יו"ר דירקטריון הפיס מסרב למנות מנכ"ל חדש - בניגוד להמלצת ועדת האיתור

עוזי דיין אינו מוכן למנות את גזבר עיריית חיפה, ג'קי ואקים, לתפקיד ומאשים אותו במסירת מידע כוזב. ואקים מכחיש

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

סערה במפעל הפיס בעקבות סירובו של יו"ר הדירקטוריון, עוזי דיין, למנות את גזבר עיריית חיפה, ג'קי ואקים למנכ"ל. זאת, על אף שוועדת האיתור שמינה הדירקטוריון, בתמיכת דיין, המליצה על ואקים מתוך 63 מועמדים. אתמול התפוצצה ישיבת הדירקטוריון שעסקה בסוגיה זמן קצר לאחר כינוסה. דיין הודיע על נעילת הישיבה, אך חברי הדירקטוריון התעקשו להמשיך ולהצביע על מינוי המנכ"ל. כל הנוכחים - למעט נמנע אחד ומתנגד אחד - תמכו במינויו של ואקים. חברי הדירקטוריון קראו לדיין לכבד את החלטתם ולממש אותה בהקדם.

דיין פתח את הישיבה בהסברים מדוע אינו מוכן למנות את ואקים למנכ"ל הפיס, תפקיד בעל השפעה רבה על תקציבים של מיליארדי שקלים. הוא האשים אותו במסירת מידע כוזב בטופס המועמדות שלו לתפקיד. חברי הדירקטוריון טענו כי אין בידיו כל הוכחה, וכי ואקים דוחה את הטענות. הם דרשו מדיין לקיים הצבעה, אך הוא סירב, נעל את הישיבה ויצא מהחדר. דיין טען כי רק יו"ר הדירקטוריון רשאי להמליץ על מועמד, והבהיר כי רק הוא רשאי לנהל ישיבה או להסמיך אדם אחר לעשות זאת, וכי אין ערך לדיון או להצבעה בלי הסכמתו.

בינואר קבע בג"ץ כי יש למנות את משה אשר למנהל רשות המסים על סמך המלצת ועדת איתור, זאת על אף התנגדותו של שר האוצר יובל שטייניץ. בג"ץ דחה את טענת שר האוצר שלפיה אשר אינו מתאים לתפקיד ובסמכותו למנות מועמד אחר, והורה לשטייניץ להביא את המינוי לאישור הממשלה.

בדירקטוריון טוענים כי דיין מנסה לקדם את מקורביו ולהעניק להם תפקידים במפעל הפיס. בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי דיין חפץ למנות לתפקיד מנכ"ל הפיס את אבנר יהודאי, איש עסקים ששימש בעבר סמנכ"ל הכספים של חברת החשמל. יהודאי תרם לדיין בשנת 2008 כ-5,000 שקלים כשהוא התמודד ברשימת הליכוד לכנסת. יהודאי מסר אז כי הצהיר על קשריו עם דיין בטפסי מועמדותו. "אני לא מזוהה פוליטית. אני כרגע יודע שאני מועמד ונמצא בתהליך", אמר וביקש לא להתייחס לטענה שדיין קידם את מועמדותו.

יו"ר הדירקטוריון עוזי דייןצילום: אליהו הרשקוביץ
גזבר עיריית חיפה ג'קי ואקים צילום: ירון צור לביא

כמה חברי דירקטוריון אמרו כי אם דיין לא יתיישר עם החלטת הדירקטוריון, עליו לעזוב את תפקידו. "ההתנהלות של דיין מאוד בעייתית. בטח בנושא של הקמת ועדת האיתור", אמר שמואל ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת נגב, המשמש חבר דירקטוריון. הוא המשיך ואמר כי "לא נתקלתי ביושב ראש כל כך פוליטי מפלגתי. יש לנו מסמך משכנע מהיועץ המשפטי של מפעל הפיס שטוען שוועדת האיתור פעלה ללא דופי, גם אם בדרך עוזי דיין ניסה להשחיל אחד מהחברים שלו כמועמד למנכ"לות", אמר.

לביקורת הצטרף גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, המכהן אף הוא כחבר דירקטוריון. בוחבוט קרא לראש הממשלה להדיח את דיין אם לא יקבל את החלטת הדירקטוריון. "עוזי רוצה לעסוק בפוליטיקה, אבל במפעל הפיס אי אפשר לעסוק בפוליטיקה", אמר וציין כי אחד מחברי הדירקטוריון אף הטיח בתחילת הישיבה בדיין כי הוא מתנגד למינוי של ואקים, ערבי ישראלי, בשל לחץ של אנשי ימין.

יו"ר ועדת הביקורת של מפעל הפיס, עו"ד מיקי שניידר, ביקש להעלות לדיון בישיבה הבאה את התנהלותו של דיין בסוגיית מינוי המנכ"ל. מלשכתו של דיין נמסר בתגובה כי "בישיבת הדירקטוריון הודיע דיין כי אינו יכול להמליץ על ואקים כמועמדו לתפקיד ונימק את הסיבות לכך. על פי תקנון מפעל הפיס, היו"ר הנו הגורם היחיד המוסמך להמליץ על מועמד מטעמו לתפקיד המנכ"ל ולהביאו לאישור הדירקטוריון. לפיכך כל החלטה שלכאורה התקבלה היא חסרת תוקף". לא ניתן היה להשיג את תגובתו של ואקים עד לסגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ