האם יגורשו ילדי זרים מוכים שהוצאו מביתם?

גירוש 60 ילדים יחד עם הורים אלימים או מתן מעמד בישראל להורים מזניחים: זו הדילמה של שר הפנים לקראת גירוש אזרחי דרום סודאן

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

גירוש מישראל יחד עם הורים אלימים או מתן "פרס" של מעמד בארץ להורים מתעללים ומזניחים - זאת הדילמה העומדת כעת להכרעה בפני רשויות הרווחה ושר הפנים, אלי ישי. בעקבות קביעת הנהלים להענקת מעמד לילדי עובדים זרים, ובשל ההחלטה לגרש מהארץ את אזרחי דרום סודאן עד אפריל, נדרשים כעת השר ישי ושירותי הרווחה לשאלה מה יעלה בגורל ילדי זרים שעברו התעללות מצד הוריהם והוצאו בשל כך מביתם.

כ-60 ילדי זרים כאלה שוהים כיום בפנימיות או במשפחות אומנה באזור תל אביב בלבד. עשרות מאותם ילדים ייאלצו, ככל הנראה, להתמודד לא רק עם הגירוש מהארץ, אלא גם עם חזרה לבית המסכן את ביטחונם האישי. ואולם, אם יוחלט לאפשר להם להישאר בארץ, אין אפשרות חוקית להפרידם מהוריהם לצמיתות, ועל כן יזכו האב והאם מן ההפקר.

בנוסף, בישראל שוהים היום במסגרות חוץ ביתיות כ-15 ילדים מדרום סודאן. משפחותיהם ייאלצו לעזוב את ישראל עד לאפריל, ואם לא יעשו כן - יגורשו. בין הילדים הללו יש גם שישה שסבלו מאלימות ומהזנחה קשה.

שישה ברמת סיכון גבוהה ושלושה בעלי צרכים מיוחדים שאינם יכולים לגדול בביתם.

נוסף על כך, לפחות שני ילדי עובדים זרים השוהים במשפחות אומנה הגישו בקשה למעמד מתוקף החלטת הממשלה. אם יעמדו בקריטריונים יקבלו מעמד, אך בניגוד לילדים החיים עם משפחתם, המשפחות לא יקבלו מעמד, שכן זה חל רק על משפחות החיות במשק בית משותף. סיטואציה מיוחדת זו יוצרת שלל דילמות כשהאפוטרופסות על הילדים הינה של הוריהם הביולוגיים כך שלא ניתן לגרש את ההורים ולהשאיר את הילדים בארץ.

הנושא עלה באחרונה לדיון בקרב גורמי הרווחה בעיריית תל אביב, אך אלו טרם גיבשו עמדה. ההחלטה הסופית תהיה בידי ישי - אם במסגרת החלטות פרטניות לגבי אזרחי דרום סודאן או בוועדת חריגים, הדנה בבקשות לקבלת מעמד מתוקף החלטת הממשלה. במשרד הרווחה עדיין מתעלמים מהסוגיה בטענה כי טרם קיבלו פנייה בעניין.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

משפחות זרים אינן זכאיות לשירותי רווחה בישראל, למעט ילדים במצבי סיכון הכוללים התעללות פיזית, מינית והזנחה. ד"ר רמי גודוביץ, פעיל עם הקהילה הדרום סודאנית, מעיד כי על פי המסתמן הילדים יגורשו עם הוריהם. לדבריו, "ילדים חוו אירועי אלימות קשים והוצאתם מהבית הובילה לפריחתם". לדברי תמר שוורץ, מנהלת ארגון "מסילה", "לא ניתן לגרש הורה ללא ילדו כי מדובר בחטיפה. מצד שני, להחזיר ילדים להורים מתעללים כדי לגרשם זה בעייתי מאוד. אך גם לתת פרס של מעמד להורה מתעלל זה בעייתי".

לדברי ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, "יש להביא בחשבון מה משמעות גירוש ילד כזה לחיקה של משפחה שרק אתמול טענו שמסכנת את הילד".

ממשרד הרווחה נמסר כי "הסוגיה עוסקת במקרים החריגים ומקרים מסוג זה נדונים בוועדת חריגים בראשות משרד הפנים". מעיריית תל אביב נמסר כי "העירייה פועלת על פי מדיניות משרד הרווחה. הטיפול בילדי הזרים במשפחות אומנה נעשה במסגרת הטיפול בילדים בסיכון ובכפוף לאישור ביהמ"ש, ללא קשר למעמד המשפחה. המשך השהות במשפחה האומנת ייקבע בהתאם למצב המשפחתי בלבד, גם כשמדובר בילדים שאינם בעלי מעמד חוקי בישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ