אופיר בר-זהר

פריחה של פעילות גאה במפלגות הכנסת: לאחר שנים שבהן מאבקי הקהילה הגאה זוהו עם מפלגות השמאל ותאים גאים פעלו רק במרצ וחד"ש, בשנה האחרונה הצטרפו שלוש מפלגות מרכזיות לגל הוורוד. הראשונה מבין המפלגות הגדולות היתה קדימה, כאשר לפני כשנה הוקם תא "קדימה בגאווה". בחודשים האחרונים עלו על העגלה הוורודה גם מפלגות העבודה והליכוד, עם הקמת תאים של הקהילה.

שתי הקבוצות החדשות ביותר, של העבודה והליכוד, קיימו השבוע ערב של דיון ועימות בבר האוויטה בתל אביב. בנוכחות קהל קטן ומעורה, שכלל כמעט רק גברים, קראו לאנשי הקהילה להתפקד למפלגות. "הצטרפתי לליכוד לפני כעשור בלי קשר לנושא הלהט"בי. אדם לא צריך לשנות את הזיהוי הפוליטי בגלל הנטייה המינית", אמר יו"ר גאווה בליכוד, הד"ר אוון כהן, המכהן כמרצה לבלשנות באוניברסיטת תל אביב.

"אנחנו לא צריכים ללכת עם מפלגה מסוימת כי אנחנו להט"בים, אלא צריכים לדאוג שמפלגות האם שלנו יקדמו את האג'נדה הלהט"בית", הסביר. אחראית המתפקדים בתא, הדוקטורנטית לפילוסופיה רננה לויאני, סיפרה כי גדלה בבית דתי-ימני: "לחזור לליכוד היה לחזור לבית, להיות גם לסבית וגם ימנית - מי שאני באמת".

נציגי התאים הגאים של הליכוד והעבודה בעימות שניהלו בבר אוויטה בתל אביב, השבועצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לויאני מספרת כי נשאלה פעמים רבות כיצד יכול להתקיים תא גאה בליכוד. "אני חושבת שעצם השאלה הוא בעייתי. השמאל הלהט"בי ניכס לעצמו את כל הקהילה, במציאות אנחנו כבר עוקפים בלייקים את החוג הגאה בעבודה". לויאני מוסיפה כי "יש בתוכנו ימין ושמאל, כמו בכל מקום. אם ישימו קלפי במסיבת נשים, הימין ינצח בדיוק כמו בבחירות בכנסת, אבל המארגנת של המסיבה כנראה תהיה מהשמאל הקיצוני. כל מי ששואל את השאלה הזאת, בא מעמדה מתנשאת שרוצה להמשיך לשמר את המצב הקיים. אני מאמינה שבשנתיים הקרובות יהיו הרבה יותר הומואים ולסביות ימניים ונהיה הרבה יותר בולטים בתקשורת".

לדברי לויאני, זאת בעיה מרכזית: "חוץ ממרצ אין ח"כ מחוץ לארון. יש אלפי בכירים במוקדי כוח שהם הומואים ולסביות בארון. יש אפילו שרים שהם הומואים, אבל מפחדים לצאת מהארון. אם 3,000 מאתנו יתפקדו, יהיה להם יותר קל לעשות את זה".

לטענה כי הליכוד מדכא מיעוטים מגייס כהן את מומחיותו כבלשן: "שימוש במלים מסוימות טומן בחובו כל מיני הנחות יסוד מוטעות. צריכים להפריד בין מה שנקרא זכויות אזרחיות, שוויון וזכויות לאומיות, זה דברים שונים לגמרי. אם יש קהילות שהן סיכון ביטחוני או אזרחי אני לא חושב שצריכות להיות להן אותן זכויות. אני מאמין בשוויון זכויות מלא לאזרחים, כל עוד הם לא מסכנים את ביטחון המדינה". כהן, כמובן, תומך בשוויון זכויות מלא לקהילה הגאה: "להט"ב שהם אזרחי ישראל לא מסתובבים פה עם חגורות נפץ ואין מהם סיכון ביטחוני".

יו"ר משותף של החוג הגאה בעבודה, דן סלייפר, סימן מטרה שאפתנית: "אחד מהדברים שאני חווה כמורה לאזרחות בתיכון זה מה שקורה בהפסקות. כל משפט שני זה 'יא הומו, יא קוקסינל'. חלק מזה שאנחנו נכנסים לפוליטיקה, זה כדי לשנות את הדברים האלה".

לדעת סלייפר, הדרך לשוויון עוברת בהכרה בזוגיות הגאה: "חוק ברית הזוגיות לבני אותו מין הונח על שולחן הכנסת ואנחנו עושים מאמץ שהוא יעבור. הטענה שלנו היא שאין פה שינוי של הסטטוס-קוו הדתי ואין גם עניין תקציבי, כך שלדעתנו יש לזה סיכוי. התא בליכוד יעזור לנו לקדם אותו וגם מפלגות נוספות בקואליציה. אנחנו גם מנסים לבחון את שינוי המצב שמד"א לא מקבל תרומות דם מהומואים והעברנו מכתב באמצעות שלי יחימוביץ' אל יו"ר מד"א ואל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. אם לא ניענה, נעתור לבג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ