תקנון לבוש חדש בעיריית ת"א: בלי כפכפים וגופיות

עובדי העירייה מגבשים בימים אלה הנחיות חדשות שיקבעו את רשימת הפריטים האסורים ללבוש בעבודה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

על לוחות המודעות במסדרונות עיריית תל אביב נתלו באחרונה מודעות הפונות לעובדים. "מה אתה לובש כשאתה קם בבוקר?", הן שואלות. בקרוב, יצטמצם מעט מרחב הבחירה שלהם. גם אם אינם באים לעתים תדירות במגע עם קהל, יידרשו עובדי העירייה להקפיד הקפדה יתרה על הופעתם. העירייה צפויה לאסור, בין היתר, על עובדיה לבוא לעבודה בגופיה או בכפכפים. ייתכן שגם פריטי לבוש אחרים, בהם, למשל, מכנסיים קצרים במיוחד, חצאיות מיני או חולצות בעלות מחשוף גדול יהיו מחוץ לתחום.

ועדה המורכבת מ-35 עובדי עירייה עוסקת בימים אלה בגיבוש קוד לבוש. הכוונה היא להחיל אותו על כל העובדים שאינם לובשים מדים או בגדים ייצוגיים. הוועדה, שבה רוב נשי, קיימה כבר כמה ישיבות, שבהן הגדירו חבריה את מטרות קוד הלבוש, דנו בתוכנו ועסקו בדרכים לשתף את העובדים בגיבושו, ואז בהטמעתו. טרם התקבלה החלטה אם לקבוע רק אילו פריטי לבוש אסורים, או להגדיר גם כיצד נכון לבוא לעבודה ולחייב, למשל, גברים ללבוש חולצה מכופתרת.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בעירייה מבהירים כי בכל מקרה לא מדובר על תלבושת אחידה. "זה לא צבא או תיכון. אנחנו מדברים על לבוש מכובד, לא על חולצה או מכנסיים בצבע אחיד", אומר אברהם פרץ, מנהל אגף משאבי אנוש בעיריית תל אביב. לצד זה הוא מוסיף כי "בהחלט יש דגש על פחות חשוף, במיוחד בחודשי הקיץ. לא היינו רוצים לראות כל מיני פריטי לבוש צעקניים שיותר מתאימים לבילוי בפאב או במועדון. גם לא הייתי רוצה לראות מישהו שייתן שירות עם גופיה, או עובדת עם חולצת בטן".

חולדאי בשבוע האופנה בתל אביב. אולי משם הגיעה ההשראה לקולקציה החדשה צילום: ניר קידר

את היוזמה הציעו עובדים שעברו קורס ניהול בסיסי. "שאלנו מה המניע שלהם", מספר פרץ, "חלק מהאנשים אמרו שהם מרגישים מאוד לא בנוח שחלק מהעובדות באות עם כפכפים, נעלי אצבע, כל מיני מכנסונים. בכל זאת, אנחנו עובדי ציבור". על מנת שקוד הלבוש העתידי לא ייקבע באופן חד-צדדי על ידי ההנהלה, החליטה העירייה להקים ועדה, המורכבת מעובדים בכל הדרגות. הוועדה תעביר את המלצותיה בשבועות הקרובים לאישור הנהלת העירייה וארגון העובדים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

"מאוד חשוב לשתף את העובדים ולכן אנחנו לא ממהרים", אומרת פלורה מלינש, מנהלת המוקד הטלפוני באגף החניה, שמשמשת יו"ר הוועדה לקביעת קוד הלבוש. "זה לא רק לקבוע כללים, זה גם איך לשווק את זה, להטמיע את זה, לשמר את זה לאורך זמן. אנחנו מנסים למצוא את השילוב בין הכבוד ההדדי אחד לשני לבין חופש הבחירה שיש לאדם כשהוא קם בבוקר ומתלבש לעבודה".

בעיריית תל אביב כ-8,000 עובדים. נכון להיום, רק כמה מאות חייבים ללבוש מדים או בגדים ייצוגים, ובהם פקחי העירייה והעובדים במרכזי השירות. "רוב העובדים כן רוצים שינוי, בעיקר העובדים שלובשים מדים או בגדים ייצוגיים מאוד שמחים לעניין. יש לזה הדים מאוד חיוביים - הקרקע בשלה", קובעת מלינש.

בחברות פרטיות רבות קיים קוד לבוש. במגזר הציבורי לעומת זאת כמעט ואין גופים בעלי קוד לבוש מפורט. כך, למשל, בעיריית ירושלים מחייבים הנהלים את העובדים לבוא לעבודה בלבוש מכובד, אך אין רשימה של בגדים מותרים ואסורים. בעיריית חיפה קיים קוד לבוש רק לעובדים הבאים במגע רציף עם קהל, הקובע כי עליהם להופיע במכנסיים כהים וחולצה לבנה.

לצפייה בקוד הלבוש לחצו כאן

מרכז השלטון המקומי קבע לפני כשנה קוד לבוש, אך הוא חל על 60 עובדי המרכז בלבד ואינו מחייב את הרשויות המקומיות. בין היתר נאסר על עובדי המרכז להתייצב לעבודה במכנסי ג'ינס קרועים, לבוש ספורטיבי, חולצות טריקו מרושלות, סרבלים, מכנסים קצרים, חצאיות מיני, גופיות, בגדים צמודים מעור או לייקרה, בגדים שקופים, בגדי חוף וחולצות בטן.

יו"ר הכנסת הקודמת, דליה איציק אסרה על עובדי המשכן ומבקריו לבוא בשעריו בג'ינס, חולצות בטן, גופיות, מחשופים, מכנסיים קצרים, סנדלים וכפכפים. יו"ר הכנסת המכהן, ראובן ריבלין, ביטל את קוד הלבוש המחמיר עם כניסתו לתפקיד. לפני כשנה הגיש ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) הצעת חוק שלפיה ייקבע קוד לבוש אחיד וייצוגי במשרדי ממשלה, בכנסת, ברשויות מקומיות ובמוסדות ציבור אחרים. הצעת החוק טרם עלתה לקריאה טרומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ