מחקר: כשהבורסות יורדות, מצב הרוח בעלייה

לפי סקר חדש, בו השתתפו 19 אלף בני אדם מ-24 מדינות, שיעור המשיבים לשאלה כי הם מאושרים עלה מאז תחילת המשבר הכלכלי העולמי

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

למרות התוגה הגלובלית, העולם היום הוא מקום שמח יותר מאשר היה לפני שהחל המשבר הכלכלי הנוכחי. זו מסקנתו הלא-אינטואיטיבית של סקר חדש שהקיף 19,000 גברים ונשים בוגרים מ-24 מדינות. כ-77 אחוזים מהמשיבים על הסקר שערכה חברת המחקר הבינלאומית איפסוס מתארים עצמם כעת כמאושרים. מדובר בעלייה של שלושה אחוזים מתוצאותיו של מחקר דומה שנערך בשנת 2007, השנה האחרונה לפני שפרץ המשבר. באותו הסקר סיפרו 22 אחוזים מהנשאלים כי הם מאושרים מאוד - מדובר בעלייה של שני אחוזים מ-2007.

לסקרים כאלו מצורפת תמיד "אזהרת בריאות". פירוט רמת האושר מתבסס על דיווח אישי - והמונח עצמו מקבל משמעות שונה מאדם לאדם. הסקר של איפסוס, שמודד רמות של אושר, לא ניתן להשוואה מדויקת עם אלו הבוחנים "רווחה" (כמו מכון גאלופ), או "שביעות רצון מהחיים" (כמו ה-World Values Survey), ולכן קשה לבחון את תוקפן של המסקנות למול מחקרים אחרים. מרווח הטעות הוא גדול, מדובר ב-3.1 נקודות לרוב המדינות. עם זאת, איפסוס עורכת את הסקר בקביעות במשך חמש שנים והנתונים הוכיחו עצמם כיציבים למדי בתקופה הזו.

המסקנה הראשונה של המחקר היא כי באופן כללי, שווקים מתעוררים שצומחים במהרה לא שותפים לפסימיות של מדינות עשירות ומתועשות. קבוצת האנשים הגדולה שאופיינו כ"מאושרים מאוד", צמחה ב-16 נקודות בטורקיה, עשר נקודות במקסיקו וחמש נקודות בהודו. אפילו הפסימיות במדינות העשירות אינו שווה. מכל המדינות העשירות, מספר האנשים ה"מאושרים מאוד" גדל בשש נקודות דווקא ביפאן - למרות הצונאמי והאסונות הגרעיניים. עם זאת, גם הצניחות הגדולות ביותר ברמות האושר התרחשו בשווקים מתעוררים גדולים, באינדונזיה, ברזיל והאומללה הרב-שנתית - רוסיה.

המסקנה השנייה מאתגרת גם היא את האינטואיציה. אחת הדוגמות בתחום מדע המדינה היא כי רמת האושר עולה בהתאם לגידול בעושר, בדרך כלל עד שההכנסה הלאומית לאדם מגיעה לכ-25,000 דולרים בשנה, ואז היא נותרת יציבה. הטענה היא שככל שהמדינה עשירה יותר, כך הגדלת העושר מוסיפה פחות לאושרה של האוכלוסייה. רבים במפלגות השמאל הסיקו לפיכך כי אין טעם במרדף אחר צמיחה כלכלית גדולה יותר.

אבל המחקר של איפסוס מצביע על כך שהרמות הגבוהות ביותר של דיווח על אושר לא מגיעות ממדינות עשירות, כפי שניתן היה לצפות, אלא ממדינות עניות או כאלו בעלות הכנסה ממוצעת, ובמיוחד אינדונזיה, הודו ומקסיקו. במדינות עשירות, טווח הניקוד לאושר מגיע ממעל-הממוצע - 28 אחוזים מהאוסטרלים והאמריקאים אומרים שהם מאוד מאושרים - להרבה פחות מהממוצע. הנתונים המקבילים עבור איטליה וספרד היו 13 אחוזים ו-11 אחוזים בהתאמה (יוון לא נכללה במדגם). מתברר כי רוב האירופים עצובים יותר מאשר הממוצע העולמי. כך שהמסקנה היא כי רמות ההכנסה משפיעות, אם בכלל, ביחס הפוך על האושר. והאושר הנתפש תלוי בהרבה יותר גורמים מאשר רווחה חומרית.

המחאה הכלכלית בספרד. על פי המחקר, למרות הרווחה החומרית, רוב האירופים עצובים הרבה יותר מאשר הממוצע העולמיצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ