דרישה אקדמית בבר אילן: ותק של לפחות שנת נישואים

את מטרת הקורס ל"תקשורת בין-זוגית" מגדירים במוסד כ"קורס להדרכת כלות". סטודנטית לא נשואה: "זה לא מתקבל על הדעת"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בחדר 104 במדרשה שבאוניברסיטת בר-אילן התקיים אתמול בבוקר קורס בכותרת "תקשורת בין זוגית". בניגוד לקורסים אחרים באקדמיה, שהלמידה בהם מותנית לא פעם בקריטריונים לימודיים, לקורס הזה תנאי סף ייחודי: רק סטודנטיות נשואות יכולות ללמוד בו, וגם אז - עם ותק של שנה לפחות מהרגע שבו עמדו מתחת לחופה.

"לומדים נושאים שיכולים להבהיל בחורה לא נשואה", ניסתה להסביר אתמול סטודנטית לתואר ראשון במדע המדינה והיסטוריה, הלומדת בקורס. "יוצאים מנקודת הנחה שמי שמגיעה לקורס היא דתייה, לומדים על הפן ההלכתי והרעיוני בזוגיות, בטהרת המשפחה ובקשר בין בני זוג. זה יכול להיות מבהיל, כי זה על החיים ולא לימודי תיאוריה, והגיוני שלהכשרה מקצועית יש דרישות".

הנימוק הרשמי של בר-אילן הוא שמדובר בקורס להדרכת כלות.

הקורס במדרשה בבר-אילן, אתמולצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ואולם, סטודנטית הלומדת בו שלא במסגרת חוץ תקציבית נפרדת מקבלת על הקורס נקודות כמו על כל קורס אחר הנדרש באוניברסיטה בלימודי היסוד ביהדות, ואינה מקבלת תעודה להדרכת כלות. "כשזה מגיע למצב שאת רוצה לקחת קורס אקדמי באוניברסיטה, המקנה נקודות, ולא נותנים לך לקחת אותו בגלל שאת לא נשואה, זה לא מתקבל על הדעת", אמרה אמש סטודנטית לתואר ראשון ביהדות הלומדת במוסד. "זה לא תנאי אקדמי בשום מקום, מה רלוונטי הסטטוס המשפחתי שלי? ואם אני מתחתנת בעוד חצי שנה, או מחר, נו אז מה? קורס מקצועי המקנה נקודות אקדמאיות לא יכול להיות מוגדר עם תנאי לא אקדמי. מי שמתאים לה ללמוד שתלמד, זו לא מלגה שאפשר להחליט למי לחלק אותה ולמי לא, לבחון התאמה על פי מצב משפחתי זה מגוחך".

בקשת "הארץ" להשתתף באחד השיעורים שהתקיים אתמול נדחתה, אולם ראש המדרשה, הד"ר רות בן מאיר, הסבירה את הרעיון העומד מאחורי ההחלטה: "אנחנו רוצים לגשר ולהכשיר מדריכות כלות, עם דגש על כלות חילוניות. לא מדובר בקורס אקדמי קלאסי, אלא בלימודי יסוד. מטבע הדברים צריך ידע מקדמי כדי להיות חלק מהקורס הזה. אנחנו בעד חופש אקדמי ומציעים אלטרנטיבה מקבילה של הקורס לנשים רווקות, ויש פה בנות מרקע מגוון". לדברי בן מאיר, כוללים שני הקורסים השנתיים הרצאות אורח, בין היתר של רופאת נשים, אנשי הלכה ואקדמיה שעוסקים גם בפסיכולוגיה של זוגיות ולא רק בהקשר הגופני.

"באוניברסיטת בר-אילן כנראה התבלבלו", אומר מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס. "שכחו ששיעור באוניברסיטה זו לא פעולה של בני עקיבא ושאקדמיה זו לא אולפנה". לדבריו, "אוניברסיטה לא אמורה לפתוח קורס לנשים נשואות בלבד או חמור יותר - להיכנס לחדר המיטות של הסטודנטית הרווקה. זו אפליה והתנשאות, מהולה בפונדמנטליזם יהודי". עו"ד הס מוסיף כי "בציונות הדתית הממסדית, המאורגנת, פשה גל עכור של חרד"ליות (חרדיים-לאומיים, ט"נ) שעוסק בצניעות וטהרה באינטנסיביות של ילד מתבגר. מוטב לה לאוניברסיטת בר-אילן לשאוף למצוינות אקדמית ולא למציצנות".

המדרשה בבר-אילן, אתמול. לדברי הד"ר רות בן מאיר, "צריך ידע מקדמי כדי להיות חלק מהקורס"צילום: ניר קידר

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר בתגובה: "באוניברסיטה פועלת מדרשה המציעה לימודי יהדות לנשים, לצד מכון גבוה לתורה שבו לומדים גברים. בין היתר מציעה המדרשה קורסים ביהדות המקבילים ללימודי יסוד ביהדות, שהסטודנטים בבר-אילן מחויבים בהם. לצד אלה מקיימת המדרשה קורס חיצוני להכשרת מדריכות לכלות. הקורס הזה איננו קורס אקדמי. הלימודים בקורס למדריכות לכלות פתוחים לנשים הנשואות שנה אחת לפחות וכרוכים בתשלום ובראיון. אולם, יכולות להתקבל לקורס גם סטודנטיות מן המניין כחלק מחובותיהן בלימודי יסוד ביהדות בקורס שלא בתשלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ