נביא האקורדיון

יהודה אופנהיימר, מוסיקאי ומורה, 1925-2012

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

כשהיה יהודה אופנהיימר בן שש, נפל מבטו על אקורדיון קטן בחנות לכלי נגינה בעיר הולדתו פרנקפורט. הוריו נענו להפצרותיו, ומאז ועד יומו האחרון לא מש האקורדיון מידיו. מצד אמו הוא היה נצר למשה אורי הלוי, הרב הראשי של הקהילה הספרדית באמסטרדם במאה ה-16, שקלט את מגורשי ספרד ופורטוגל. מאות שנים אחר כך, שוב קלטה הולנד יהודים שברחו מרודפיהם, הפעם את משפחת אופנהיימר, שחיפשה מקלט מפני הנאצים בעיירת החוף סכווינגן.

כשכבשו הנאצים את הולנד ב-1940 הוא סולק מבית הספר אך לא הצטער, משום שכך היה יכול להשקיע את כל עתותיו באקורדיון. ב-1942 נשלחו אחותו, בעלה ושלושת ילדיהם לתאי הגזים באושוויץ. הוריו ניצלו בנס, כשהוחלפו תמורת טמפלרים גרמנים שהוחזקו במעצר בארץ ישראל. הוא עצמו הוסתר על ידי חברתו אליזבט (בפ) מיסלי בעליית הגג בבית של משפחת דניק הנוצרית. אחד הילדים, וים, ניגן באורגן, ויום אחד ניסה גם יהודה את כוחו בכלי. למחרת העירה השכנה לאם המשפחה: "בנך השתפר פלאים", וכך נאסר על יהודה לצאת יותר ממחבואו.

עם תום המלחמה עלה יהודה לארץ והצטרף למשפחתו בכפר חסידים. אחר כך עלה לירושלים ללמוד באקדמיה למוסיקה. בשל מגפת הפוליו שהשתוללה בארץ הוא שוחרר מהצבא, אך כשהשתקם התנדב לשרת כמוסיקאי בלהקת בידור, וניגן באוזני החיילים מוסיקה קלאסית. הוא ליווה את המוסיקאי וזמר הלדינו יצחק לוי, והשתתף בצוות הווי עם יעקב בנאי והכנר דוד חן. כשהשתחרר היה לאמן מבוקש בהתיישבות העובדת, ולפי הערכתו הופיע ביותר מ-170 קיבוצים.

ב-1953 עבר עם אשתו קלרה לבית זילבר לטבעון, שם היה למורה נערץ שלא פסח על אף לא אחד מגני הילדים, והצמיח מהם נגנים שזכו להישגים בינלאומיים. עם חברו, יוסף פריטש ז"ל, חיבר את ספר היסוד "דע את האקורדיון", וכן הוציא תקליטים ודיסקים של יצירות קלאסיות מפורסמות ושל שירי עמים ושירים עבריים בעיבודו, כולל היצירה "רפסודיה ישראלית", שכתב בעבורו ב-1963 המלחין מרק לברי.

יהודה אופנהיימר

ב-1960 הקים את תזמורת "אקורדיאנה". מבקר המוסיקה של "דבר", מנשה רבינא, התלהב ממנה, ואף ציין כי "שיא הקונצרט היה בהופעתו של המנצח יהודה אופנהיימר כסולן. כל פרק בנגינתו עורר עניין וריתוק". אחרי מותה של קלרה, תלמידתו עדינה ינאי היתה לבת זוגו. הוא אירח בארץ את וים דניק, הילד שבביתו הסתתר, ושקיבל בשם המשפחה את אות חסיד אומות העולם. בספטמבר האחרון אירגנו תלמידיו מפגש מרגש בטבעון, שבו ניגנו את הנעימות האהובות ביחד עם מורם - "נביא האקורדיון" כפי שכונה בפיהם. ימים ספורים לפני מותו הוא זכה בפרס מטעם אקו"ם על תרומתו ליצירה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ