מנהל הרדיו החרדי: העלאת נשים לשידור פגעה ברייטינג

בדיון בכנסת טען מנהל רדיו קול ברמה כי אחוזי ההאזנה ירדו בצורה ניכרת. ח"כ זאב מש"ס: "אני צריך לשמוע מוסר מרבנית, עד לזה התחנה הידרדרה?"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

"מאז שמעלים נשים לשידור, הרייטינג של התחנה ירד", כך אמר היום (שלישי) מנהל תחנת הרדיו "קול ברמה", אבי מימרן, בדיון סוער על הדרת נשים במרחב הציבורי שהתקיים בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת. במהלך הדיון העלו חברי הכנסת השונים, בהם יו"ר הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) וח"כ נחמן שי (קדימה) טענות קשות כלפי התחנה ועל סירובה להעלות נשים.

"צריך להפריד בין המרחב הציבורי, הפרטי והמרחב הקהילתי בו נמצאת התחנה. זו לא רשת ב' או גלי צה"ל, זה רדיו של הרשות השניה שיש לו ערך מוסף קהילתי וזאת תחנה שמאזיניה רוצים את המצב ככה", הוסיף מימרן. ח"כ שי הגיב לדבריו ואמר כי אין להכניס את שיקולי הרייטינג לעניין, וכי נשים הן חלק בלתי נפרד מהציבור החרדי, "יכול להיות שאם היו עושים סקר בקרב הציבור היהודי היו מעדיפים שלא לשמוע ערבים", אמר "ועדיין צריך להשמיע ומשמיעים את כולם".

מימרן התייחס בדבריו לסקר ה-TGI האחרון, שבו רשמה התחנה 4% אחוזי האזנה - 10% פחות מהתקופה המקבילה בשנת ,2010 בה התחנה רשמה 4.4%. הסקר מודד את ההאזנה בין החודשים יולי לדצמבר, ואילו ההסדר עם הרשות השנייה, לפיו החלה התחנה בהקצאת שעה שבועית בודדת בו יוכלו לעלות נשים לשידור, הושג רק בסוף חודש אוקטובר. במסגרת ההסדר נקבע גם כי אם יועבר אירוע חדשותי בשידור חי, יושמעו נשים הנושאות דברים - בניגוד למצב הקודם, בו התחנה שידרה את האירוע באיחור וצנזרה את דברי הנשים.

אולפן תחנת הרדיו "קול ברמה" בבני ברקצילום: אלון רון

במהלך הדיון, שעלה לא אחת לטונים גבוהים, הוצאו ממנו ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, מנכ"ל רדיו תל אביב לשעבר ונציג הבעלים של קול ברמה, שי בן מאור, וח"כ ישראל אייכלר.

"הנעשה בתחנת הרדיו הזו הוא סיפמטום למציאות שבה נורמות קהילתיות הופכות לנחלת הכלל. לא קיבלתם את תחנת השידור כתורה מסיני לכל החיים, היא יכולה להילקח כמו שהיא ניתנה. ציבורים רבים אינם מיוצגים, והם היו שמחים לקבלת תחנה שמשדרת שידורים שוויוניים", אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ חוטובולי. "דיברתי על זה עם שר התקשורת, והאופציה לסגור את התחנה מעולם לא ירדה מסדר היום". לכך השיב ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) ואמר: "אני רוצה לראות אותו סוגר את התחנה".

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) התייחס להעלאת הנשים לשידורי התחנה ואמר כי כשהוא שומע אשה הוא סוגר את התחנה. "אני צריך לשמוע מוסר מאיזו רבנית... עד לזה התחנה הידרדרה? יש זכויות גם לציבור החרדי".

בתחילת החודש דן הצוות הבין-משרדי למניעת הדרת נשים בראשות השרה לימור לבנת דן בהסדר בין הרשות השנייה ל"קול ברמה", שהתיר לתחנת הרדיו לשדר תסכיתים בקריינות נשים רק לשעת שידור אחת בשבוע, והחל מהיום שעת שידור אחת ביום.

השרה לבנת אמרה כי "בהיבט החוקי, משרד המשפטים ימסור את חוות דעתו. בהיבט הציבורי אני חושבת שזו שערורייה שתחנת רדיו שמשתמשת במשאב ציבורי, מחרימה נשים, כובלת אותן לרצועות שידור שבועיות או יומיות, ובפועל אינה מאפשרת להן להתבטא באופן חופשי. זהו דבר שאפשר לומר עליו 'לא יאומן כי ישודר'".

בעקבות הלחץ על התחנה, קיים בראשית פברואר רדיו קול ברמה יום שידורים מיוחד שנועד להילחם במה שהם מכנים "כפייה חילונית", זאת בתגובה לכך שהרשות השנייה מנסה לחייבו להעלות נשים לשידור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ