הוצאת הספרים החרדית הגדולה ביותר נמצאת על סף פשיטת רגל

הוצאת פלדהיים מפרסמת קומיקס, ספרי בישול, עצות ורפואה אלטרנטיבית. סופרים ורבנים קוראים להצלת המו"ל החרדי הבולט

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הוצאת הספרים החרדית הגדולה ביותר "פלדהיים" וחברת ההפצה שלה, עומדות בפני פשיטת רגל. בית המשפט המחוזי בירושלים הקפיא בשבוע שעבר את ההליכים נגד פלדהיים למשך חודש, וזרק לה גלגל הצלה אחרון לפני סגירה שתביא לפיטוריהם של 80 עובדים.

חברת פלדהיים, המחזיקה בזכויות הוצאה לאור של כ-2,500 כותרים, וחברת ההפצה שלה המחזיקה חנויות ספרים בשכונות החרדיות, נקלעו לקשיים כספיים ולחובות של כ-70 מיליון שקל. האפשרות שפלדהיים תיסגר מהווה איום גם על מו"לים נוספים בשוק החרדי, שבו התחרות גדולה והרווחים נחשבים לנמוכים יחסית למקובל בשוק הספרים הכללי.

כחלק מהמאמץ להציל את פלדהיים, פורסם בשבוע שעבר בעיתונות החרדית מכתב מאת סופרים ורבנים בכירים, ובהם הרב שריאל רוזנברג, הרב דב אליאך והרב אביגדור נבנצאל. "אנו מביעים את אמוננו המוחלט שהסערה והטלטלה הגשמית תחלוף, והעשייה הרוחנית תימשך ביתר שאת וביתר עוז לאורך ימים טובים", כתבו.

חנות "פלדהיים" במאה שערים, בשבוע שעבר. השוק הפך תחרותי ואגרסיביצילום: אמיל סלמן

חלק מהחותמים הוציאו את ספריהם בפלדהיים, וההוצאה לאור חייבת להם כספים. "למרות שהפסדתי סכום מאוד מכובד, הדבר הראשון שעשיתי כששמעתי על המשבר הוא לעלות לירושלים ולחזק את המנכ"ל מנדי פלדהיים, בנו של המייסד", אומר סופר רבי המכר חיים ולדר. "כולנו תומכים בהוצאה. תחשוב מה היה קורה אם 'עם עובד' או הוצאה מכובדת אחרת שהספרות לא יכולה לחיות בלעדיה, היתה קורסת".

הבנקים, הספקים, העובדים ולמעשה איש אינו יודע כיצד שקעה פלדהיים המבוססת בחובות כה כבדים. השמועות מחוץ לכותלי בית המשפט מדברות על ניהול כושל והלוואות ממקורות לא ממוסדים. בדיונים המשפטיים טענה ההוצאה לאור כי הגורם לקריסתה הוא התחרות בשוק הספרים והמצב הכלכלי בארה"ב, שם נמצא נתח עיקרי מהשוק שלה. ואולם, השופט דוד מינץ אמר כי מדובר ב"טענה קלושה שניתן לטעון אותה כמעט בכל מצב ובכל תחום עסקי". בהתייחס לתוכנית שהציגה החברה, אמר כי "יותר משיש בה תוכנית הבראה, יש בה תוכנית להרוויח זמן". עו"ד יעקב שפיגלמן מונה על ידי בית המשפט לנאמן שינסה להשאיר את שתי החברות כעסק חי למשך כמה חודשים, שבמהלכם תוגש תוכנית הבראה ארוכת טווח. את תגובתו של מנדי פלדהיים לא ניתן היה להשיג.

פלדהיים הוא מפעל ספרים רב מוניטין בשוק החרדי זה עשרות שנים. החברה הוקמה ב-1939 על ידי פיליפ פלדהיים, פליט שואה שהיגר לניו יורק והקים בה חנות ספרים. כיום, פלדהיים מתנהלת כשתי חברות נפרדות בירושלים וניו יורק (האחרונה הודיעה בימים האחרונים כי המשבר לא פגע בה כלל - י"א). היא נחשבת להוצאה לאור המביאה תכנים מודרניים יחסית ובה בעת נחשבת שמרנית דיה כדי לא לקומם עליה את הקיצונים.

בעוד ששוק הספרים הכללי עומד בפני רפורמה בדמותו של חוק הסופרים, ולדר מסביר כי הבעיה בשוק הספרים החרדי איננה הכנסות היוצרים. לדבריו, רוב הספרים במגזר החרדי יוצאים לאור מבלי שהמו"ל קונה את הזכויות, אלא נותן תמלוגים למחבר אחרי ניכוי ההוצאות. ההוצאות החרדיות שומרות לעצמן נתח קטן יחסית ברווחים, אולם בשנים האחרונות משקיעות הון בפרסום ובמבצעים אגרסיביים. "פלדהיים עבדה ברמות הכי גבוהות, גם במונחים של הוצאות חילוניות", אומר ולדר, "היה שם ניחוח של אמריקה, ומעבר לזה הם נתנו לסופרים שלהם להרוויח. מי שמכר טוב - הרוויח טוב. הם כיבדו את הסופר גם מבחינת היצירה וגם הפרנסה".

בכניסה לחנות המרכזית של החברה במאה שערים, "פלדהיים סופרסטור", ששעריה נעולים בימים האחרונים, הציבו הבעלים שלט המורה לנשים להיכנס בלבוש צנוע, כפי שדרשו מהם הסיקריקים. אבל למרות שהחסות והמעטפת הן חרדיות, בפלדהיים יש חופש לא מועט לכתיבה אישית, ספרי ילדים וספרי קומיקס שגיבוריהם הם רבנים או דמויות תנ"כיות, ספרי הדרכה ובישול, רפואה אלטרנטיבית וספרי עצות-אינסטנט בכסות יהודית. למעשה, רק נתח קטן מהספרים של פלדהיים הם "ספרי יסוד" של הספרייה היהודית.

בין הספרים הפופולריים בהוצאת החברה: "בית הבובות", ספר פרוזה שיצא לפני כמה שנים ועסק בגירושין במשפחה חרדית, האנציקלופדיה הכשרה לילדים "אופקים", וגם "ספר השיאים והנפלאות", גרסה כשרה ועדכנית לספר השיאים של גינס, הכולל שיאים ושאלות טריוויה מהעולם היהודי, כמו מהי הישיבה הגדולה בעולם או מהו בית הכנסת העתיק בעולם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ