עולי אתיופיה מקבלים רק 6% מתקציב הקליטה, אך נאלצו לספוג כשליש מהקיצוץ

המשרד לקליטת עלייה יפחית השנה 5.5 מיליון שקלים מתקציב קליטת עולי אתיופיה. בשאר המגזרים יופחתו סכומים הנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

המשרד לקליטת עלייה יפחית עוד השנה 5.5 מיליון שקלים מתקציב קליטת עולי אתיופיה, בעוד שבשאר המגזרים יופחתו סכומים הנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים בלבד - כך עולה מדו"חות הפחתת כספים לשנת 2012 של המשרד לקליטת עלייה, שאושרו שלשום בוועדת הכספים בכנסת. הדו"חות אושרו כחלק מתוכנית קיצוצים רוחבית שהשית משרד האוצר על תקציבי משרדי הממשלה. זאת, על מנת ליישם את חוק חינוך חינם בגילאי 3-4, לסבסד מסגרות חינוכיות נוספות, לאפשר תוספת תקציב למערכת הביטחון ולאפשר הקמת מתקן למסתננים, בסכום כולל של כ-10 מיליארד שקל.

מהדו"חות עולה כי התקציב השנתי המיועד לקליטת עולי אתיופיה בתחומים כמו חינוך, רווחה, פעולות קהילתיות, מגורים, מרכזי קליטה ועזרה בדיורי קבע, עומד על 86.197 מיליון שקל. סכום זה מהווה כ-6% בלבד מכלל התקציב של משרד הקליטה, המסתכם בכמעט 1.3 מיליארד שקלים. למרות זאת, הוחלט במשרד לקליטת כי כשליש מסך הקיצוץ - 18.5 מיליון שקל - יילקח דווקא מהתוכנית לקליטת עולי אתיופיה.

הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בסעיף "קליטת הבאים מאתיופיה באתרים זמניים ובדיור קבע", בו ייערך קיצוץ של יותר מ-4.5 מיליון שקל. לעומת זאת, הסעיף "מקבצי דיור - השלמת שכר דירה לנזקקים", שעל פי הערכות ממומש ברובו על ידי עולים מברית המועצות לשעבר, ותקציבו השנתי עומד על 413 מיליון שקל, יקוצץ ב-7,000 שקל בלבד. לכך יש להוסיף את העובדה שרק לפני כשבוע החליטה הממשלה להעלות את המכסה החודשית של עולים "בני הפלשמורה" מ-110 ל-250 לארבעת החודשים הקרובים. העולים האלה הם "הצרכנים" העיקריים של סעיף המגורים הזמניים.

הקיצוץ בתקציב משרד הקליטה. לחצו להגדלה

"זאת תעודת עניות לשרת הקליטה, האמונה על קליטתם ושילובם של העולים", אמר אתמול ח"כ שלמה מולה (קדימה), בן העדה האתיופית וחבר בוועדת הכספים. "מקצצים לעולים מאתיופיה, ובסעיפים כמו דיור לנזקקים, שמי שמנצל אותו בפועל זה עולים וקשישים מרוסיה וסביבתה, כמעט ולא נוגעים". מולה אף פנה ליו"ר ועדת הכספים כדי שיזמן את השרה לנדבר לתת הסברים.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

דוגמה אחרת היא הסעיף "סיוע לאמנים וספורטאים עולים", שתקציבו השנתי עומד על כשני מיליון שקל וקוצץ ב-36 אלף שקל, לעומת התוכנית לקליטת מדענים, שמטפלת ברובה ממדענים מארה"ב ובעיקר מבריה"מ לשעבר, שתקציבה גבוה מ-106 מיליון שקל, והיא קוצצה ב-1.3 מיליון שקל בלבד.

סעיפים אחרים שנפגעו באופן משמעותי הם: "סיוע בתעסוקת העולים" (קיצוץ של 278 אלף שקל) ו"תוכנית החומש לקליטת עולי אתיופיה" (480 אלף שקל), לה זהו הקיצוץ השלישי במספר מאז נוסדה בשנת 2008. לעומת זאת, הסעיף "סיוע לאוכלוסיות ייחודיות", שמיועד לעשרות עולים בודדים בעיקר ממדינות הקווקז, ותקציבו השנתי יותר מ-41 מיליון שקל, קוצץ ב-186 אלף שקל בלבד.

ממשרד הקליטה הגיבו כי "כחלק מהקיצוצים הרוחביים במשרדי הממשלה גם המשרד לקליטת העלייה ספג קיצוץ כואב של 4% מתקציב הרכש, העומד על כ-300 מיליון שקל. קיצוץ זה הושת על כלל אגפי המשרד. תקציב קליטת יוצאי אתיופיה ספג את חלקו היחסי בקיצוץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ