טלילה נשר

משרד החינוך החליט להכיר ב"מבחני סאלד", המתקיימים בסמינרים החרדיים לבנות, כשווי ערך לחלק מבחינות הבגרות. ההחלטה תחול באופן רטרואקטיבי על כל בוגרת שעברה את הבחינות בעשור האחרון, ונועדה להקל על השתלבותן של הנשים החרדיות בשוק העבודה ובמוסדות להשכלה גבוהה.

שר החינוך גדעון סער הודיע אתמול כי קיבל את המלצות הצוות המקצועי במשרדו, בראשות מנכ"ל המשרד דלית שטאובר, שבחן את הנושא בחודשים האחרונים. לפי ההמלצות, מקצוע האנגלית של מבחני סאלד יהיה שווה ערך לבחינת בגרות באנגלית ברמת 3 יחידות לימוד. ממוצע ציוני המקצועות "תולדות העמים" ו"תולדות ישראל" בסמינרים יוכר כשווה ערך ל"היסטוריה כללית" ברמת 2 יחידות לימוד. מלבד זאת, ציוני "לשון" ו"הבעה והבנה" יוכרו יחד כ-2 יחידות לימוד במקצוע "עברית". במתמטיקה תידרש בחינת השלמה מרמת 2 יחידות לימוד ל-3 יחידות לימוד, משום שציוני המתמטיקה של "מבחני סאלד" יוכרו כשווים לממוצע שני שאלוני הבסיס במתמטיקה בלבד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ב"מבחני סאלד" נבחנות מדי שנה כ-4,500 בנות חרדיות. עד היום נדרשו נשים חרדיות שנבחנו במבחנים אלה להשלים את כל בחינות הבגרות כדי שיוכלו לעמוד בתנאי הסף של המוסדות האקדמיים. מעתה יתבקשו בוגרות מוסדות החינוך החרדי להשלים באופן אקסטרני את מבחני הבגרות החסרים להן, אולם מרבית הנקודות כבר יהיו ברשותן.

במשרד החינוך אמרו כי המהלך יפתח פתח לנשים החרדיות להמשיך ולרכוש השכלה או הכשרה מקצועית, ויסיר את החסמים העומדים בפניהן בשוק העבודה. השר סער ספג ביקורת רבה במגזר החרדי, בין היתר בעקבות מהלכי פיקוח שונים שהנהיג בחינוך המוכר שאינו רשמי. אתמול הוא זכה דווקא לכותרות משבחות באתרי האינטרנט החרדיים. סער הודיע כי עדכן בהחלטתו את ראשי מערכת ההשכלה הגבוהה, שינקטו צעדים מתאימים במכינות הקדם אקדמיות. "זו בשורה לרבבות בנות חרדיות הלומדות את לימודי היסוד", אמר סער, "הגיעה העת לפעול כדי להסיר חסמים להמשך רכישת השכלה, לרבות השכלה גבוהה והשתלבות בעולם העבודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ