עיריית ת"א נסוגה מהתוכנית להרוס את הדולפינריום

המהלך נבלם בעקבות הביקורת הציבורית. הריסת המתחם תותנה בקבלת היתר בנייה לפרויקט החדש

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
נועם דביר

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב החליטה אתמול לדחות את הריסתו המתוכננת של הדולפינריום בעיר. המתחם היה אמור שמקודמת במשותף על ידי עיריית תל אביב ובעלי הקרקע, איש העסקים היהודי-גרמני יוסף בוכמן. במסגרת התוכנית נרקמה עסקה שספגה ביקורת חריפה בדו"ח מבקר המדינה. העירייה היתה אמורה לקבל לרשותה את שטח הדולפינריום, ואילו בוכמן יקבל בתמורה שטח צמוד בן 12 דונם, שישמש להקמת מתחם משולב למלונאות, מגורים ומסחר בשני מגדלים.

אתמול החליטה הוועדה לאשר את הליך ההפקדה של התוכנית ולהעמיד אותה להגשת התנגדויות מצד הציבור. עם זאת, ובניגוד לדיונים שהתקיימו בשנים האחרונות, החליטה הוועדה להתנות את הריסתו של הדולפינריום במתן תוקף לתוכנית וקבלת היתר בנייה לפרויקט החדש. התנאי עשוי לעכב את ההריסה במספר שנים.

5 מתוך 5 |
צילום: אביעד בר נס
1 מתוך 5 |
הדולפינריום כיום. האדריכל נחום זולוטוב מאמין שראוי למנוע את ההריסהצילום: אביעד בר נס
2 מתוך 5 |
צילום: אביעד בר נס

הרקע להחלטת העירייה הוא הביקורת הציבורית על התמורה שבוכמן עתיד לקבל עבור הדולפינריום. מקור בוועדה אף רמז כי התוכנית עשויה להיתקע בגלל ההתנגדויות הצפויות.

אהרון מדואל, יו"ר סיעת "עיר לכולנו" במועצת העיר תל אביב וחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, סבור כי אין להרוס את הדולפינריום וכי העסקה עם בוכמן "מדיפה ריח רע", כלשונו. "יש מפגעים חמורים יותר בעיר מאשר הדולפינריום", אמר, "אני חושב שאין סיבה לתת לבוכמן שטחי ציבור וזכויות בנייה בהיקפים כאלה". לדעתו של מדואל, הדולפינריום אינו מהווה מפגע משמעותי ברצף הכללי של הטיילת התל אביבית. הוא סבור כי התוכנית שמקדמת העירייה צפויה להיתקל בעשרות התנגדויות.

הדולפינריום היה מיזם פנאי ובידור שנפתח ב-1981 ביוזמת איש העסקים צבי עפרון. המתחם הציג לראשונה בישראל מופעים ימיים ואקווריום, ומומן בידי יהודי דרום אפריקה. חרף הצלחתו המסחרית הוא נקלע לבעיות מימון כעבור שנה מפתיחתו, ומצבו הלך והידרדר עד שנסגר סופית ב-1985. במשך השנים נעשו מספר ניסיונות לפתוח אותו, אולם כיום נמצא הבניין במצב מוזנח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ