בכיר בקשת: צופי "האח הגדול" יודעים למה הם נכנסים

עם זאת אמר סמנכ"ל התכניות רן תלם: "מה שמעצבן אותי זה שמפרסמים דברים שקריים ואני מקווה שיבינו שהדברים שקריים". ראיון

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

רן תלם משמש בימים כתיקונם סמנכ"ל התוכניות של זכיינית ערוץ 2, קשת. איש יצירתי ומאוד עסוק. אבל נראה שבשבוע האחרון הוא עוסק בעיקר בכיבוי שריפות ומתן מענה להאשמות שהוטחו בתוכנית הריאליטי המצליחה "האח הגדול".

האם הפרסומים האחרונים הפתיעו אותך?

"יש פה גוף תקשורת שפרסם האשמה חסרת כל שחר ולפיה הפקת 'האח גדול' מחלקת כדורים לדיירים - זה לא היה, וזה מאוד הפתיע כי זה לא קרה. מפתיע שאנשים שעובדים איתי בטלוויזיה, בתקשורת יכולים לעשות דברים כאלו. זה הפתיע וזה העליב בעיקר כשאני יודע כמה ההפקה דואגת לאנשים הללו. אני רואה את היחס של המתמודדים להפקה אחרי התוכנית, והוא הפוך מזה".

רן תלם. מופתע ונעלבצילום: קובי קלמנוביץ'

תלם מבהיר כי מי שאמון על מתן טיפול פסיכיאטרי ורשאי לספק גלולות למשתתפים הוא הרופא המלווה, ולא ההפקה. "בימים האחרונים הרבה דיירים לשעבר מתקשרים כדי לשאול מה הם יכולים לעשות, ומספרים כמה שמבאס אותם לקרוא את הדברים. הרבה פעמים מה שקורה הוא שאנשים שיצאו, ולאו דווקא ניצחו, נוטים להתמרמר על מה שקרה בתוכנית. יש כאלו שאוהבים לנצל את הדבר ולעשות סיפור".

אחד המתמודדים טוען שהוא קיבל כדורים פסיכיאטריים מבלי שהיה מודע להשפעתם. זה לא סיפור?

"זה שנתנו לבן אדם כדורים, זה כנראה נכון. לגבי זה שהוא לא ידע או כן ידע, אני לא יכול לדעת. יש שיחה בין מטפל למטופל. אני מאוד רוצה להאמין שרופא שנותן כדור מסביר את הדברים אבל זו נקודה שאני לא שותף לה, אני לא איש מקצוע".

עולות טענות של דיירים שביקשו לצאת ושכנעו אותם להישאר תוך אספקת כדורים.

"אין נוהל טיפול שבו מוזעק פסיכולוג כדי לשכנע להישאר. מי שרוצה לצאת - ייצא. לאורך העונות היו הרבה דיירים שיצאו בלי שהודחו. איש לא חסם בגופו את יציאתם. במהלך העונה דיירים מרגישים שהם רוצים לקחת הפסקה, לעצור, כמו שקורה בהרבה רגעים בחיים. המון פעמים דיירים אומרים שהם רוצים לצאת הביתה ו'האח הגדול' משוחח איתם. המון פעמים סערת הרגשות נרגעת והם מבינים שהם לא רוצים לצאת, אלא להישאר. בעונה הראשונה כשצבר גדיש הודח, שפרה קורנפלד ישבה עצובה, הרגישה שהיא לבד ורצתה לצאת. חמישה שבועות אחרי זה היא יצאה אחרונה, גאה ומנצחת, וזה היה מקסים".

אז מה עומד לדעתך מאחורי הפרסום?

"יש שני דברים. דייר לשעבר של האח הגדול (סער שיינפיין, א.ג.), שלבי יוצא אליו, אני חושב שלא קל לו. הוא הגיע לרגע הכמעט אחרון, מאוד רצה לנצח וכשהוא סיים הוא התאכזב מאוד, והאכזבה הזו לא עברה לו גם שנתיים אחרי. בשנתיים הללו הוא ניסה יחד אתנו לעשות דברים ולצערנו זה לא עבד. באיזה שהוא שלב זה הוביל אותו לתבוע מחברת ההפקה 2.5 מיליון שקלים וכשזה לא התממש הוא החליט לספר את הסיפור".

"הדבר השני הוא שגוף תקשורת ("ידיעות אחרונות", א.ג.), שלפני שלוש שנים כשתוכנית 'האח הגדול' העזה לעשות משהו שלא היה לרוחם, לשלב חסות בתוכנית לעיתון מתחרה ("ישראל היום", א.ג.), ברגע אחד התהפך ומאותו רגע מקפיד באופן מגמתי ועקבי לכתוב רק דברים שליליים על התוכנית".

לדברי תלם, מתוצאות סקר שערכה "יפעת מחקרי מדיה", מאז תחילת העונה הנוכחית של 'האח הגדול', 97% מהסיקור לו זכתה התוכנית ב-ynet, ו-93% מהסיקור בידיעות אחרונות, היה שלילי. "כשאתה קורא את הסטטיסטיקות לגבי כתבות בידיעות אחרונות, אתה רואה שעל 'רשת' מדובר בסיקור חיובי וב'קשת' הרוב המוחלט הוא סיקור שלילי. כשזה מתקרב לאחוזי ההצבעה במדינות טוטליטריות זה נראה מובהק".

"'האח הגדול' היא תוכנית שזכתה שלוש פעמים ברציפות בפרס האקדמיה לריאליטי הטוב ביותר, התוכנית הכי נצפית. אפשר לטעון שהם אובייקטיביים ולוקחים סיפור טוב, אבל אני לא מאמין שלא היה סיפור חיובי אחד לספר על התוכנית. 'האח הגדול' היא ממש כמו סדין אדום מול האנשים האלו. הם ששים לכל הסיפור לכאורה הזה והופכים אותו ואת גוף השידור שעומד מאחוריו לכלי ניגוח".

אתה לא חושש שהפרסום הזה ירתיע משתתפים בעתיד?

"מה שמעצבן אותי זה שמפרסמים דברים שקריים ואני מקווה שיבינו שהדברים שקריים. כשאנשים רואים את 'האח הגדול', הם יודעים לאן הם נכנסים, הם יודעים שזו לא קייטנה, שהשהייה בבית היא מורכבת והם יודעים את זה כשהם נכנסים. ככל שהעונות משתכללות הם מודעים יותר ומביאים את עצמם מוכנים יותר. אני מקווה שנצליח להרכיב נבחרת מצוינת כמו בעונה הזו גם בעונה הבאה".

אתם לא בודקים את האנשים שנכנסים קודם?

"תהליך הליהוק ל'האח הגדול' הוא ארוך ומורכב. יש כמעט 11 חודשים להשלים אותו. כל דייר, לפני שהוא נכנס, חייב לקבל אישור רפואי פיזיולוגי ופסיכולוגי, שבוחן אותו כבן אדם מתוך ידיעה ש'האח הגדול' זה מקום אחר, שונה ולפעמים מלחיץ. כל עונה יש דיירים שאנחנו חושבים שיכולים להיות מעולים ונפסלים. מבחינתו, זה בינארי. אני לא שואל למה מישהו לא יכול להכנס - או שהוא אושר או שלא. יש במקום הזה קו אדום".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בתגובה לטענותיו של תלם על סיקור שלילי בידיעות אחרונות לתוכניות של קשת, מציין גורם בעיתון כי רק בשבוע שעבר פורסמו במוסף שתי כתבות חיוביות על תוכניות קשת, וכתבה נוספת לפני מספר שבועות.

לטענת הגורם, "הספין של קשת, שלפיו אין חשיבות למה פרסם הוא התחמקות מהתמודדות עם הממצאים הקשים שעולים מהתחקיר". הוא מצטט את יו"ר הלשכה האתית של ההסתדרות הרפואית, פרופסור אבינועם רכס, שבראיון לידיעות אמר כי "אין ספק שהתוכנית פסולה לחלוטין מבחינה חברתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ