בשבתות וחגים אין מי שייקח הביתה 450 ילדי פנימיות

הילדים המוגדרים "חסרי עורף משפחתי" הוצאו מבתיהם על ידי רשויות הרווחה. הם נותרים ללא פתרון כשחבריהם יוצאים הביתה לחופשה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

לכ-450 ילדים ובני נוער מבין עשרת אלפים הילדים החוסים בפנימיות ברחבי הארץ, אין כיום לאן ללכת בשבתות ובחגים. ילדים אלו, המוגדרים "חסרי עורף משפחתי", הוצאו מבתיהם על ידי רשויות הרווחה בשל הסיכון הטמון בהישארותם בבית, לעתים לאחר שנים של מצוקה והתעללות. הם אינם בקשר עם משפחתם, או ששהות בקרב משפחתם מוגדרת על ידי אנשי המקצוע "עלולה להזיק" או לפגוע בשלומם. בזמן שחבריהם יוצאים בחופשות לבתיהם, נותרים ילדים אלו ללא פתרון.

"ניתן לראות בבירור למי בפנימייה יש משפחה או משפחה מארחת, כי הם חוזרים במצב רוח אחר לפנימייה", אומר שי (שם בדוי), בן ה-16 וחצי, השוהה בפנימייה זה שבע שנים, ומעיד על עצמו כי בסופי שבוע הוא נודד בין בתי חברים, או נשאר בפנימייה עם אחיו.

בעמותת "ילדים בסיכוי - המועצה לילד החוסה", מחפשים בימים אלו משפחות שיסכימו להתנדב לשמש "משפחה מארחת" - אליה מגיע הילד בסופי שבוע וחגים, וזו מציעה לו מקום לינה, מקלחת ובמקרים רבים גם חום, אהבה תמיכה ובעצם - משפחה.

לבני הזוג עפרה ואסף פרנקל מהיישוב הקהילתי נוף איילון, לא היתה התלבטות של ממש. לפני שלוש שנים, כשנתקלו במודעה בעניין ביישוב, לא היססו להכניס לחוג המשפחה שני ילדים נוספים, לצד חמשת ילדיהם שלהם - ואימצו לחיקם את האחים שרה ואסי סמאי, אז בני 15 ו-17.

משפחת פרנקל עם האחים לבית סמאי. "כמו הילדים שלי"צילום: גיל כהן-מגן

"הם היו בפנימיות שונות, אך תיאמו לבוא יחדיו", מספרת עפרה. "הלכנו בקצב שלהם, לא נכנסנו לסיפור למה הם מחוץ לבית, ועד היום אני משאירה להם להחליט מתי הם באים, ומדברים אתנו ועל מה. כמובן שלאט-לאט שומעים את הדברים, ותומכים בהם כמו בילדיך".

שרה מספרת כי עברה עם אחיה מספר משפחות מארחות, אך רק כשהגיעו לבית פרנקל, הרגישו שמצאו את מקומם ואת הכתף התומכת שאותה חיפשו. "בשנה הראשונה הייתי מופרעת, ורציתי לעזוב את הפנימייה", היא מספרת, "דיברתי עם עפרה שלא קיבלה את זה, והיו גם ויכוחים בינינו. אבל בלעדיהם, בלי היציבות שנתנו לי, כנראה הייתי מתגלגלת בין פנימיות ולא מגיעה רחוק".

כיום עושה סמאי שירות לאומי בירושלים, ומתגוררת עם חמשת אחיה בדירה בנס ציונה, אך היא לא מוותרת על "שבתות משפחה" בבית פרנקל, שאליה מוזמנים גם כל אחיה. "הם אנשים נדירים שפתחו את ביתם בפני כל המשפחה, ונתנו לאחיי הזדמנות ואת הדחיפה להמשיך בחיים", אמר האח הבכור, סולומון. "היום כולנו רואים בהם אבא ואמא לכל דבר".

משפחות המעוניינות לארח ילדים, לא לפנות לטלפון מספר 03-6475075

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ