אזרחית סורית עלאווית התאחדה עם בעלה בישראל

רניה מיקי הכירה את בעלה כשלמדו בדמשק, ולפני ארבע שנים נישאו. מאז שב לכפר רג'ר, נפגשו השניים פעמים בודדות בירדן. היום התאחדו במעבר קוניטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע הטבח שמבצע השלטון הסורי במתנגדיו, נרשם היום (שני) במעבר הגבול שבין ישראל וסוריה, בקוניטרה, ארוע יוצא דופן: אזרחית סורית, ממוצא עלאווי, התאחדה עם בן זוגה הישראלי, תושב הכפר החצוי רג'ר, ארבע שנים אחרי שהשניים נישאו. תושבי הכפר רג'ר נמנים על העדה העלאווית המהווה מיעוט בסוריה, אליו משתייך הנשיא הסורי בשאר אל-אסד.

האשה, רניה מיקי, בת 30, שהתגוררה באחד מפרברי דמשק, הכירה את בעלה, עדנאן בן ה-35, לפני ארבע שנים, בעת שלמדו בדמשק. השניים נישאו, אולם לאחר שובו של עדנאן לכפרו בישראל, זכו להיפגש פעמים בודדות בירדן.

עדנאן הגיש בקשה לאיחוד משפחות, שאושר לאחרונה על ידי משרד הפנים והיום עברה האשה לצד הישראלי. בני המשפחות נפגשו במעבר הגבול בקוניטרה. לאחר מכן נפרדה האשה מבני משפחתה, עברה לצד הישראלי ומשם נסעה לרג'ר, הכפר שחציו נחשב כשטח לבנוני וחציו בשטח ישראל, ותושביו טוענים כי הוא למעשה סורי. עתידו של הכפר לוט בערפל ומאז נסיגת ישראל מלבנון בשנת 2000, ותושביו מיטלטלים בין שמועות שונות והכרזות של פוליטיקאים ומדינאים לגבי עתידם. תושבי רג'ר נושאים תעודות זהות ישראליות מאז נחקק חוק הגולן ב-1981, זאת בניגוד לתושבים הדרוזים ברמת-הגולן שמסרבים לקבל את תעודות הזהות.

4 מתוך 4 |
בני המשפחה חוגגים
1 מתוך 4 |
2 מתוך 4 |
הזוג בכפר רג'ר

יחד עם האשה הסורית עברו מסוריה לישראל שש נשים מכפרי הדרוזים ברמת הגולן, אשר עברו בשבוע שעבר לסוריה, לצורך ביקורי ניחומים במשפחותיהם שחיות שם. כן חזרו אתמול מסוריה לכפריהם שברמת הגולן שלושה סטודנטים דרוזים שסיימו את לימודיהם בסוריה.

איברהים נידאל, מתאם ענייני רמת הגולן במשרדו של איוב קרא, סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, אמר כי "מעבר הגבול בקוניטרה ממשיך להיות פתוח לצורך פעילות הומינאטרית, והשלטון בסוריה דואג לשמור על כך ומשדר 'עסקים כרגיל'. כמו כן, השלטון הסורי מעוניין להשאיר את נושא הקשר שלו עם רמת הגולן, זהו אינטרס סורי מובהק".

נידאל ציין כי בשבוע הבא יחלו להעביר במעבר הגבול תפוחים ממטעי הדרוזים ברמת הגולן. מדובר במבצע שנמשך זו השנה השביעית, בשיתוף פעולה משני צדי הגבול.

עם בואה של האשה לביתה החדש ברג'ר, נערכה במקום מסיבה וסעודה חגיגית. "אנחנו שמחים בשמחת המשפחה, זה יום מאושר", אמר אחד התושבים. אותו תושב, כאחרים במקום, ביקש שלא להתייחס למתרחש בסוריה, כמו גם בנוגע לעתידו של כפר רג'ר. "אנחנו רוצים לשמוח היום ולא לעסוק בפוליטיקה, זה בטוח לא יעזור לנו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ