מחקר: התקציבים ליישובים הערביים גדלו, אך חלק ממשרדי הממשלה עדיין מפלים

דו"ח של מרכז מוסאוא טוען כי על אף שב-2012 חלה עלייה בתקציבים לאוכלוסיה הערבית, יישובים רבים נותרו ללא מענה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מחקר מקיף על השקעת הממשלה ביישובים הערביים בשנה הנוכחית מצביע על עלייה בתקציבים הייעודיים בהשוואה לשנה שעברה. עם זאת, לפי המחקר, אין בעלייה כדי להצביע על שוויון וסגירת פערים.

המחקר, שנערך על ידי כלכלנית מרכז מוסאוא, קארין אבו ריא, יוצג היום לראשונה בכנס שיזם ח"כ טלב אסאנע (רע"מ-תע"ל), חבר ועדת הכספים. בדיון ישתתפו חברי כנסת וכלכלנים, וכמה שרים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מנתוני המחקר, שהתבסס על ספר התקציב של מדינת ישראל, עולה כי בשנה זו חלה עלייה בתקציבים הייעודיים בתחום הפיתוח ליותר מ-6.25%. זאת, לעומת פחות מ-5% בשנת 2011. עם זאת, כמחצית מהסכום הוסת מתקציבי השנים הקודמות.

על פי החלטות הממשלה, ביישובים הערביים יושקעו בארבע השנים הבאות כארבעה מיליארד שקלים: כ-800 מיליון שקלים יושקעו ב-13 יישובים גדולים; 1.2 מיליארד יוקצו לפיתוח בנגב (מותנה בפינוי בכפרים הלא מוכרים); 680 מיליון שקלים יוענקו ליישובים הדרוזים ו-360 מיליון ליישובים הערביים הבדואיים בצפון. כמיליארד שקלים נוספים יוקצו כמענקי איזון לרשויות המקומיות הערביות.

במסגרת המלצות המחקר נכתב כי 30 יישובים ערביים נותרו ללא תוכנית טיפול ממוקדת למרות מצבם הקשה. לכן, נכתב, יש צורך מיידי בתוכנית טיפול נקודתית והקצאת תקציבים ייעודית שתסגור את הפערים לפי סקר צרכים בכל משרדי הממשלה.

לטענת החוקרים, מניתוח התקציבים לפי משרדי הממשלה עולה, כי שלושת המשרדים המובילים באפליה הם משרד התיירות, משרד פיתוח הגליל והנגב ומשרד החקלאות.

מניתוח תקציב משרד התיירות עולה שהתקציב הרגיל לשנת 2012 עומד על 354 מיליון שקל: תקציב פיתוח התיירות כ-88 מיליון שקל, אך רק חלק קטן מתקציב המשרד מוקצה לתיירות בחברה הערבית - בעיקר ממרכז ההשקעות המיועד לבניית בתי מלון.

תקציב משרד החקלאות הוא כ-702 מיליון שקלים. למענקי השקעות מייעד המשרד 137 מיליון שקלים - ש-479 אלף שקל מהם מוענקים לכפרי "בני מיעוטים" (0.35% מהתקציב הנזכר).

תקציבו של המשרד לפיתוח הנגב והגליל מסתכם ב-168 מיליון שקלים.

אף שרוב היישובים הערביים נכללים בתחום עבודת המשרד, לא מסומנים תקציבים המיועדים לאוכלוסייה הערבית.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "המשרד נוקט בשנים האחרונות במדיניות של העדפה מתקנת בתחומי פעילות רבים. תקציב המשרד הנו בחלקו הגדול קשיח. חלקים ניכרים ממנו מופנים לתמיכה בכלל חקלאי ישראל, ללא הבדלי דת. תקציב הפיתוח של משרד החקלאות עומד בשנת 2012 על 23 מיליון שקל בלבד, מהם כחמישה מיליון המיועדים למגזר הערבי". בהקשר זה מזכירים במשרד מכסות של חלב וביצים המיועדים לחקלאים הערבים.

ממשרד התיירות נמסר כי "מתוך התקציב לשנת 2012 (כ-120 מיליון שקלים המיועדים לפיתוח תשתיות תיירותיות ציבורית) יושקעו כ-17 מיליון שקלים ביישובים הערביים. בנוסף לכך, המשרד ישקיע השנה כ-25 מיליון שקלים לסיוע ליזמים בני יישובי המיעוטים בהקמת מלונות, ויקצה תקציב נפרד וייחודי על סך 16 מיליון שקל לעידוד יזמים מהמגזר הערבי, להקמת עסקים קטנים לתיירות ויחידות אירוח כפריות. השנה יעמוד המשרד בהחלטת ממשלה שקבעה יעד של 10% עבור בני מיעוטים מסך מצבת כוח האדם".

ממשרד פיתוח הגליל והנגב נמסר כי "המשרד השקיע בפרויקטים המיועדים למגזר הערבי כ-85 מיליון שקלים. המשרד הקים ויזם פרויקטים מחוללי שינוי למגזר, כולל העצמת היישובים הערביים, הדרוזיים והצ'רקסיים בגליל, והקמת מרכזי תעסוקה למגזר הערבי, אזורי תעסוקה ופיתוח התיירות בכפרים הדרוזים. ביישובים רבים בגליל ובנגב הוקמו כיתות חכמות בבתי הספר, בעלות של כ-12 מיליון שקלים".

תקציב לאוכלוסיה הערבית ב-2012

בשנה זו חלה עלייה בתקציבים הייעודיים בתחום הפיתוח ליותר מ-6.25%

תקציב פיתוח התיירות הוא 88 מיליון שקל. רק חלק קטן יוקצה לתיירות ערבית

משרד החקלאות מקצה רק 479 אלף שקל לבני מיעוטים מתוך מענקים בסך 137 מיליון

במשרד לפיתוח הנגב והגליל לא מסומנים תקציבים לאוכלוסייה הערבית

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ