סעיף בחוק יתיר לילדי אדמו"רים להינשא לפני גיל 18

הצעת החוק החדשה מתירה, במקרים חריגים להכיר בנישואין קודם לגיל 18, כדי למנוע התערבות במסורות דתיות או בנורמות חברתיות של מיעוטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה אתמול לתמוך בחוק להעלאת גיל הנישואין בישראל מ-17 ל-18. מחר יעלו בכנסת שתי הצעות חוק בעניין, והן צפויות להתקבל, לאחר שהקואליציה הבטיחה את תמיכתה. אישור החקיקה בעניין מתעכב מאז 2004, בעיקר בשל לחץ חרדי. ההצעות יעלו במסגרת ציון יום האשה הבינלאומי.

מקורות בכנסת הטילו ספק ביכולת המשטרה לאכוף את החוק. בקבוצות חסידיות היתה תמימות דעים: "שום חוק לא יובא בחשבון בגיל השידוכים, אם ההורים או הרבנים יחשבו ש-17 הוא גיל מתאים לילדיהם להתחתן".

הצעת החוק החדשה מתירה, במקרים חריגים, לבתי המשפט להכיר בנישואין קודם לגיל 18, כדי למנוע התערבות במסורות דתיות או בנורמות חברתיות של מיעוטים. סעיף בהצעה מתיר לבית המשפט לענייני משפחה להכיר בנישואין במקרים חריגים כמו נישואי ילדי אדמו"רים, או נישואין בעקבות כניסה להריון. במערכת שירותי הדת מעריכים שהחוק יביא לגידול במספר הקטינים המתחתנים שלא כחוק, במגזרים הערבי והיהודי, שכן היכולת לאכוף את החוק נמוכה ממילא.

חתונה של חסידי תולדות אהרון, שגיל הכלה בה פחות מ-18, במאה שערים בירושליםצילום: גיל כהן-מגן

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עדות לקושי ניתן לראות בנתונים, שבשנת 2004 לא נפתח שום תיק פלילי בחשד לעריכת נישואי קטינות בישראל, אף שהתופעה רווחת, וארבעה תיקים בלבד נפתחו בשנת 2003.

הצעת החוק שאושרה אתמול הוגשה על ידי ח"כ יריב לוין, והיא פרי יוזמה של סגנית השר גילה גמליאל מהליכוד. ח"כ חנין זועבי מבל"ד תביא הצעה מקבילה להצבעה. ההצעות מתבססות, בין היתר, על דו"ח שהפיק מרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר-אילן, שהוגש לחברת הכנסת.

לפיו הדו"ח, בישראל נישאים בשנה יותר מ-4,500 קטינים, כ-4,000 מהם נערות. כ-500 נישאות לפני גיל 16. במקרים רבים, משמעות הדבר היא אמהות מוקדמת; על פי הדו"ח, יותר מ-500 נערות יולדות לפני גיל 17, ול-10% מהן אין זו לידה ראשונה.

לדברי גילה גמליאל, "נישואי קטינים אינם מאפשרים רכישת השכלה גבוהה, פוגעים בפוטנציאל הניידות החברתית של הנערים, ומנציחים מעגל עוני בין-דורי. חוק העלאת גיל הנישואין יאפשר לקטינים לממש את הזכות לחוק חינוך חינם במלואו, עד הגיעם לגיל 18".

ח"כ זועבי הדגישה את ההשלכות שיהיו לחוק החדש על החברה הערבית. "נישואי קטינות מונעים מנערה לקבל החלטות מושכלות ובוגרות הנוגעות לחייה העתידיים ולהתאמה בינה לבין בן זוגה. במרבית המקרים, זו אינה הנערה, אלא משפחתה שבוחרת לה את בן הזוג".

במשרד הדתות העריכו אתמול שהחוק עשוי לדחוף אל מחוץ ללשכות הנישואין קהילות שמרניות, שמקפידות לחתן את ילדיהן מתחת לגיל 18. "הם מתחתנים מוקדם, וימשיכו להתחתן מוקדם, מתחת לגיל 17, ובוודאי מתחת לגיל 18. הם יתחתנו ויגידו שלא צריך תעודת נישואין. הם יעברו על החוק, וייצאו מחוץ למעגל של לשכות הנישואין המוכרות על ידי המדינה", אמרו. במגזר החרדי, נישואין מוקדמים בהליך פרטי מקובלים בעיקר בקבוצות ירושלמיות בדלניות, או בקהילת ברסלב במושבה הצפונית יבנאל.

גיל הנישואין הממוצע בישראל נמצא בעלייה מתמדת, גם במגזר חרדי וגם במגזר הערבי. אבל קבוצות שמרניות מקפידות לחתן את ילדיהן בגיל צעיר, בערך בגיל 17, ולפעמים למטה מזה. במגזר הערבי, שלפי משרד הדתות מהווה את מרבית הזוגות הנישאים מתחת לגיל 17, מדובר בעיקר בנישואין אצל הבדואים.

אצל החרדים, ובעיקר בקבוצות חסידיות, מדובר בחלק מהמקרים בנישואין פרטיים, שאין עוררין על תוקפם הלכתי והחברתי, אך הם אינם מוכרים על ידי המדינה. שאלת ההכרה עלתה בדיונים בכנסת, אך היא אינה מובאת בחשבון על ידי רוב המשפחות המחליטות על חתונה מוקדמת. לפי החוק הקיים, בני זוג לא יקבלו תעודת נישואין ממשרד הדתות אם אחד מהם הוא קטין שגילו מתחת ל-17, אבל הוא יכול לקבל הכרה בדיעבד מטעם משרד הפנים. כדי לעשות זאת, עליו לפנות לבית דין רבני או בית דין שרעי ולקבל פסק דין. על בסיס פסק הדין, משרד הפנים יכיר בזוג כנשוי.

מעט מאוד זוגות פונים להליך הזה. רק כ-30 זוגות בשנה פונים לבתי הדין הדתיים ולאחר מכן למשרד הפנים, כדי לקבל הכרה בדיעבד בנישואיהם. בשום שלב, איש לא מתלונן למשטרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ