תקדים: אם שנעזרה בפונדקאית בחו"ל לא תידרש לאמץ את ילדיה

הסיפור נחשף ב"הארץ" בדצמבר; משרד הפנים נוהג להכיר באבהותו של האבות מתוקף בדיקת רקמות אך מאלץ האמהות לאמץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני כחודש הולידו נ' וי' זוג תאומים, באמצעות אם פונדקאית בגיאורגיה. אולם רק השבוע קיבלה האם נ' - שעדיין נמצאת עם הילודים מעבר לים - את הבשורה כי היא יכולה לשוב לישראל כאמם. בהחלטה תקדימית קבעה שופטת בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, שפרה גליק, כי אמהות לילדים שנולדו באמצעות פונדקאות בחו"ל לא ייאלצו עוד לאמץ את ילדיהן - ויוכלו להירשם במשרד הפנים כאמהותיהן על פי בדיקת רקמות.

את ההחלטה להביא ילדים לעולם דרך פונדקאות בחו"ל קיבלו נ' וי' - שסיפורם נחשף לראשונה בחודש דצמבר ב"הארץ" - לאחר שללידת בנם הבכור קדם הריון בסיכון. לאחריו, הורו לה הרופאים שלא לשאת הריון נוסף. כאשר החליטו בחודש אפריל האחרון להביא עוד ילד לעולם, פנו להליך הנחשב לפופולרי וזול משמעותית ממקבילו בישראל, ושאליו פונים מאות רבות של זוגות מדי שנה. אולם הפונדקאות בחו"ל, בשונה מפונדקאות בישראל שהוסדרה בחוק כבר ב-1996, לא הוסדרה מעולם. במשרד הפנים מצאו פתרון יצירתי לבעיה שהלכה והתרחבה בשנים האחרונות: האב יקבל הכרה מתוקף בדיקת רקמות ואילו האם הביולוגית תיאלץ לאמץ את היילוד.

לאחר שפניותיהם של הזוג למשרד הפנים להסדרת העניין בבדיקת רקמות עלו בתוהו, פנו השניים בחודש אוקטובר לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה שיאשר את הבדיקה. אולם רק השבוע התקבלה תגובת משרד הפנים לבקשה זו והיא היתה זהה לעמדת המשרד הקודמת - עליהם לבקש אך ורק בדיקת אבהות שתאפשר את הבאת הילדים לישראל ואילו האם תוכל לאמצם עם בואם לארץ.

בגיאורגיה היה ההליך דווקא פשוט והזוג קיבל בבית החולים תעודת לידה לפיה הם הורי התינוקות. יתרה מכך, אילו היו השניים מסתירים את הליך הפונדקאות ובאים למשרד הפנים עם תעודת הלידה בלבד - היה העניין מוסדר ללא כל סיבוך. אולם הזוג בחר שלא לאמץ את הדרך העוקפת והחליט להמתין לדיון בבית המשפט.

בדיון, שנערך רק בנוכחות י' - היות שנ' שוהה בגיאורגיה עם התינוקות - קבעה השופטת גליק כי הורות במצב זה תקבע אך ורק על ידי בדיקה גנטית. לדבריה, האיזון הנכון בין האינטרסים "בפרשנות הנורמה החקיקתית העוסקת בפונדקאות במקרה מסוים זה, מחייבת את המסקנה כי קביעת הורותם של המבקשים בילדיהם הקטינים תעשה על ידי בדיקה גנטית של שני ההורים ושל ילדיהם הקטינים, ובשום פנים ואופן לא על דרך של אימוץ קטינים על ידי אמם". כתבה השופטת והוסיפה: "לתפישתי הדעה אינה סובלת את עמדת המשיבים לפיה אם הביולוגית תיאלץ לאמץ את ילדיה הטבעיים שלה - עצמה ובשרה. הדבר מנוגד לשכל הישר ואין דין היכול להיות מנוגד לשכל הישר".

"זו הרגשה מדהימה כשסוף סוף נעשה צדק שנלחמנו עליו חודשים רבים", אמר י' השוהה בישראל עם בנם הבכור. "מצד אחד אנחנו שמחים, אך מנגד אנחנו עדיין תלויים במשרדי הפנים והחוץ שיעבירו בזריזות את הבדיקות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ