תוך שנתיים: עלייה של 100% בהרוגים בבניין

מפקח העבודה הראשי במשרד התמ"ת אמר שהסיכוי של פועל בניין ישראלי להיות מעורב בתאונה גדול פי 12 מעובד ממוצע במשק

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

בעשר השנים האחרונות נהרגו בענף הבניין 315 פועלים – יותר ממספר הישראלים ההרוגים בצמד המלחמות מול עזה ולבנון, יחד עם הקסאמים, אסון ורסאי והדליקה בכרמל. ב-2011 היו 38 הרוגים, עליה של 65 אחוז לעומת השנה שעברה, וקפיצה של פי שניים לעומת 2009. ובכל זאת, המדינה מפנה גב, שוק הנדל"ן צוהל והתקשורת הישראלית מדווחת על האסון הלאומי המתמשך באמצעות ידיעות שורה לקוניות במבזקי האינטרנט. התאונה היחידה שסוקרה כראוי השנה היתה כאשר עוברת אורח צעירה נפצעה מאריח כשחלפה במקרה ליד אתר בניה.

בעקבות הכתבות על הנושא ב"הארץ", כינס אתמול ניצן הורוביץ (מרצ) את ועדת הכנסת לעניין העובדים הזרים של הכנסת לדיון ראשון בנושא. לקראת הכינוס, הוזמן ממחלקת המחקר של הכנסת דו"ח המאשש את הנתונים החמורים שהוצגו ב"הארץ" ומציין שתאונות רבות המסתיימות בפציעה לא מדווחות כלל.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"אני חייב להגיד שהזדעזעתי מהחומר", אומר ח"כ ניצן הורוביץ, שניהל את הדיון ביד רמה. "הפיקוח לקוי ויש הפקרות בחיי אדם. אני לא יכול שלא לחשוב שאחת הסיבות לכך היא שהפועלים הם זרים, ערבים, או אנשים שלא מקבלים ייצוג הולם. זה פשוט בזיון. התעצבנתי בדיון וזה לא קורה הרבה".

יורם אלעזרי, מפקח העבודה הראשי במשרד התמ"ת, סיפר כי הסיכוי של פועל בניין ישראלי (כלומר ערבי-ישראלי) להיות מעורב בתאונת מוות גדול פי 12 מאשר עובד ממוצע במשק. כשמדובר בעובד זר או תושב השטחים, הסיכוי להיהרג גדול פי 24. כלומר, לעובד זר סיכון כפול למות על הפיגום. נתון מעניין נוסף הוא שבמהלך 500 פשיטות שערכו מפקחי הבטיחות של משרד התמ"ת, במעל מחצית מהאתרים נתגלו לקויים קשים והוצאו צוים ו82 אתרים נסגרו. אלעזרי סיפר שאושרו תקנים לעוד מפקחים, אבל המשכורות כל כך נמוכות ביחס לשוק הפרטי, בסביבות 5,200 ש"ח לחודש, שהנדסאים לא מוכנים להתייצב לעבודה, מה גם שהמפקחים צריכים להגיע לאתרי בניה ברכבם האישי. על החסכון הזה משלם
הביטוח הלאומי מיליארדי ש"ח בשנה בפיצויים לפצועים ומשפחות ההרוגים.

איציק גורביץ' מהתאחדות הקבלנים התנגד למגמה של האשמת הקבלנים ומלמל כי הנתונים הזויים, אף שלא הביא נתונים אחרים.

פועל בניין בעכו. למצולם אין קשר לכתבהצילום: קמינסקי ירון

אף שכמעט כל העובדים שנפגעים הם ערבים או סינים, מהנדס הבטיחות חסן שולי היה הערבי היחיד בדיון. גם חברי הכנסת הערביים נעדרו מהדיון. חסן שולי מנהל מפעל חיים כמעט פרטי של מאבק בתאונות העבודה בבניין. הוא לוקח את העניין אישית ובשבועיים האחרוניים ביקר בשלוש לוויות רק באיזור הצפון של משפחות שיקיריהן נפלו מגובה, במג'דל כרום, בעראבה ובכפר מנדא "המצב על הפנים", הוא אומר בעצב. "אם הייתי נהג שמשתולל ברחוב, היו לוקחים ממני את הרשיון. היוזמה לדיון היא מבורכת, אבל אם לא תהיה הרתעה לקבלנים, אז חבל על טחינת המים. המספרים של הרוגים במגזר הערבי איומים וקשה לספוג את זה".

לדברי ניצן הורוביץ, הוא לא ירפה מהנושא ויקיים דיון נוסף בעוד חודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ