הממשלה תדון בהקצאת קרקעות לערבים הגרים ביפו

הממשלה צפויה לדון ביום ראשון בהצעה להקצות קרקעות של מינהל מקרקעי ישראל ביפו לבניית דיור בר השגה שישווק לתושבי העיר הערבים בלבד

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

הממשלה צפויה לדון ביום ראשון בהצעה להקצות קרקעות של מינהל מקרקעי ישראל ביפו לבניית דיור בר השגה שישווק לתושבי העיר הערבים בלבד. על פי ההצעה, שיזמה עיריית תל אביב, ישווקו 150 יחידות דיור במכרזי "מחיר למשתכן". תנאי גישה למכרז יהיה כי לפחות אחד מבני הזוג ערבי ומתגורר ביפו לפחות חמש שנים ברציפות. את ההצעה יגיש שר התמ"ת, הממונה גם על המיעוטים, שלום שמחון.

ההצעה גובשה בתום דיונים רבים בהשתתפות נציגי עיריית תל אביב, מינהל מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון והיועץ המשפטי לממשלה. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי פיתוחה של תל אביב והתייקרות הדיור בישראל הובילו לעליית מחירים גם ביפו, דבר המקשה על ערביי העיר להמשיך להתגורר בה. נכתב כי "לצד הפעולות הנדרשות להקלה במצוקת הדיור של כלל האוכלוסייה, נדרשת פעולה ייחודית בנושא זה עבור הקהילה הערבית ביפו שלה מאפיינים וצרכים מיוחדים". כמו כן צוין כי "קהילה זו ששורשיה נטועים בעיר, מאופיינת במצב אקונומי נמוך בדרך כלל ".

בהצעת המחליטים שתוגש לממשלה מופיעה גם אזהרה, לפיה "היעדרם של פתרונות למצוקות החברתיות האותנטיות של הקהילה גורמות לתחושות תסכול ומרמור, שעלולות להביא לתסיסה בשכבה הצעירה של הקהילה".

יחידות הדיור צפויות להיבנות בכמה מגרשים שונים. מינהל מקרקעי ישראל והמישלמה ליפו - המנהלת את ענייני יפו מטעם עיריית תל אביב - כבר סיכמו על מגרש אחד ברחוב ארליך. היוזמה הזו מצטרפת לתוכנית אחרת, דומה אך קטנה יותר בהיקפה, שקידמה העירייה בשנים האחרונות במגרש ברחוב מיכאלנג'לו. שם צפויות להיבנות 26 יחידות דיור בשטח של 70-90 מ"ר כל אחת, שישווקו גם כן במתכונת דומה לאוכלוסייה הערבית בלבד. תוכנית זו הופקדה להתנגדויות.

"ההחלטה, בתקווה שהיא תעבור, תהיה ההודאה הרשמית של ממשלת ישראל בעוול שנעשה לערביי יפו לאורך עשרות שנים", אומר חבר מועצת העיר תל אביב אחמד משהראוי (מרצ), תושב יפו.

עיריית תל אביב מסרה כי "מאז כניסתו לתפקיד, מקדם ראש העיר פתרונות דיור בעבור האוכלוסייה הערבית ביפו במטרה לתת מענה לצרכים הגדלים והולכים של אוכלוסיית יפו בכלל ולצרכיה הייחודיים של האוכלוסייה הערבית ביפו בפרט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ