המחאה החברתית מגיעה לעדלאידע

בין העדלאידעות ומסיבות חג הפורים יבלוט השנה מצעד גיבורי העל שמארגנים פעילי המחאה; נער האוצר, הספינומט וגברת שפע ידרשו צדק חברתי

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד

בין העדלאידעות ומסיבות חג הפורים יבלוט השנה מצעד גיבורי העל שמארגנים פעילי המחאה החברתית. המצעד ינוע הבוקר בראש העדלאידע העממית הראשונה, שנועדה להעביר מסרים חברתיים. התהלוכה תצא ב-11:00 בבוקר מהספורטק שבצפון תל אביב, תגיע לשדרות רוטשילד ובהמשך תעבור בגן לוינסקי ובתחנה המרכזית. ב-15:00 היא צפויה להגיע לגן התקווה, וממנו יסעו הפעילים באוטובוס מעוצב כחללית למשרדי שטראוס בפתח תקווה.

אמש הפכה דירת שותפים זעירה ברחוב יהודה הלוי בתל אביב למטה המצעד. על הקיר הודבקה רשימת החומרים הדרושים ליצירת תחפושות גיבורי העל, ועל הרצפה הצטופפו עשרה פעילים שעמלו על ציור ותפירה. על צג המחשב זהרה טבלת אקסל עם שני סוגי גיבורי על, הטובים והרעים. בצד הטובים הוזכרו דמויות כמו "גברת השפע", ומנגד "צבא הלוביסטים", ה"מגה מזהם" ו"הספינומט". מדי פעם נכנס מישהו ובידיו דפים שהדפיס בעבודה, כמו רשימת טוקבקים התומכים בשר החוץ ליברמן ומשפטים של ספינים כמו "למה אתם לא עובדים?", שישמשו את גיבורי העל הרעים. האירוע תוכנן ואורגן על ידי קבוצה המכנה עצמה "ועדת קישוט" או "דון קישוט", ומטרתה לשלב בין אמנות ועיצוב לתכני המחאה. יוזמת המצעד, ליאורה יוקלה, צפתה בסרטון של אירוע גיבורי על שהתקיים בליל כל הקדושים ואורגן על ידי הפעילים האמריקאים של Occupy Wall Street, וממנו היא שאבה השראה.

הפעילים החברתיים מדגמנים את התחפושותצילום: עופר וקנין

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עודד רוזן, איש הייטק לשעבר, דגמן את הגלימה הצהובה של "קפטן 14J", על שם גל המחאה בקיץ, שהתחיל ב-14 ביולי. עבורו זו רק מדידה. במצעד הוא יאייש את דמות "נער האוצר" - גיבור על מרושע שחושב איך לחמוס חד-הוריות ולהעביר את הרכבת לידי אנשי עסקים שיעשו תאונות. "הייתי ילד הייטק עד לפני חודשיים", התוודה, "מאז הבנתי המון דברים על מה שאני רוצה לעשות. קלטתי שהשיטה הקיימת בעייתית לרוב המכריע של האנשים. פעם חשבתי רק אך אני מתקדם, איך אני מוסיף עוד שורה לקורות החיים. איך אני משיג לעצמי עוד משהו".

התחפושת המושקעת ביותר, עליה דיברו כולם בחרדת קודש, היא הטייקונוזאור: גלימה ענקית ועליה משורטטים מגדלי יוקרה, אסדות נפט וארובות. את הגלימה ילבש עו"ד ברק כהן, מי ששחרר פעילים רבים ממעצר. רבים מהם טוענים כי הוא בעל מראה האיש הרע. "יהיה משעשע אם יעצרו אותנו והמשטרה תכניס המוני גיבורי על לכלא", צחקה יעל, אחת הפעילות, "אני אפילו רוצה שזה יקרה".

ההכנות לעדלאידע העממית, אמש בתל אביב צילום: עופר וקנין

כל התחפושות מומנו באמצעות מגבית שערכו הפעילים. "ננסה להשיג החזר איכשהו", אמר עודד בעצב. יעל הציגה לי סמל של מאזניים שתלבש אחת הדמויות החיוביות, וניכר שיש בו מוטיב תנ"כי. "יש בדמויות שלנו משהו מאוד כנעני, לבנטיני", אמרה, "הדמויות של Occupy Wall Street הרבה יותר קומיקסיות משלנו". השיחה גולשת לכך שרוב התחפושות המיועדות השנה לבנות הן זנותיות באופיין. "כל מה שנותנים לילדים קשור לקפיטליזם", הוסיפה יעל, "עוד כמה שנים ילדים יחשבו שהאות איי תמיד היתה קשורה לאפל. אין לך ברירה, את חייבת לקנות או דמות מוכרת או זנותית".

מאיה רימר, שתגלם את הדמות "נשורת רדיואקטיבית", עבדה בעבר במערכת חדשות. "ההכנות למצעד היו מרגשות", סיפרה, "הגענו לכאן ב-11:00 בבוקר ויצאנו ב-2 בלילה בלי לשים לב שעבדנו". פעילה בשם עדי השוויצה כי "יש לי כל כך הרבה אנרגיה, שבחמשת הימים האחרונים לא היה לי צורך לישון. אם נמנמתי זה פשוט היה כדי להיטען לשנייה". בשעה מאוחרת נכנסה לחדר היוזמת ליאורה יוקלה, שהגיעה בתום יום עבודה. היא היתה עייפה וסיפרה שנרדמה באוטובוס. "לי דווקא יש צורך עז לישון", אמרה, "אבל פשוט לא היה זמן". את השיחה קטע בחור מזוקן שהציץ מהדלת. "מישהו חייב להתחפש לשתול של המשטרה", הציע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ