הישראלים לא רוצים שילדיהם יהיו מורים

סקר שנערך לקראת יום המדע הלאומי מגלה אילו מקצועות מעדיפים הורים שילדיהם יבחרו. בראש הרשימה ניצבים עדיין הרופאים

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

מרבית הישראלים היו מעדיפים שצאצאיהם יבחרו לעסוק ברפואה, ואילו רק 2% היו מרוצים אילו היו בוחרים במקצוע ההוראה. זאת על אף שבשנים האחרונות עלתה היוקרה של מקצוע זה, שנחשב היום לרביעי המוערך ביותר - בעוד שב-2009 היה במקום ה-11. נתונים אלה עולים מסקר שנערך על ידי מכון דחף בראשות מינה צמח לרגל יום המדע הלאומי המצוין היום.

מהסקר שנערך בעבור המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע והטכנולוגיה - והמבוסס על תגובותיהם של 528 בני אדם שרואיינו בסוף השנה שעברה - עולה עוד כי 74% מהישראלים סבורים שהמדינה לא משקיעה מספיק במחקר אקדמי.

הסקר ערך אף השוואה בין קבוצות אוכלוסייה שונות וזו העלתה הבדלים בדירוגי המקצועות. כך למשל, נשים החשיבו את עבודתם של קציני צבא כיוקרתית בהשוואה לגברים (8.03 מתוך 10, לעומת 7.43). באופן דומה דירגו נשים גבוה יותר מגברים את יוקרת עבודתם של אנשי רוח ותרבות (7.58 לעומת 6.76). הבדל נוסף שעלה מהניתוח ההשוואתי הוא שאמנם 24% מהישראלים היו רוצים שילדיהם ילכו לתחום הרפואה, אולם בציבור הערבי מדובר בנתון גבוה הרבה יותר - לא פחות מ-43%, לעומת 20% בלבד בציבור היהודי.

גם כשהעונים על הסקר התבקשו לענות על אילו מקצועות היו ממליצים לילדיהם או לנכדיהם, רופאים ניצבו בראש הרשימה, ואחריהם מדענים ומהנדסים - בפער ניכר אחר כל שאר המקצועות והעיסוקים, לרבות עריכת דין, הנהגה חברתית ולבסוף כהונה כחברי כנסת. כותבי הסקר ציינו כי "במחקרים מסוג זה יש תמיד חשש שגורם 'הרצייה החברתית' מטה את התשובות לכיוון הצגת יתר של התנהגות מוערכת יותר. סביר להניח כי גורם זה פעל, במידה מסוימת, בחלק מהשאלות גם במחקר זה".

מה הורים רוצים. לחצו להגדלה

בכל הנוגע להערכה של הנשאלים באשר לתרומות עיסוקים שונים ל"חוסנה של המדינה", רופאים עמדו פעם נוספת בראש הרשימה עם דירוג של 9.59 (8.42 באוכלוסייה הערבית), ואחריהם אנשי מדע בכירים במוסדות מדע והשכלה גבוהה (8.67). במקום השלישי ניצבו אנשי טכנולוגיה והנדסה בכירים במגזר העסקי ואחריהם אנשי צבא בכירים. בכל הנוגע לאמינות של מקורות ידע שונים כיכבו בצמרת ספריות ומדענים באוניברסיטאות. ואילו בסוף הרשימה נמצאים מדענים בחברות מסחריות, ומתחת להם אנשי דת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במסגרת יום המדע הלאומי, המתקיים ביום השנה להולדתו של אלברט אינשטיין, יקיים היום משרד המדע והטכנולוגיה מיזם "מדען בגן". מדענים ומדעניות יבקרו בכמאה גני ילדים ברחבי הארץ במטרה לקדם את החינוך למדע בגיל הרך ולחשוף ילדים למקצוע המדען.

תגובות