מאבק הרופאים מתחדש |

הכללית תפחית משכר הרופאים שלא החתימו שעון נוכחות

מאות רופאים העובדים בבתי החולים של הכללית צפויים לספוג הורדה של 20% מהשכר; הרופאים צפויים לחדש את צעדי המחאה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מאבק הרופאים צפוי להתחדש מחר (שני) בעקבות הפחתה הצפויה במשכורותיהם של רופאים המועסקים בבתי החולים של קופת חולים כללית שלא חתמו על שעון נוכחות בחודש פברואר.

החל מפברואר נדרשים הרופאים במוסדות הציבוריים לחתום על שעון נוכחות, כפי שמתחייב מההסכם הקיבוצי שנחתם בקיץ עם ההסתדרות הרפואית. אתמול נודע כי בכללית יפחיתו 20% משכרם של רופאים שנמנעו מהחתמה על השעון בחודש הראשון למהלך, שכר האמור להיכנס לחשבונות הבנק של הרופאים הבוקר (ה-5 במארס).

מדובר במאות רופאים העובדים בבתי חולים של הכללית, כ-80% מהרופאים בשניידר, 70% מהרופאים בבילינסון, ו-60% מהרופאים במאיר והשרון. הצעד צפוי לגרור תגובה נזעמת מצד ארגון רופאי בתי החולים ארבל שהוקם לאחרונה במטרה להחליף את צמרת ההסתדרות הרפואית בעקבות החתימה על ההסכם, בטענה כי מדובר בהלנת שכר. בכללית מבהירים כי מדובר בהפחתה מינימאלית בשכר, בהתאם למקדם ההיעדרות של הרופאים, וכי רופא שידווח בעל פה כי עבד בשעות שהופחתו ממשכורתו, עניינו ייבחן פרטנית.

בבתי החולים שבבעלות המדינה שולמו משכורות פברואר כבר בשבוע שעבר, ולא בוצעו הפחתות בשכרם של הרופאים שנמנעו מלחתום על שעון נוכחות, אולם לדברי גורם המתמצא בעניין, "לא ננקט צעד כלפי הרופאים מאחר והרישומים שבידי המדינה לגבי היקף ה'מרד' אינם מעודכנים, בעוד שבכללית ניתן לאתר במהירות באמצעות מערכת רישום מרכזית את הרופאים המורדים".

בבתי החולים של המדינה החליטו בשבוע שעבר הרופאים המסרבים לשעון נוכחות לעבור לשלב ב' של המאבק, ולהתחיל בהחתמה על שעון נוכחות, כשהם מרכזים במקביל דיווחים על כל פעולה המבוצעת הן במקום העבודה והן בבית לצורך הגשת חשבונות גבוהים לתשלום לידי המעסיקים בסוף החודש. רופאים בכירים הבהירו כי במידה והמדינה לא תשלם על כלל הפעולות שייכללו בדרישות התשלום במסגרת משכורות חודש מארס, יוגשו כנגדה תביעות פרטניות בגין הלנת שכר.

ובתוך כך, היום נערך בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דיון בתביעה שהגישה הכללית כנגד ההסתדרות הרפואית, בקריאה לחייב אותה לקרוא לסדר את הרופאים שאינם חותמים על שעון נוכחות בתור הארגון היציג של הרופאים בישראל ולנקוט כנגדם סנקציות. ההסתדרות הרפואית טענה בתגובה בפני בית הדין כי המחאה הנוכחית היא אישית, ולכן על המעסיקים להתמודד עם הרופאים שאינם מחתימים שעון נוכחות ולהפעיל סנקציות כנגדם. הכרעה בנושא צפויה בקרוב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ