משרד הבריאות יבדוק את מתן התרופות באח הגדול

מנכ"ל המשרד מבקש הבהרות מהפסיכיאטר שסיפק כדורים למשתתפים. במשרד הבריאות הסבירו: אין לתת טיפול בלי הסבר על טיבו

דן אבן
אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
אמילי גרינצווייג

משרד הבריאות הודיע כי יבדוק אם נעשה שימוש לא אתי בתרופות פסיכיאטריות בתוכנית "האח הגדול" של זכיינית ערוץ 2, קשת, ובתוכניות ריאליטי נוספות. ההודעה באה בעקבות עדויות של שישה ממשתתפי עונות קודמות של התוכנית, הטוענים שפסיכיאטר מטעם ההפקה עודד ושכנע אותם לקחת תרופות, מבלי שנתן להם הסבר מלא על הטיפול ותופעות הלוואי.

העדויות התפרסמו בימים האחרונים בידיעות אחרונות. מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, הודיע בתגובה כי יפנה בקרוב לדוקטור אילן רבינוביץ', ששימש בעבר פסיכיאטר של דיירי "האח הגדול". במשרד הבריאות ציינו כי "המשרד ער לסוגיה", ושבו והבהירו כי אין לתת טיפול תרופתי ללא מתן הסבר על טיבו.

במשרד הוסיפו כי יבחנו בקרוב, בשיתוף ההסתדרות הרפואית, אם להפיץ הנחיות חדשות לפסיכיאטרים ורופאים המטפלים במשתתפים בתוכניות טלוויזיה, ובייחוד ריאליטי.

יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופסור אבינועם רכס, תהה: "מה קובע את ההחלטות הרפואיות ב‘האח הגדול'? האם טובת המטופל או שיקולי ההפקה? עלינו להיות בטוחים ללא ספק שבריאותם הנפשית של הדיירים קודמת לכל שיקול כספי".

משתתפת התכנית איילה רשף, יוצאת מבית "האח הגדול" על רקע תמונתו של סער שיינפיין, שנותר בבית צילום: יובל טבול

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עד כה לא הוגשה תלונה נגד רבינוביץ' בלשכה לאתיקה, אולם אם תוגש, יגיע העניין לדיון בפורום. בימים האחרונים כבר נשמעת בקרב פסיכיאטרים בכירים ביקורת על המתפרסם וחשש כי הפרשה מייצגת מצב של קלות דעת בהנפקה ושימוש בתרופות מרשם פסיכיאטריות.

בשיחה עם "הארץ", הכחיש אתמול דוקטור רבינוביץ' את ההאשמות שהוטחו נגדו כי העניק טיפול פסיכיאטרי לדיירי בית "האח הגדול" ללא הסבר מספק. "כרופא פסיכיאטר מומחה שאמון על שבועת הרופאים, בעל יושר ואמינות, הרואה בעבודתי שליחות וייעוד, אני שם דגש על איכות הטיפול לאנשים. מעולם לא נתתי למטופל טיפול תרופתי מבלי להסביר לו במה מדובר, ומבלי להבהיר לו את התופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, בעיקר בתחילת הטיפול", אמר דוקטור רבינוביץ'.

לדבריו, הוא הסביר למטופלים מדוע יתרונות הטיפול התרופתי "עולים לעין שיעור על החסרונות", ואף סיפק להם את מספרי הטלפון שלו ושל המרפאה המשמשת אותו, כדי שיוכלו לפנות אליו במקרה הצורך. "מעולם לא האמנתי שניתן לכפות על מישהו טיפול תרופתי, אלא אם מדובר באשפוז בכפייה", אמר והוסיף: "כל טיפול צריך להינתן לאחר הסבר מלא, מפורט ומדוקדק, ויש לחזור על ההסבר כמה פעמים, ולוודא שהמטופל מבין מה הוא הולך לקחת, ומבין את החסרונות והיתרונות. ערך זה הוא נר לרגליי בעבודתי הרבה עם אלפי מטופלים בשנים האחרונות", סיכם.

הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול פנתה לרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין בדרישה להקפיא את שידורי "האח הגדול", עד שיסתיים הליך הבדיקה בעניינה. כפי שפורסם ב"הארץ", הרשות ביקשה השבוע מהזכיינית קשת להעביר לה הבהרות בעניין הטענות שעלו בפרסום, ומועצת הרשות תתכנס בקרוב כדי לדון בכך. במכתב ששלח מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, יאיר גלר, הוא מציין כי הבקשה להקפיא את השידור היא תגובה חריגה לאירוע חריג. עוד הודיע יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), כי הוועדה תקיים דיון מיוחד בעניין ב-19 במארס. לדברי ח"כ מילר, לדיון יוזמנו גם נציגי ההסתדרות הרפואית וארגוני פסיכיאטריה.

בקשת דוחים הדרישה להקפיא את השידורים

לאחר שבוע סוער מאוד בעקבות הפרסומים הרבים על הפרשה, קיבלו אתמול הפקת "האח הגדול" והזכיינית קשת רוח גבית מענקית הטלוויזיה ההולנדית אנדמול, בעלת הזכויות על פורמט התוכנית. בתגובה לפניית "הארץ" בעניין נמסר כי "אמנם אנדמול אינה מפיקה את ‘האח הגדול' בישראל ולכן אינה יכולה להגיב על פרטים ספציפיים בנוגע לתכנית בקשת, אך אנו יכולים לאשר כי הבטחת רווחתם של הדיירים על ידי מתן גישה למומחי רפואה, כולל פסיכולוגיה, היא הפרקטיקה הסטנדרטית בהפקות הפורמט ברחבי העולם".

לדברי החברה ההולנדית, "כחלק מפרקטיקה זו, ההחלטות הרפואיות מתקבלות אך ורק בהסכמה בלעדית וישירה של היועץ המקצועי והדייר, וזאת תחת סודיות מוחלטת". כאמור, בעונה שלגביה הועלו הטענות, שימש דוקטור רבינוביץ' יועץ מטעם התוכנית. אנשי אנדמול סיכמו את דבריהם בתמיכה מלאה בזכיינית, כשאמרו: "אין לנו ספק כי קשת נהגה בהתאם לנהלים אלה".

אילן רבינוביץ'צילום: דניאל בר און

בנוגע להחלטת משרד הבריאות לבחון את השימוש בתרופות פסיכיאטריות בתוכנית אומרים בקשת כי הם סבורים ששאלת ההפרדה בין שיקול הדעת של אנשי המקצוע הרפואיים, לבין חברות ההפקה או אמצעי התקשורת השונים, היא אכן ליבת העניין. לדבריהם, "בהפקת ‘האח הגדול' מתקיימת הפרדה מוחלטת בין המערכת הרפואית המקצועית לבין מערכת התוכן וההפקה. אנו סבורים כי כמו כן, יש צורך להרחיב את הבדיקה גם לסוגיות אתיות, הכרוכות בסיקור עיתונאי לגבי טיפולים רפואיים".

בתגובה לדרישה להקפיא את שידורי התוכנית אומרים בקשת כי הם "דוחים מכל וכל את דרישת מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, מבלי לדעת את העובדות. העובדות הן כי מתוך 96 דיירים ששהו ושוהים בבית ‘האח הגדול', רק שישה קיבלו טיפול תרופתי פסיכיאטרי". לדבריהם, הטיפול הפסיכיאטרי שניתן למשתתפים באותה העונה, הוצג בשקיפות בסרט דוקומנטרי אישי שערך העיתונאי גואל פינטו שהשתתף בתוכנית. בסרט, שהוקרן בעבר ושודר שוב השבוע לאחר שידור התוכנית בערוץ 2, מספר פינטו על נטילת הכדורים הפסיכיאטריים ואף מראיין בנושא את דוקטור רבינוביץ'. "טוב יעשה מר גלר אם יתמקד בעיקר תפקידו - למנוע הפצת סמים ברחובות ישראל", מסכמים בקשת.

תחילת הפרשה ביום שלישי האחרון, בפרסום בעמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", תקציר של תחקיר ובו טענות של שישה ממשתתפי התוכנית, ובהם הדייר סער שיינפיין, כי דוקטור רבינוביץ' ואנשי ההפקה של "האח הגדול" סיפקו להם תרופות מרשם פסיכיאטריות שגרמו להם להתנהל בצורה שונה.

הפרסום הצית גל תגובות בעיתונות ובציבור, וקשת אף העבירה מכתב התראה לפני הגשת תביעה בגין לשון הרע למערכת ידיעות אחרונות. לטענת הזכיינית, הפרסומים מבית ידיעות אחרונות מציגים את הפקת התוכנית כפורעת חוק המחלקת תרופות מרשם פסיכיאטריות משיקולי תוכן. הזכיינית אומרת עוד כי פרסום התחקיר בידיעות אחרונות מגיע על רקע תחרות עסקית בין אתר מאקו, המשמש כאתר הבית של קשת, לבין אתר ynet של ידיעות אחרונות, והעיתון ישראל היום בו מקודמים תכנים של תוכנית הריאליטי "כוכב נולד"

רבינוביץ' לא שימש יועץ בתוכנית בשתי העונות האחרונות, ואת התפקיד ממלאת בעונה הנוכחית דוקטור ליאת הולר הררי. לדבריה, בשתי העונות האחרונות לא נדרשה כל התערבות פסיכיאטרית בתוכנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ