם היום על מנת להגיע לפתרונות ולסיים את השביתה מהר ככל הניתן".

"יש הסכמה מצד האוצר להפוך את מקצוע האחיות לאטרקטיבי, אבל שום דבר לא נכתב עוד" אמרה אמש יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן והוסיפה: "הם רוצים שאני אתן להשכיב 80 אנשים במחלקה ואתחייב לשקט תעשייתי...המחלקות נראות כמו מגרש חנייה של מיטות, ילדים מאושפזים אחד על השני, מיטות במסדרונות וליד שירותים. זה לא הגיוני ואני לא אתן למטופלים להמשיך לקבל יחס כזה".

מאבק האחיות החל לפני כשנה, לאחר שצוותי האחיות קרסו תחת העומס הרב שנגרם מתפוסה גבוהה במחלקות האשפוז בבתי החולים בארץ. לאחר שנקטו האחיות בצעדים ארגוניים, הוסכם כי התפוסה במחלקות הפנימיות תופחת ל-120% באופן מיידי, ובשנה הנוכחית תופחת בשנית ל-115%. כמו כן,הוגדלו תקני האחיות במחלקות הפנימיות לטובת טיפול בחולים המונשמים ונוספו 190 תקנים. אולם בשבועות האחרונים החלו להתמלא מחלקות האשפוז עד כדי140% תפוסה וצוותי האחיות קרסו בשנית תחת העומס, כאשר בשבוע שעבר צוותי אחיות מחלקות אשפוז בבתי חולים בדרום הארץ, נטשו את המחלקות במחאה על המצב.

אחיות מוולפסון שנטשו את מחלקתןצילום: מוטי מילרוד

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר הבוקר בראיון לרדיו "קול ברמה" כי "דעתן (של האחיות) חשובה לי, אך אנחנו לא חייבים להן כלום. יש לנו הסכם, שיפוג בעוד שנה, כשיסתיים שיפתחו אותו מחדש".

בשביתה הבוקר משתתפים האחים והאחיות במרפאות הקהילה של קופת חולים כללית, בתחנות טיפת חלב, בלשכות הבריאות, בבתי הספר, ובבתי החולים הציבוריים בארץ. במחלקות האשפוז בבתי החולים עובדים צוותי האחיות במתכונת מצומצמת. בחדרי ניתוח יעבוד צוות אחיות במתכונת שבת ויטפלו רק במקרים דחופים.

במחלקות האונקולוגיה, דיאליזה, חדרי לידה, מחלקת פגים וילודים, יחידות פריון וחדרי מיון יעבדו צוותי אחיות מצומצמים, אולם יתנו מענה רגיל. האחיות בבתי חולים גריאטריים ופסיכיאטרים לא ישבתו. בכל עיר תפעל תחנת בריאות למשפחה אחת תורנית, שתעניק מענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. אחיות בריאות התלמיד ישבתו וכמו כן מרפאות חיסון חו"ל תהיינה סגורות.

Read this article in English: Nurses across Israel go on 24-hour strike after talks with State fail

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ