ארגון המורים דורש להשיב מורה שהושעה בחשד שהטריד

תלמידות סיפרו כי פנה אליהן בהערות מיניות, והטריד אותן. המורה טוען עם זאת כי המנהלת מתנכלת לו בשל פעילותו בארגון המורים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ארגון המורים עתר לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בדרישה להחזיר לעבודה מורה להיסטוריה בתיכון בחולון, שהושעה עקב תלונות כי הטריד מינית תלמידות ומורות. מנהלת התיכון ושש תלמידות מבית הספר סיפרו כי המורה, המשמש בתפקידו 18 שנה, נהג להשמיע תדירות הערות מיניות מבזות. המורה הודה בחלק מהאמירות אולם הכחיש כי מדובר בהטרדה מינית, וטען כי העירייה מתנכלת לו על רקע פעילותו בארגון המורים. בשבוע שעבר דחה בית הדין האזורי את הבקשה להחזירו לתפקיד, וכעת מבקש ארגון המורים לערער לבית הדין הארצי.

התלונות נגד המורה הועברו להנהלת התיכון ולעירייה בנובמבר האחרון, לאחר הטיול השנתי של כיתה י"ב. תחילה הוחלט להעבירו לתיכון אחר, אולם בשבועות האחרונים נפתחה נגדו חקירת משטרה והוא הושעה למשך 45 יום. בעירייה, שהגישה את התלונה, הסבירו כי התגלו נגדו מקרים חדשים.

בעירייה ערכו תחילה בירור ונפגשו עם שש המתלוננות - שתיים מהן בכיתה י' והיתר תלמידות כיתה י"ב. לדברי עורך דינה של העירייה, אחת מהן אף עזבה את בית הספר מאז. אחת התלמידות סיפרה כי באחד השיעורים, שפך בקבוק מים בכוונת תחילה על חברתה, ולאחר מכן "עטף אותה והיה ביניהם מגע פיזי", ואולם תלמידה אחרת ציינה כי "הוא מעולם לא נגע במישהי, האלימות שלו יותר מילולית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"למרות שלימד היסטוריה, השיעור שלו היה הופך להיות מיני", ציינה אחת התלמידות. חברתה תיארה כי כשאחת התלמידות הגיעה לכיתה עם קערת מלפפונים, "הוא שאל אותה האם המלפפון קשה והאם תרצה גם גזר", ואילו תלמידה נוספת העידה כי אמר בשיעור כי "בנות צריכות לבוא עם מכנסיים קצרים, כי זה מבליט את מה שיש".

הן הוסיפו כי בטיול השנתי החל המורה לרקוד עם התלמידות ו"שר בצורה אירוטית עם לחישות", וכי "פנה לאחת התלמידות, שעשתה קעקוע מחינה מעל החזה, ואמר לה ‘חבל שזה לא יותר למטה, היה יותר מעניין'". תלמידה נוספת סיפרה כי הצטלם עם אחת מחברותיה בפלג עליון חשוף. "כולם היו לבושים והוא הוריד חולצה". לדבריה, "כששאלנו אותו בתחילת הטיול בתמימות: אתה יוצא איתנו לטיול? הוא ענה: ‘מה, הייתי מפספס לראות אתכן במכנסיים קצרצרים'. מורה אחר לא היה אומר דבר כזה".

"רק עכשיו אנחנו מסוגלות לדבר", ציינה תלמידת י"ב, "לפני כן היינו צריכות אותו לציונים, לא יכולתי לספר שהוא מגזים לפעמים, או שאנחנו מרגישות לא בנוח".

בשימוע שנערך למורה, בו נכח גם יו"ר ארגון המורים, רן ארז, הוא הודה באמירות, אך אמר כי התנהגותו פורשה לא נכונה. "לא אמרתי את זה באופן אישי לאף אחד או אחת. זה היה בפורום כיתתי. אם אני מטריד, איפה המוטרדת?".

דברים דומים אמר גם באשר לטענות על "שירה אירוטית", או שפיכת מים. "אין שום קונוטציה מינית בבית הספר", הוסיף המורה, "אולי הדברים נשמעו לא מהוגנים, אולי הגזמתי ועברתי את הגבול, אבל מהיום אני לא אפול לסיטואציה הזאת". הוא טען כי מדובר ב"אמבוש", על רקע פעילותו בארגון המורים.

לאחר שהוחלט על השעייתו, עתר המורה לבית הדין, כשארגון המורים התייצב לצדו. בתצהירו ציין כי נקלע לעימותים מקצועיים עם המנהלת, "שלושה ימים בלבד בטרם סילוקו מבית הספר". לטובתו העידה גם סגנית מנהלת התיכון שבו לימד, שאמרה כי היתה עדה לוויכוח קולני בינו ובין המנהלת, על רקע חילוקים מקצועיים, וטענה כי "ילדים מוציאים דברים מהקשרם, מנפחים דברים". מזכיר סניף תל אביב בארגון המורים, יעקב אופק, סיפר בעדותו כי מדובר ב"אדם רודף יושר, הוא לא יכול לראות עוולות".

עם זאת, מנהלת התיכון העידה כי הוא הטריד גם מורות. "תלמידה ניגשה למחנכת במהלך הטיול ושאלה אם יש ברשותן חטיף, והמורה השיב כשהוא מצביע על איבר מינו ואמר, ‘הנה לך חטיף'". היא סיפרה כי אותה המחנכת העידה בפניה כי היא מוטרדת במשך שנים על ידו.

בית הדין דחה את הטענות כי הוא הושעה ממניעים זרים. "לא מצאנו כל ביסוס לטענה זו", פסקה השופטת אריאלה גילצר-כץ. "פעילותו של המורה כחבר ארגון, ככל שהיתה כזו, לא היוותה עילה לבירור שנערך בחשד כי הטריד מינית תלמידות".

למרות שהעתירה לא עסקה בשאלת נכונות התלונות על הטרדות מיניות, בחרה השופטת להתייחס גם לכך ואמרה כי "לאחר ששמענו ראיות בתיק זה, השתכנענו כי התלונות נגד המבקש אינן משוללות בסיס". ארגון המורים פנה לבית הדין הארצי בערעור על ההחלטה.

בתגובה לדברים מסרה עו"ד סיגל פעיל, המייצגת את המורה ואת ארגון המורים. "אם אלה התלונות נגדו, מדוע ההורים לא הגישו תלונה במשטרה? מדוע העירייה היא זו שפנתה למשטרה?". לדבריה, "מדובר במורה היחיד שייצג במשך שנים את המורים בבית הספר. הוא איש מאוד דומיננטי והעובדה היא שסגנית המנהלת העידה לטובתו. בפירוש לא מדובר באדם שהטריד מינית, אלא בניסיון לפגוע בו על רקע פעילותו בארגון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ