לקראת הגירוש |

דו"ח של הכנסת: דרום סודאן מסוכנת

ארגוני סיוע ואנשי רוח פועלים למניעת גירושם הקרב של 700 מאזרחי המדינה הצעירה. השר ישי: הם מזומנים לשמש משפחות אמנה שלהם

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ישראל עתידה לגרש כ-700 אזרחי דרום סודאן חזרה לארצם תוך שבועיים, על אף שמדובר במדינה בה זכויות אדם הן מותרות וסכנת רעב מאיימת על רוב אזרחיה. השבוע נחשפה מציאות זו גם בדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שתיאר מדינה מתפתחת עם עתיד קשה לאזרחיה.

ארגוני זכויות האדם בישראל שכבר הכירו במציאות הקשה, פועלים לשינוי ההחלטה על גירוש אזרחי דרום סודאן, שנוסדה בקיץ האחרון, ושלחו השבוע מכתב לראש הממשלה, , עליו חתמו 400 אנשי אקדמיה, רוח ותרבות בו קראו לו להתערב בנושא ולמנוע את גרוש האנשים. בסוף ינואר הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי על אזרחי המדינה לעזוב את ישראל עד סוף חודש מארס וכי מי שיעזוב מרצונו יקבל 1300 דולר לאדם. לאחר מועד זה לא יקבלו תשלום ויגורשו מישראל.

דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שנכתב על ידי ד"ר גלעד מציג - על אף הערכות משרד החוץ לפיהן ניתן להחזיר את אזרחי המדינה לביתם - תמונה של מדינה מתפתחת במצב קשה. "בחודשים שמאז הקמתה של דרום סודאן ביולי האחרון", מציין בדו"ח, "וביתר שאת בחודשים האחרונים, נשמעות ידיעות על הידרדרות ביציבות ובמצב ההומניטרי במדינה (..) לפי נתוני האו"ם, ב-46 מתוך 79 המחוזות של דרום סודאן הארגון מקיים מבצעים הומניטריים בשל מצב חירום הומניטרי (בדרך כלל מחסור במזון או אלימות)".

ילד במחנה פליטים בדרום סודאןצילום: רויטרס

עוד עולה מהדו"ח כי שליח מיוחד של ארה"ב דיווח לבית הנבחרים כבר באוקטובר 2011 על הידרדרות במצב הפנימי במדינה, ועל עדויות שגם כוחות הביטחון של דרום סודאן מעורבים בפגיעה בזכויות אדם ובגיוס ילדים לצבא. בדצמבר התקבל דיווח משגריר בריטניה בדרום סודאן כי במדינה ניכרת הפרת זכויות אדם, בעיקר על ידי פגיעה בנשים והגבלת חופש התנועה. כמו כן, בדו"ח שהוגש למועצת הביטחון של האו"ם על אלימות מינית באזורי עימות, דווח על תופעה של אונס נשים על ידי חיילי הצבא ולוחמים של מיליציות בכמה מחוזות במדינה. כן נמשכת תופעה של חטיפת נשים וילדים על ידי הלוחמים.

עוד מעיד הדו"ח שהוגש לכנסת, כי תוכנית המזון העולמית של האו"ם הכריזה בפברואר על דרום סודאן כאזור בדרגה 3 מבחינת הסיכון התזונתי - הדרגה הגבוהה ביותר שקיימת. להערכת הארגון, כמיליון מתוך כ-9.5 מיליון תושבי המדינה סובלים מרעב, וכ-2.5 מיליון תושבים מקבלים סיוע בהזנה. המצב עתיד להחמיר ב-2012, אז, מעריך הארגון, כמחצית מאוכלוסיית המדינה תסבול מרעב. לסיכום כותב נתן כי "בעת הכנת המסמך העלו גורמים מקצועיים את השאלה אם לנוכח המצב ההומניטרי בדרום סודאן, ראוי שמדינת ישראל תסיים את ההגנה הקבוצתית לדרום סודאנים בישראל".

השבוע שלחו ארגוני סיוע מכתב לשר הפנים, אלי ישי, בו דרשו כי ימנע את הגירוש הצפוי כל עוד המצב במדינה לא משתפר. אתמול גם נשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב בנושא שעליו חתמו 400 אנשי אקדמיה רוח ותרבות בהם דוד גרוסמן, עמוס עוז, יהודית רביץ, פרופ' יהודה באואר, חנה מרון, יהושע סובול ועוד. "אנו פונים ופונות לרגש ולמחויבות המוסרית והדיפלומטית של רשויות מדינת ישראל ודורשים שלא לגרש 700 יוצאי דרום סודאן תוך הפקרתם למלחמה משתוללת לרעב ומחלות", לשון המכתב. "ברצוננו להביע את תחינתם של המשפחות והילדים בפני קובעי המדיניות בישראל ואת קריאתם לרחמים ולהמשך הגנה על חייהם כפי שעשתה ישראל עד היום".

חגיגות ביום העצמאות של דרום סודאן באילת, ביוליצילום: דניאל בר און

בנוסף, בימים אלו מחתימים הארגונים על עצומה, עליה חתמו ביומיים 4000 איש, לפיה "אנחנו חייבים לפעול במהירות, לפני שמבקשי המקלט יועלו על מטוסים בניגוד לרצונם. חתמו על הקריאה הדחופה למשרד החוץ לפעול בהתאם להמלצות האו"ם ולמשוך את ההערכה בנוגע למצב בדרום סודאן, שעלולה להעמיד את המשפחות האלו בסכנת רעב ואלימות".

בתגובה למכתב אנשי הרוח, אמר היום השר אלי ישי כי שולחיו מוזמנים לשמש כמשפחות אומנה עבורם. "בתקופתי כשר הפנים עשיתי ואמשיך לעשות לשימור ישראל כמדינה יהודית, דאגתי לקידום בניית הגדר כנגד כניסת מסתננים מדרום, דרשתי וקידמתי בניית מתקני שהייה ובוודאי אמשיך לפעול לגירוש המסתננים לארצם.

באחרונה נפגשו נציגי משרד החוץ הישראלי עם נציגי מטה נציבות האו"ם לפליטים בז'נווה, שהבהירו כי הנציבות עדיין מגבשת המלצותיה בעניין דרום סודאן. ממשרד החוץ נמסר כי "אנו נמצאים בקשר שוטף ובקשרי עבודה מצוינים עם נציבות האו"ם לענייני פליטים, כולל בנושא חזרת הפליטים מדרום סודאן לארצם. במסגרת קשרים אלו, מתקיימות פגישות בארץ ובחו"ל. בכל מקרה, ישראל פועלת על פי מחויבויותיה הבינלאומיות".

בהכנת הידיעה השתתפה אופיר בר-זהר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ