באקדמיה ללשון זועמים: מרצים לא מקבלים עבודות בעברית

נציגי האקדמיה נפגשו עם שר החינוך וקראו לו לבטל את המדיניות המדירה את שפת האם: "בסוף גם בתיכונים ידברו רק אנגלית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האקדמיה ללשון העברית יוצאת למאבק נגד השימוש ההולך וגובר בלשון האנגלית במוסדות להשכלה גבוהה וקוראת לסטודנטים לעמוד על זכותם לדבר וללמוד בעברית בכל החוגים והשיעורים. על פי הערכות מדובר בעשרות קורסים לפחות.

באחרונה אף נועדו נציגי האקדמיה ללשון, ובראשם הנשיא פרופ' משה בר-אשר, עם שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), גדעון סער, בדרישה שיפעל בעניין. הנציגים קראו לשר לבטל את האיסור על הגשת עבודות בעברית בטענה כי "לא ייתכן שבמדינת ישראל יהיו גזרות על העברית כבימים אפלים בתולדותינו".

עוד ביקשו ממנו לאסוף בהקדם נתונים על היקף התופעה ואופייה ולקבוע מדיניות ברורה ומחייבת שתתיר את השימוש באנגלית תוך קביעת גבולות ברורים לשימוש בשפה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי טלי בן יהודה, מנכ"לית האקדמיה ללשון, "הביטוי הבוטה ביותר שמציג את הנושא במלוא חומרתו הוא הדרישה לדבר באנגלית. זו תופעה שהולכת ומתרחבת וההתפשטות היא כמעט בלתי נמנעת. לדבריה, השלב הבא, אם לא ייעשה דבר, הוא ש"בחוגים ידברו רק באנגלית ואז גם התיכונים, כי הורה לא ישלח את ילדו לתיכון שלא יכין אותו לאוניברסיטה. אנחנו מבינים את צרכי האוניברסיטאות בכל מה שנוגע לעולם הגלובלי, אולם לא שמעתי על זה שמדינת ישראל החליטה לעבור ללמד באנגלית. זה לא עניין פרטי של כל ראש חוג להחליט שהוא לא מלמד בעברית. אנחנו רוצים שבמדינת ישראל ידברו עברית בתואר ראשון, שני, שלישי, בבתי הספר ובכל מקום".

נשיא האקדמיה ללשון, פרופ' משה בר-אשר

במכון ויצמן, לדוגמה, מדובר במדיניות ברורה ובמסגרתה כל הלימודים מתקיימים באנגלית. לימודי מינהל עסקים בטכניון מתנהלים זה שנתיים אך ורק בשפה האנגלית - הרצאות ובחינות.

רקטור אוניברסיטת בר-אילן, הפרופ' חיים טייטלבוים, אמר כי "אינני מכיר חוגים כאלה בבר-אילן אולם לעצם העניין, דרישה כזאת אינה פסולה והיא אף מבורכת. שפת המדע היא אנגלית".

בחוג לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון, למשל, נשלח מכתב לסטודנטים בשפה האנגלית ובו הובהר כי "לא יתקבלו עוד עבודות גמר בעברית" וגם הסמינרים יוצגו באנגלית, זאת מאחר ו"שפת המדע היא אנגלית". עם זאת, צוין כי במקרים חריגים תיתכן קבלת עבודות בעברית, אם כי לא סביר להניח שיש תלמידים ללא רמה בסיסית באנגלית. ראש החוג, הפרופ' יהודה בנד, הבהיר אמש כי הדרישה אינה כוללת סטודנטים לתואר ראשון. לטענתו, "אם מישהו כותב משהו מדעי בעברית זה פשוט קבור ואף אחד לא יקרא את זה". הכתיבה באנגלית, לדבריו, "מוסיפה גם הילה למוסד, למחלקה ולאותו סטודנט שכתב את התזה, וממילא הוא יצטרך לכתוב בהמשך באנגלית.

לדבריו, "ודאי שזה קשה יותר למי ששפת אמו עברית ובכל זאת, זה אחד הדברים שהוא צריך לדעת כמדען. אם הוא לא יודע את זה, הוא דפוק. דפוק מפני שבלי לדעת איך לכתוב באנגלית הוא לא יוכל לפרסם בעצמו ויהיה תלוי בחסדי אנשים אחרים". גם כתב העת הישראלי בכימיה, הסביר, מתפרסם באנגלית.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר אמש בתגובה כי "בקורסים המתנהלים בעברית הבחינות והעבודות נעשות בעברית", אולם סטודנטית לתואר ראשון בחוג לבלשנות סיפרה כי "אנחנו נדרשים להכין עבודות באנגלית וכך גם להציג הרצאות בתארים הראשונים. בקורסים מסוימים זו המלצה ובאחרים זו דרישה".

לדבריה, זהו חלק מהעידוד להמשיך לתארים מתקדמים, כי בתחום הבלשנות עיקר המחקר נעשה באנגלית וזה יכול לתרום לפרסומים עתידיים. "הגישה של מרצים היא ‘תחסכו לעצמכם ותכתבו באנגלית כי גם ככה תמשיכו לתואר שני'". הסטודנטית סיפרה עוד כי "יש כאלה שמתקשים ולפעמים גם לא קוראים מאמרים בגלל זה או מבקשים סיכומים בעברית אבל הרוב שולטים בשפה. אפשר גם להשיג פטור אבל הרוח היא לכתוב באנגלית. בעיני זו שפת המחקר וחשוב להיות נאמנים למקור, אבל כן קיימת תופעה של קבלת הצעות ובקשות לתרגומים. זה דבר שקיים בחוגים אחרים - משפטים, מדעי המדינה וההתנהגות, הכל בתואר ראשון".

על פי גורם באקדמיה, הבטיח שר החינוך בפגישה הסגורה ללמוד את היקף התופעה מהאוניברסיטאות ולפעול אתן ועם המל"ג להתוויית מדיניות בנושא, שתשמור על העברית, אך תמצא פשרות לקיום חיים אקדמיים ומחקריים. מהמל"ג נמסר בתגובה כי הנושא הוא "במסגרת החופש האקדמי של המוסדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ