הוועדה למעמד האשה באו"ם תגנה את ישראל

נציגות אירופה בוועדה, שבה חברה גם ישראל, מסכימות כי מדובר בהחלטה שמניעיה פוליטיים - אך לא צפויות להתנגד לה בהצבעה מחר

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

הוועדה למעמד האשה של האו"ם צפויה לאשר מחר (שישי) החלטה המגנה את ישראל כאחראית למצבן הכלכלי והסוציאלי הקשה של הנשים הפלסטיניות. הוועדה תסיים מחר את מושבה השנתי ותאשר שורת החלטות, שבהן לא תופיע התייחסות למאות הנשים שנהרגות ונאנסות על ידי כוחות הביטחון בסוריה.

"התנהלות הוועדה מביאה את האבסורד והציניות של האו"ם לגבהים חדשים", אמר ל"הארץ" שגריר ישראל בארגון רון פרושאור. "אלפי הנשים הסוריות, שנטבחו, עונו, נאנסו ונרמסו תחת מגף הברזל של אסד לא זכו אפילו לאזכור חולף בהחלטות הועדה".

"בחסות הימנעותן של מדינות אירופה מפנה הוועדה למעמד האשה של האו"ם עורף לנשים המעונות והנרצחות בדמשק, וממשיכה לעסוק באובססיביות בנשים פלסטיניות", אמר שגריר ישראל. "האם ההחלטה מגנה תופעות של רצח על רקע כבוד המשפחה בחברה הפלסטינית? האם ההחלטה מתייחסת לדיכוי הנשים בעזה על ידי החמאס? – בודאי שלא".

נשים פלסטיניות במעבר קלנדיהצילום: אמיל סלמן /ג'יני

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בוועדה משתתפות נציגות 45 ארצות, והיא נחשבת לאחד הגופים הפעילים והמוערכים במסגרת הארגון העולמי. לפני שלוש שנים התקבלה ישראל כחברה בוועדה. בהצבעה שתתקיים מחר יאושרו החלטות המוגדרות כ"מקצועיות", הנוגעות ל"נשים ואסונות טבע", "נשים כבנות ערובה", "נשים וילדות ומחלת האיידס" ו"תמותה בקרב נשים".

אבל גם במושב הנוכחי, כמו בשנה שעברה, ההחלטה היחידה הנושאת אופי פוליטי מובהק ותוקפת מדינה חברה היא זאת המתייחסת למצבן של הנשים הפלסטיניות. בהחלטה שמונה סעיפים הקובעים בניסוחים שונים כי "הכיבוש הישראלי בשטחים כולל מזרח ירושלים הוא המכשול המרכזי לקידומה של האשה הפלסטינית". ההחלטה אף מוקיעה את "התנאים הכלכליים והסוציאליים הקשים שהנשים והנערות הפלסטיניות נתונות בהם", שבחלקן הם תוצאה של "הרס בתים והחרמת קרקעות המיועדות לבנייה בהתנחלויות".

החלטה דומה אושרה בשנה שעברה בוועדה, ברוב של 26 חברות. שמונה מדינות נמנעו, ושתיים – ארה"ב וישראל – הצביעו נגד. ההערכה היא כי תוצאות ההצבעה מחר יהיו דומות. בשיחות פרטיות, ובתגובה לפניות מצד ישראל, הנציגות האירופיות בוועדה מתבטאות באופן תקיף נגד אישור החלטה מיוחדת על מצבן של הנשים הפלסטיניות, ומסכימות כי מדובר בהחלטה שמניעיה פוליטיים. הן מתנגדות להחלטה שאינה מקצועית, ומתייחסת אל מדינה מסוימת.

ואולם ככל הנראה, כשתגיע שעת ההצבעה, המדינות האירופיות יימנעו או יתמכו בהחלטה נגד ישראל, כפי שהיה בשנה שעברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ