מפעל פרי גליל ייפתח מחר מחדש

בישיבה בהשתתפות הבעלים ויו"ר וועדות הכלכלה והכספים, הוחלט להיענות לבקשת הוועד. בראשון יחל הליך חקיקה מזורז שיאפשר העברת מענק למפעל

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מפעל פרי גליל יפתח מחר מחדש. הערב (שני) נערכה ישיבה בהשתתפות הבעלים של פרי גליל, נציגי האוצר והתמ"ת, יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, ח"כ עמיר פרץ, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני. בישיבה הוחלט להיענות לבקשת הוועד וההסתדרות ולפתוח את המפעל מחדש.

ביום ראשון יחל הליך של חקיקה מזורזת לקידום המענק למפעל. בשנים האחרונות מאפשר חוק עידוד השקעות הון לתת מענקים רק למפעלים המייצאים לפחות 25% מתוצרתם.

מנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת, חזי צאיג, אמר כי ההחרגה של המפעל מחייבת שינוי חקיקה. הוא ציין כי אם החוק ישונה יש למרכז את התקציב להעביר את הסיוע למפעל. לדבריו, ועדת הכספים החליטה ללכת למהלך של שינוי חקיקה אך הוא לא יודע איפה עומד הנושא.

עובד מוחה בכניסה למפעל הסגור פרי גליל שבחצורצילום: ירון קמינסקי

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן אמר לאחר ששוחח עם רה"מ, "הושגה פריצת דרך ומפעל פרי הגליל על מאות עובדיו יחזרו לעבודה בטווח זמן מיידי, כרגע נותר רק לתאם את הפרוצדורות ליישם את הפתרון ליישום הפתרון".

בהסתדרות מברכים על החלטת הבעלים ואומרים כי "אנו מקווים שעתה ניתן יהיה להסדיר אחת ולתמיד את הנושא כדי שהעובדים לא יצטרכו לעבור מצוקה נוספת".

ועדת הכלכלה קיימה היום דיון מיוחד ודחוף בסגירת המפעל שבחצור הגלילית ופיטורי מאות עובדיו. בתום הדיון, הודיע כאמור שאמה-הכהן כי יקיים ישיבה סגורה בערב. לדבריו "מדובר בנושא רגיש וכבד משקל בחצור הגלילית, ועל מפעל שמהווה עוגן תעסוקתי ביישוב שלא רווי בהזדמנויות תעסוקה". הוא הוסיף כי הרקע לסגירה הוא הבטחה שלטונית לסיוע של 18 מיליון שקל, שנתן שר התמ"ת לשעבר ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר. "אם המדינה התחייבה היא חייבת לעמוד בהתחייבות", אמר שאמה-הכהן שגם מתח ביקורת על האופן והזמן שבו נסגר המפעל, בערב שבת. "יש תחושה שמשתמשים בעובדים ככלי להשיג הישגים עסקיים", אמר.

שר התמ"ת לשעבר בן אליעזר התייחס להבטחה לתת מענק למפעל ואמר: "ברור היה לי שסגירת המפעל תהיה מכת מוות לעיירה, כי זה מפעל שיש לו עיירה ולא עיירה שיש בה מפעל. עם זאת ידעתי שיש מגבלה במרכז ההשקעות שמחייבת ייצוא של 25% ורציתי להחריג את המפעל מהמגבלה. הבעלים והעובדים יכלו להבין ממני שהבטחתי לעשות כל מאמץ לתת מענק".

"באוצר יגידו שיש לזה השלכות רוחב, אבל זה מפעל שמפרנס 300 משפחות", הוסיף בן אליעזר והבהיר כי עמד מול הבעלים והעובדים כשר והתחייב לאפשר את מתן המענק. הוא הסביר כי "אחרי זה התקבלה החלטה לפרק את המפלגה שלי, אבל אם הייתי נשאר שם זה היה קורה והמפעל היה מקבל את המענק".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אחד מבעלי המפעל, אושיק אפרים, אמר כי הוא רכש את המפעל תמורת כ-105 מיליון שקל והשקיע בו עוד מיליוני שקלים. לדבריו, הוא מבקש את המענק למפעל ולא לכיסו הפרטי. אפרים התייחס לטענות שנשמעו כלפיו בימים האחרונים ואמר: "זה לא בושה להרוויח. לא ראיתי שמשקיעים עמדו בתור לרכוש את המפעל. אני לא רוצה לעשות תספורת או פן ולא משכתי דיבידנדים – אני רק רוצה לקבל מה שמגיע למפעל. אם היינו מפטרים את העובדים ומעסיקים אותם מחדש היינו מקבלים מענק על הכשרה – אבל שילמנו 16 מיליון שקל על הוותק של העובדים, לא עשינו את זה והשקענו 200 מיליון שקל בחצור הגלילית.

מוטי חזיזה, יור ועד עובדי פרי הגליל אמר הערב, " זהו יום חג לחצור. הגיע הסוף לייסורים שלנו ובשעה טובה נמצא הפתרון המיוחל. הבהרתי היום לחברי ועדת הכלכלה שאם לא יימצא פתרון, אין לנו, חברי הועד טעם לחזור לחצור וכל מה שנותר לנו הוא להעלות את חצור באש. עכשיו תהיה לי נסיעה מאושרת לחצור ומחר אנחנו חוזרים לעבודה בשמחה".

ח"כ גילאון אמר בתגובה "כולי תקווה שהפעם הממשלה תוכל לפדות את התחייבויותיה. המפעל משמש עוגן כלכלי לחצור הגלילית ותושבי האזור".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני אמר "נעשה כל שביכולתנו כדי שהכסף שמגיע למפעל בהבטחה שלטונית של שר התמ"ת דאז, בן אליעזר, יגיע למפעל. הפצרתי בבעל המפעל שיקח אחריות על מאות משפחות שנזרקו לרחוב ושייתן לנו את הקרדיט לפעול במהירות לקדם זאת. אני שמח שהוא ניאות, ומקווה שהנושא כולו יהיה מאוחרנו בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ