הכנסת מקדמת חוק לייקור אגרת הרישום לכלבים שאינם מסורסים

מטרת החוק לעודד עיקור וסירוס כלבים. בשנת 2011 טיפל המשרד ב-303 מקרים של התעללות בבעלי חיים - עלייה של כ-50% לעומת השנה הקודמת

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

לרגל יום זכויות בעלי החיים, אישרה אתמול (שלישי) הכנסת בקריאה טרומית ארבעה חוקים המיועדים להגן על חיות מחמד ומשק. ועדת הכלכלה אישרה לקראת העלאתו לקריאה ראשונה חוק נוסף, שמטרתו לעודד עיקור וסירוס כלבים. במהלך היום הציג משרד החקלאות נתונים המצביעים על עלייה משמעותית בפעולות האכיפה בגין התעללות בבעלי חיים. בשנת 2011 טיפל המשרד ב-303 מקרים של התעללות בבעלי חיים - עלייה של כ-50% לעומת השנה הקודמת. עם זאת, פעילים למען בעלי חיים, כמו גם חברי כנסת, ציינו כי האכיפה עדיין מצומצמת מאוד ובלתי מספקת.

בין היתר, אישרה אתמול המליאה תיקון המרחיב את סמכויות המפקחים על חוק צער בעלי חיים. התיקון לחוק, פרי יוזמתם של חברי הכנסת איתן כבל, אורי אריאל ודב חנין, קובע כי לשוטר או פקח תהיה סמכות להיכנס לחצר פרטית, לחנויות בעלי חיים, למשק חקלאי, לפינת חי ואף לכלי רכב, ללא צורך בצו בית משפט. זאת, גם אם אין חשד ממשי לביצוע עבירה על חוק צער בעלי חיים. צו בית משפט יהיה נחוץ רק לכניסה לבית מגורים.

הצעה אחרת של חברי הכנסת דב חנין וניצן הורוביץ מסדירה לראשונה פיקוח על הבאים במגע עם בעלי חיים במסגרת עבודתם. החוק מסמיך את שר החקלאות להנפיק רישיונות לעוסקים בהחזקת בעלי חיים, בהובלה, בהמתה לצורכי מאכל, באילוף או בהצגה בתערוכות ובתחרויות, ולחייב את העובדים האלה לעבור הכשרה מתאימה. "ידע ומיומנויות ראויים יכולים ליצור את ההבדל בין מוות מהיר של בעל חיים למוות מיוסר שלו ובין החזקה נאותה של בעל חיים לחיים מחפירים שלו", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

הטיילת ביפו. ב-2011 חלה עלייה באכיפה נגד התעללות בחיות צילום: חיים טרגן

חוק נוסף קובע כי תקוצר תקופת ההסגר של כלבים לאחר נשיכה והיא תהיה עשרה ימים מיום הנשיכה ולא מתחילת ההסגר. נכון להיום, על פי פקודת הכלבת, יש לשלוח להסגר כל כלב שנשך, גם אם חלף זמן רב מרגע הנשיכה. החוק הרביעי שאושר במליאה, לאחר שצומצם בוועדת השרים לחקיקה, מחייב הכנת תוכניות לחינוך למניעת צער בעלי חיים לעובדי מדינה.

בוועדת הכלכלה התקיים דיון טעון בעניין הצעה להעלות את אגרת הרישום השנתית של כלבים, למי שכלביהם אינם מסורסים או מעוקרים. סירוס ועיקור הכלבים נועד להגביל את הילודה, לצמצם את נטישת כלבים וכתוצאה מכך להפחית את מספר הכלבים המומתים מדי שנה בכלביות.

אגרת הרישום והחיסון נגד כלבת למי שכלבו מסורס או מעוקר עומדת על 51 שקלים לשנה, ו-144 שקלים לאחרים. על פי הצעת החוק, תהיה האגרה למי שכלביהם אינם מסורסים או מעוקרים גבוהה בלפחות 300 שקלים. נכון להיום רק כרבע מהכלבים הרשומים מסורסים, וכשני שלישים מהכלבות מעוקרות. מעריכים כי יש עוד עשרות אלפים אינם רשומים.

מחיר עיקור או סירוס במרפאה פרטית כ-700 שקלים, אך עמותות למען בעלי חיים ובהן "תנו לחיות לחיות" מציעות לבצע את הניתוחים במחיר נמוך בהרבה. בשל העלות הגבוהה של הניתוחים, ספק אם העלאת האגרה תשיג את המטרה. הד"ר רפי שחף, סגן יו"ר התאחדות הרופאים הווטרינרים, הביע חשש שהחוק יוביל לתוצאה הפוכה מהמצופה. לדבריו, במקום להגדיל את מספר העיקורים והסירוסים, יותר אנשים יבחרו כלל לא לרשום או לחסן את כלביהם, כדי לחסוך את האגרה. לטענתו, הפתרון הוא לסבסד את הניתוחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ