הממשלה הכריעה להעלות את גיל הנישואין בשנה

במשך שנים טורפדה הצעת החוק על ידי השרים בלחץ נציגי הציבור החרדי. כעת, מקודם המהלך על ידי קואליציה שכוללת את יריב לוין מימין וחנין זועבי משמאל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה להצביע השבוע על שתי הצעות חוק המעלות את גיל הנישואין החוקי בישראל מ-17 ל-18. ההצעות, שיזמו בנפרד ח"כים מהימין ומהסיעות הערביות וקידמו ארגוני זכויות אדם, נועדו למנוע נישואין בכפייה של קטינות שטרם סיימו את לימודיהן, בעיקר בציבור הערבי והחרדי. הבוקר, לרגל ציון יום האשה הבינלאומי בכנסת, החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעתו של ח"כ יריב לוין (הליכוד), שהועלתה ביוזמת חברתו לסיעה, סגנית השר גילה גמליאל. ההצעה תועבר להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום שלישי.

את החוק הראשון בעניין יזמה ח"כ חנין זועבי (בל"ד), אלא שההצעה שלה - שנפלה בעבר - לא הובאה היום להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. הצעתו של לוין הועלתה במקומה.

"במקרים רבים, ובפרט בחברות שבטיות ומסורתיות דוגמת החברה הבדואית, נכפים הנישואין על נערות צעירות הנתפסות כרכוש המועבר מאב המשפחה לחתן המיועד", אומר לוין. "נישואי קטינים, אף כאשר הם נעשים בהסכמת הקטינים, מביאים במקרים רבים לפגיעה ביכולתם של אלה לרכוש השכלה, לפתח קריירה ולהיחלץ ממעגל העוני. כמו כן, מחקרים מצביעים על שיעור גירושין גבוה של זוגות שנישאו בנישואי בוסר, כמו גם על גילויי אלימות בתוך המשפחה וקשיים כלכליים".

גיל הנישואין המינימלי הנוכחי נקבע לפני 62 שנה, ומאז לא שונה בשל התנגדות ח"כים חרדים וערבים. יוזמי המהלך מציינים כי העלאת גיל הנישואין תפתור שורה של סיטואציות אבסורדיות, ובראשן המצב שבו נערה הנכנסת להריון לאחר שנישאה, איננה רשאית כיום לתת בעצמה הסכמה לטיפולים רפואיים שונים וזקוקה להסכמת הוריה. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2008 נישאו בישראל 1,455 קטינות בנוות 17 ועוד 636 נערות בנות 16 או פחות מכך. מספר הקטינים עד גיל 17 שנישאו ב-2008 עמד על 69 בלבד.

בני נוער מתחת לחופה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

האגודה לזכויות האזרח בישראל דוחקת ביו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), לפעול לקידום הצעות החוק. "אין זה ראוי שבמדינה נאורה, תהיה קבועה בספר החוקים נורמה המתירה נישואין בגיל כל כך צעיר", נאמר במכתב שהעבירה האגודה לאורלב. "מתוך הספרות המקצועית והן מתוך הניסיון, מסתבר כי נישואי בוסר כרוכים בפגיעה בריאותית, פיזית ונפשית, של קטינים ובעיקר קטינות, ופעמים אף בניצול".

הצעת חוק להעלאת גיל הנישואין נוסחה כבר ב-2004 על ידי המועצה לשלום הילד. בשנים האחרונות ניסו חברי כנסת שונים, ובראשם זועבי, לקדם את ההצעה כמה פעמים אולם אלה טורפדו עקב לחץ של נציגי הציבור החרדי. גם הממשלה סירבה לתמוך בחוק, בניגוד לעמדת משרד החינוך.

מבדיקה שערכה האגודה לזכויות האזרח עולה כי לאורך השנים המדינה כלל לא אכפה את החוק הקיים ולא פעלה למנוע נישואין מתחת לגיל המותר. כך, למשל, בשנת 2004 לא נפתח אף תיק פלילי בחשד לקיום טקסי נישואין לקטינות. בשנת 2003 נפתחו ארבעה תיקים בלבד.

במרבית מדינות אירופה, וכן במדינות מערביות נוספות, קיים איסור על נישואין מתחת לגיל 18. הצעות החוק החדשות לא יפגעו בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה להתיר נישואי קטינים מגיל 16, במקרים ובנסיבות הקבועים בחוק, או כאשר הקטינה הרתה.

ארגונים חברתיים רבים, ובהם "אשה לאשה", "העמותה להעצמה כלכלית לנשים" ו"עדאלה", שיגרו בימים האחרונים לחברי הכנסת מכתב הקורא להם לתמוך בשינוי חוק הנישואין. "השאת מי שטרם מלאו לו 18 (בעיקר נערות), הינה פגיעה ישירה בזכויות היסוד שלו, המעוגנות באמנה הבינלאומית בדבר זכויות הילד, שאושררה על ידי ישראל. היא מונעת קידומן כנשים פעילות ומשכילות, מוציאה אותן במקרים רבים ממערכת החינוך כאשר טרם סיימו את בחינות הבגרות ומונעת את השתלבותן בשוק העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ