מסתמן: יוכשר מכון הטיהור של עפרה שהוקם על קרקע פלסטינית

חברי הוועדה שאמורה להחליט אם להפעיל את המכון, הביעו עד כה תמיכה בפיתרון זה, למרות התנגדות התושבים הפלסטינים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

ועדת תכנון מטעם המנהל האזרחי אמורה להחליט בשבועות הקרובים אם ניתן להכשיר את פעילותו של מכון טיהור שפכים של ההתנחלות עפרה שהוקם בניגוד לחוק על קרקע פרטית פלסטינית. בדיונים שנערכו עד עתה בוועדה, תמכו חבריה בפתרון שיביא להפקעת השטח לצרכי ציבור ויגדיר את המתקן כבעל יעוד אזורי המיועד גם עבור פלסטינים. הנציגים המשפטיים של בעלי הקרקע הפלסטינים דורשים מהוועדה שלא לאשר פתרון זה.

להתנחלות עפרה, שלה אין גם כיום תוכנית בניין עיר מאושרת, אין כבר שנים רבות פתרון לביוב הנוצר בשטחה. כדי להתגבר על בעיה זו הוקם לא רחוק ממנה ביוזמת מועצה אזורית מטה בנימין ובתמיכת גופים ממשלתיים מכון הטיהור שהעבודות לבנייתו הושלמו כבר לפני כארבע שנים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בג"ץ דרש: להכניס את ההפקעה הלא חוקית לשיקולים

אולם בעקבות עתירה נגד הקמת המכון שהגישו לבג"ץ בעלי הקרקע הפלסטינים באמצעות ארגון "יש דין" שאותו מייצג משרד עורכי הדין מיכאל ספרד, התברר שהמכון הוקם ללא אישורים על קרקע פרטית. לכן קבע בית המשפט לפני קרוב לשנה שעל פי המידע שהציגה לו המדינה, אמנם יש צורך במתקן לטיהור שפכים עבור עפרה וגם עבור יישובים פלסטיניים, אך ניתן יהיה לעשות רק לאחר הליך תכנון מסודר שייקח בחשבון את הצרכים הסביבתיים אך גם את המשקל של אי החוקיות שהתגלתה במהלך הקמת מכון הטיהור.

מתקן טיהור השפכים השנוי במחלוקתצילום: דרור אטקס

מי שאמור לספק פתרון התואם את החלטת בג"צ היא ועדת משנה לאיכות הסביבה הפועלת מטעם המועצה העליונה לתכנון במנהל האזרחי. ועדה זו הזמינה כבר לפני קרוב לשנתיים בדיקת חלופות שונות לטיפול בשפכים מטעם מומחה מים. הוא קבע שהפתרון הרצוי לטיפול בשפכי עפרה והכפרים הפלסטינים באזור הוא להשתמש במתקן הקיים, ולהרחיבו במידת הצורך בעתיד. משמעות הדבר היא שהשטח שבו בוצעה הבנייה הבלתי חוקית יופקע לצרכי ציבור תחת ההצדקה שהוא ישמש לטיפול בשפכים של כל תושבי האזור.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הוועדה קיימה דיון בסוגיה זו לפני שלושה חודשים וחבריה שבו והביעו תמיכה בהכשרת מכון הטיהור הקיים. אולם נציג מטעם משרד עורכי הדין מיכאל ספרד, טען שלא נערכה בדיקה מקיפה וראויה של חלופות נוספות.

בעקבות הדיון הסכימה ועדת איכות הסביבה לקבל מסמך טיעונים משלים מטעם הנציגים המשפטיים של בעלי הקרקע. ההחלטה התקבלה בניגוד לדעתם של קציני המטה לשמורות טבע ואיכות הסביבה במנהל האזרחי שטענו שהעדר הכרעה גורם להתמשכות המצב שבו ביוב מזהם את הסביבה.

המתקן הקיים בעפרה לא יופעל: קרוב מדי לבתי התושבים

מסמך הטיעונים המשלים הועבר לוועדה לאחרונה ובין השאר נכתב בו: "ראשית כל עלינו לטעון שמרשינו, בהיותם בעלי הקרקע, הינם הנפגעים העיקריים מהפעולות הבלתי חוקיות להקמת המכון ולא עליהם להציע חלופה חוקית לפתרון בעיות הביוב של ההתנחלות עפרה".
בהמשך נטען במסמך שהיה צורך לבדוק חלופות נוספות ובהן שימוש באגני חמצון שכבר קיימים בתוך ההתנחלות עפרה. זהו שטח שכבר הופקע בעבר מבעלי קרקע פלסטינים אחרים לצורך הקמת מתקן טיהור שפכים.

יש לציין שחברי ועדת איכות הסביבה דחו פתרון זה בטענה שהשטח קרוב מדי לבתים של תושבי עפרה. על כך נכתב במסמך המשפטי שהוגש לוועדה: "יש לבחון את השימוש באדמות שהופקע בעבר ולא לגרום לפגיעה בזכויות קנייניות נוספות, בוודאי כאשר המטרה העומדת על הפרק הינה זו שבגינה כבר הופקעו אדמות אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ