שוק הפשפשים והווילג' היפואי

"באים כמויות אדירות של אנשים, אבל לא לקניות" אמר אחד הסוחרים המתוסכלים, שמתמודדים עם ירידה במכירות ועלייה במחירי השכירות

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

רחובות שוק הפשפשים ביפו היו ריקים אתמול בצהריים, מלבד פקח שהסתובב לו בפנים מפוחדות. "מה איך הולך? זה בית קברות", מלמל סוחר כששאלתי איך הולך. כקרן שמש היוצאת מענן לרגע, הגיעו שלוש תיירות רעשניות מהונגריה וכל רוכל התחנן שיציצו במרכולתו, ללא הצלחה. השיפוץ בשוק הפך את המקום למסודר יותר, עם בתי קפה חמודים והרבה ברים מוצלחים. אבל לסוחרי הענתיקות שקיוו לטוב המצב הוא סיוט. המכירות ירדו באופן דרסטי. מהצד השני, הברים יכולים לשלם שכירות גבוהה בהרבה, כך שמחירי השכירות קפצו פי שלושה ובעלי הנכסים מבקשים מהסוחרים הוותיקים לעזוב.

"המקום הפך פתאום לפנסי", אומר ג'ימי שאולים, מוכר בגדים יד שנייה שיושב משועמם ליד הדוכן. "באו מעצבים, מעצבות, פותחים כל מיני גלריות. לנו המכירות ירדו לחצי. אם פעם שכירות עלתה אלף-אלפיים שקל, עכשיו זה בדולרים. באים כמויות אדירות של אנשים, אבל לא לקניות. ניסו לחקות פה את אירופה. אבל אנחנו כמו שרואים בכדורגל כנראה לא באירופה. ראש העיר הסתובב פה אחרי השיפוץ כולו מדושן. בפעם הבאה אני אצביע אפילו לאחמד טיבי ולא לחולדאי". רבקה מזרחי, המוכרת הסמוכה מוסיפה: "גם התיירים לא עוזרים. שמעתי שמדריך אמר ‘מה שהם אומרים מאה שקל, תגידו עשרה'. באים מעצבים פלצנים. לא צריכים פה פלצנות, זה מקום לדברים אותנטיים".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מירי שיוער כבר 20 שנה מוכרת בגדים בשוק. היא לא מדווחת על ירידה, אבל מוחה על שינוי הצביון: "זה כבר לא שוק פשפשים, אלא וילג', ולי זה עצוב. בא לאזור בחור צעיר, אז הוא ישים על בית קפה 10,000 שקל. ומי ימשיך להשכיר לסוחר שלוקח 3,000 בחודש? בוודאי שבעל המקום יזרוק אותו, אי אפשר לבוא אליו בטענות. זה שישב עם הפיילות יעזוב. ואם בית הקפה לא יצליח, הוא ילך, אבל לא יחזור הבחור עם הפיילות".

יאיר שרון, מבעלי הגלידריה החדשה כפיתולינה, מסביר את הצד השני של המשוואה: "אנחנו שוכרים אצל שני ניצולי שואה בני 80 שפרשו, הם החזיקו חנות סירי אמייל. חנות כזו עלתה 3,000 שקל לפני כמה שנים, ועכשיו אנחנו משלמים יותר מ-10,000 שקל - זו למעשה הפנסיה שלהם".

שוק הפשפשים ביפו, אתמול. "אם פעם שכירות עלתה אלף-אלפיים שקל, עכשיו זה בדולרים" צילום: אלון רון

מירי לוקחת אותי לאמוץ יעקבי מחנות הענתיקות בעלת השם האירוני "פלשתינה", שמתמודדת עם נאכבה שנייה. "הרבה עזבו. אם החנות היתה שלי גם הייתי משכיר למישהו ועוזב. בגלל שבעל הבית שלי מבוגר הוא לא מעלה מחיר. יש אשליה של הרבה נכנסים, אבל זו פאטה מורגנה". אני שואל אם הוא אוכל במקומות החדשים, אבל כמו כל המרואיינים הוא לא מגיע לבתי הקפה: "אני לא בן אדם של בילויים ואין שם אוכל של סוחרים, אלא אוכל יאפי. אני מרגיש דפוק גם בגלל שהרבה מקומות עממיים של אוכל נסגרו פה. סוחרים אוהבים אוכל מזרחי".

פועה לדיז'נסקי פתחה את קפה פועה, הקפה האופנתי הראשון באזור, ב-1999. בית הקפה שלה היה מלא ביום שהשוק היה ריק. מצד שני, היא הלוחמת המרכזית במהלך הג'נטריפיקציה סביבה, שכבר הורסת את הסביבה. "כואב הלב. עיריית תל אביב לא השכילה להבין שהיא יושבת על אוצר. פעם היינו קונים את כלי האוכל בשוק, היום אני צריכה להגיע לשוק של חיפה כי הסחורה לא מגיעה. השכירויות לפעמים הכפילו את עצמן פי עשר. מולי נפתחים עוד מסעדה, עוד בר יין. השוק גמור, הוא אבוד. שלוש חנויות נסגרו רק בחודש האחרון. בעירייה כולם קשקשנים. ישבנו עם העירייה לפני שלוש וחצי שנים והם מגבילים את פתיחת החנויות רק עכשיו, אחרי שהשוק נגמר. כשהגעתי אי אפשר היה להכניס אצבע מרוב אנשים פה. העירייה פשוט לא רצתה שוק פשפשים".

עצוב מכולם נשמע ס', גבר מבוגר עם מבטא פרסי סמיך, בין הסוחרים הראשונים בשוק - 42 שנה במקום. הוא טוען שהמכירות ירדו בשמונים אחוז. הוא אפילו לא טורח לפרוק את הסחורה שמגובבת מאחריו: "המצב נהיה זבל. אין לי כסף לאוכל לשבת. יש לי רק 70 שקל בכיס, צריך לקנות פירות ואני לא יודע מה לעשות. אתמול בגלל הסערה אמרתי שאשאר כבר בבית. ואז הלכתי בכל זאת לשוק. שאשב בבית ואשתגע ואריב עם האשה? היום מכרתי ב-40 שקל ללקוח אמריקאי שקנה תכשיט לאשתו. שלוש פעמים הוא אמר לא ואז חזר. הרס לי את החיים".

אסף זמיר, סגן ראש עיריית תל אביב-יפו, מודע לבעיה: "השקענו עשרות מיליונים בשיפוץ שהביא את הביקוש לשיאים. ובאמת מספר המסעדות כבר מאיים על האותנטיות. לקח שנתיים עד שעברנו את כל האישורים, אבל היכולת להוציא לפועל מיד קיימת רק בדיקטטורות. זה לא היה צריך לקחת שנתיים. אבל טוב שזה קרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ