גם כעת, כרם שלום קולט חברים חדשים

למרות הקרבה לגבול רצועת עזה והזיהוי עם חטיפת שליט, הצליח הקיבוץ להגדיל משמעותית את מספר התושבים בשנה וחצי האחרונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"כשהזמינו אותי בשבת עם המשפחה שלי להתארח בקיבוץ - כדי לבדוק אם אני אכן מועמד ראוי - הגעתי בשמחה. את השבת הזאת אני לא אשכח, את רובה ביליתי בממ"ד, כל חמש דקות היו אזעקות ושמענו פיצוצים, פשוט היה מפחיד", כך מתאר עוזי מנור, אחד המועמדים לחברות בקיבוץ כרם שלום את השבת הראשונה במקום. חוויית הקסאמים לא רק שלא הבריחה את מנור מהקיבוץ אלא דווקא הביאה אותו להחלטה מפתיעה, היא דרבנה אותו לבוא לקיבוץ.

מנור, בן 50, הגיע לכרם שלום לפני תשעה חודשים יחד עם אשתו סטלה ובתו בת ה-7, מבאר יעקב. הסיבה לדבריו הוא רצון לעשות שינוי. "לפני המחאה החברתית הרגשתי מועקה, עבדתי כל היום ונאבקתי על כל דבר, לא היה לי זמן לשבת ולשתות בירה עם חברים", הוא אומר.

כשהקיבוץ ניסה לקלוט חברים חדשים בעבר הוא נתקל בקשיים רבים. רבים מהמתעניינים זיהו את הקיבוץ בעיקר כמקום שממנו נחטף גלעד שליט. קברניטי הקיבוץ החליטו לצאת בקמפיין שדווקא קורא לתושבי המדינה לבוא לגור בקיבוץ בגלל הקרבה לגבול. מסעות הפרסום, שאחד חדש החל בסוף השבוע, קוראים לתושבים לבוא ל"אתגר ציוני". כל משפחה שתתקבל לקיבוץ תזכה לבית בגודל 100 מ"ר וכל צעיר שיילך ללמוד יזכה לשלוש שנות לימוד ועוד כמה הטבות. בשנה וחצי האחרונה הקיבוץ הגדיל משמעותית את מספר החברים - היום ישנם 22 חברים ו-16 מועמדים להיקלט כחברים, כשלפני שנתיים היו 15 חברים ו-16 מועמדים.

רוב החברים החדשים בקיבוץ הם בעלי מקצועות חופשיים, אחד איש ביטחון שמצא עבודה במהירות כמצופה, אחר צייר קירות שהשקט הביא אותו למקום כי רק פה "הוא מוצא את השלווה", הסיבות מגוונות אבל אצל כל החברים ישנה סיבה שחוזרת על עצמה - חיי הקהילה שלא מצאו בעיר.

משפחות טייטלבאום, אלמקייס וקיסין, שנקלטות בכרם שלוםצילום: אליהו הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"בעיר אין לך את החברים שמצאתי פה", אומר עוזי אלמקייס שבא לקיבוץ בשנה האחרונה דרך המודעה בעיתון. "בשבוע שעבר היתה לי בעיה בגג, משהו קרס, בתוך שעה כולם היו פה ונתנו יד, זה רק דוגמה למה שיש פה בניגוד לעיר. בהתחלה חלק מהמשפחה אמרו לי ‘למה אתה הולך לחור הזה, אתה תחזור בעוד חודש', אבל פה אני מרגיש בבית", הוא קובע.

"היתה לנו נפילה ביום שישי ממש בחצר הבית", מספר מנור, "נבהלנו קצת, אבל לא משהו רציני בכלל". סטלה אשתו סיפרה: "לא פחדנו, אנחנו קצת כועסים, זאת האמת, הם טובחים בנו ואנחנו יושבים בחיבוק ידיים". לדבריה, "זה היה המבחן הכי טוב עבורי ובעבור בתי. זאת היתה השבת הכי איומה שהיתה פה בשנתיים האחרונות. אמרתי לעצמי שאם אני והילדה שלי עומדות בזה אז אנחנו יכולות לגור פה. אני חוששת מדבר אחד, מהדרך של הילדה לבית הספר ובחזרה. בבית אנחנו לא חוששים. אני מעדיפה לחיות פה במצב הזה מאשר בבאר שבע או באשדוד. פה הרבה יותר בטוח".

"אנשים הגיעו כי הם רצו שינוי וגם בגלל ציונות והגשמה עצמית", אומר אילן רגב, רכז המשק של הקיבוץ. "ההקיבוץ במצב כלכלי מצוין, יש פה פוטנציאל. על פי התוכנית שלנו ב-2013 יהיו 50 חברים, ב-2015 יהיו פה 80 וב-2025 יהיו 150 חברים".

באופן מפתיע, בשנתיים האחרונות נוספו ליישובים באשכול תושבים חדשים: אל מושב תלמי אליהו כ-50 משפחות, במושב אבשלום נקלטו 25 משפחות ועוד 50 מתוכננות ל-2012. בחולית נקלטו כ-6-5 משפחות, בקיבוץ גבולות שווקו 20 מגרשים מתוך 43.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ