תקדים: זוג לסביות הוכרו כאמהות לילד שהביאו יחדיו

ביצית של אחת הנשים הופרתה בזרע של תורם אנונימי והושתלה ברחמה של האחרת, שהוכרה על ידי המדינה כאם יחידה. השתיים עתרו נגד ההחלטה וניצחו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן החליט אתמול (ראשון) באופן תקדימי להכיר בזוג לסביות כאמהות של ילד שהביאו יחד לעולם. בנות הזוג עברו לפני כשש שנים הליך רפואי באישור משרד הבריאות, במסגרתו ביצית של אחת מהן הופרתה בזרע של תורם אנונימי והושתלה ברחמה של השנייה.

ב-2007 נולד להן בן, אך משרד הפנים רשם רק את היולדת כאמו. המשרד סירב להכיר בזכויות ההורות של תורמת הביצית ודרש ממנה לפתוח בהליך לאימוץ בנה. בנות הזוג לא הסכימו לדרישת המשרד ובמקום זאת עתרו לבית המשפט בדרישה להכיר גם בהיותה של התורמת אמו של הילד.

המדינה טענה כי אין להכיר בשתיהן כאמהות באופן אוטומטי, והדגישה כי עוד טרם האישור הליך ההפריה הובהר לתובעות שתורמת הביצית לא תיחשב לאמו של הילד. השופטת עליסה מילר מתחה ביקורת על דרישת המדינה מתורמת הביצית, ת', לאמץ את הילד. "במקרה שלפני, ת' והקטין קשורים זה בזה בקשר דם. הקטין הוא בשר מבשרה של ת', גם אם אינו יוצא חלציה. לכן כלל לא ברור כיצד יכולה ת' לאמצו, אפשרות הנוגדת את השכל הישר וההגיון הבריא", כתבה בהחלטתה.

"המקרה דכאן נופל בין הכסאות. לדעתי, הכרה בת' כאם משפטית נוספת של הקטין חיונית וחיובית, ויש בה כדי לפתור מקרה נקודתי קשה שנוצר בנסיבות מיוחדות", הוסיפה השופטת. היא הדגישה כי "מדובר בקטין שחי במסגרת של תא משפחתי חד מיני, יודע כיצד בא לעולם, ומכיר את שתי התובעות כאמהותיו. הכרה בת' כאימו ורישומה ככזו במרשם האוכלוסין תקנה לו ודאות ובטחון מבחינה נפשית, חברתית וכלכלית".

השופטת ציינה כי הליך אימוץ אינו מקנה לילד את כל הזכויות הניתנות לו מעצם היותו בנה הרשום של האם הביולוגית. "האינטרס של הקטין, אפוא, הוא להכרה משפטית בהורותה של ת', ודווקא לא באמצעות צו אימוץ", כתבה. "מבחינת ההיבט של טובת הילד זהו פתרון פרגמטי, צודק ראוי ורצוי. פתרון זה יעגן את יחסי ההורות והקרבה השוררים והקיימים ביניהם ממילא". פתרון זה, הוסיפה השופטת, יאפשר לתורמת לממש זכות יסוד להורות. עם זאת, היא התנתה את ההכרה באמהות של התורמת בתסקיר שיוגש לבית המשפט תוך 30 יום, אשר יבחן אם טובתו של הילד אכן ברישום תורמת הביצית כאם נוספת.

עו"ד נעמה צורף הלוי, המייצגת את בנות הזוג, אומרת כי "זה הישג גדול מאוד. זה תקדים שהוא לא רק ברמה הארצית, אלא גם ברמה העולמית, יש פה הכרה משפטית בשתי אמהות, שלשתיהן יהיה אותו מעמד, בלי שיהיה צורך באימוץ". היא סיפרה כי האמהות נרגשות מאוד מפסיקת בית המשפט. "הן קיבלו את פסק הדין בהפתעה. הן התכוננו למאבק ממושך והן שמחות שהשופטת עליסה מילר עשתה להן את הדרך קלה יותר ופשוטה יותר. הן נרגשות מהאנושיות והאומץ של בית המשפט והן גאות במערכת המשפט הישראלית שממלאת את החורים שהמחוקק משאיר ומתקשה למלא".

ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ מסר בתגובה כי "צעד אחר צעד, בצעדים קטנים מדי, אנחנו מתקדמים להסדרה משפטית של זכויות הקהילה הגאה". לדבריו, "חבל שההיגיון הבריא של בית המשפט חסר כל כך במסדרונות משרד הפנים האטום של השר ישי". הוא הוסיף: "יש לזכור כי מדובר בניצחון משמח אך בודד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ