מועמדים ללימודי רפואה נדרשים לאישור נפשי

רופא משפחה סירב להעניק אישור למועמדת ללימודים הסובלת מדיכאון. "אם כל מי שסובל מדיכאון ייפסל מלהיות רופא - ניקלע למחסור ברופאים"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב הקימה ועדה לבחינת אישורי הכשירות הנפשית שנאלצים מועמדים לרפואה להציג כתנאי לקבלתם. הוועדה הוקמה בעקבות תלונה שהגישה מועמדת לשנת הלימודים הבאה, שנדרשה להגיש טופס כשירות רפואי בחתימת רופא המשפחה שלה. המועמדת נוטלת תרופה פסיכיאטרית מאז 2004.

בטופס, שבו נעשה שימוש גם בפקולטות אחרות לרפואה ברחבי הארץ, נדרש רופא המשפחה להצהיר כי "מצב הבריאות של המועמד תקין והוא אינו חולה במחלה המוגדרת מחלת נפש, העשויה לסכן את בריאותם של אחרים או לשלול מהמועמד בבוא העת את היכולת לעסוק במקצועות רפואיים". המקרה הועבר לטיפולו של יו"ר איגוד רופאי המשפחה, פרופ' שלמה וינקר, וזה פנה לדיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסי מקורי. מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "דיקן הפקולטה לרפואה מינה ועדה שתבדוק את הטופס ותמליץ על השינויים הנדרשים בו". "מבקשים מרופאי המשפחה לחוות דעה אם מישהו כשיר לעסוק ברפואה בעוד שבע שנים", אומר וינקר. "יש לנו עמדה אחידה שלא לתת עוד אישורים מסוג זה". המחלקה המשפטית בהסתדרות הרפואית הבהירה כי הטופס אינו חוקי, וכי מועמדים ללימודי רפואה הנדרשים לחתום על טופס ויתור סודיות רפואית, יכולים לקבל מרופא המשפחה גיליון סיכום מידע רפואי, הכולל אבחנות ותרופות קבועות.

בניין הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביבצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

כיום, מצוקה פיזית או נפשית איננה פוסלת באופן מיידי מתן רישיון למי שכבר הוכשר לרפואה. רופאים שסובלים ממחלה זיהומית, ובהם גם נשאי HIV, מחויבים בדיווח ובמעקב במוסד הרפואי המעסיק אותם. לעומת זאת, בתחום ההפרעות הפסיכיאטריות המצב שונה. ישנם הרופאים הסבורים כי צריך לפרש את המונח "הפרעת נפש המחייבת דיווח" רק במקרים של פסיכוזה או הפרעה בשיפוט, כפי שמצוין בהוראות לבדיקה או אשפוז כפוי, ולא להתייחס למצבים של טיפול בתרופות לדיכאון וחרדה. "אם כל מי שסובל מדיכאון ייפסל מלהיות רופא, ניקלע למחסור חמור במיוחד של רופאים במדינה", אומר אחד הרופאים.

במשרד הבריאות פועלת זה שנים ועדה לטיפול באנשי רפואה שמצבם הנפשי הידרדר, והם נזקקים לטיפול תרופתי קבוע ולעתים אף לאשפוז פסיכיאטרי. בשנת 2010 הופנו לוועדה 59 רופאים, אשתקד הופנו 43 רופאים ובחודשיים הראשונים לשנת 2012 הופנו 10 רופאים. עם זאת, על פי ההערכות, קיימים גם רופאים המטופלים בתרופות מבלי לדווח לוועדה, ובהם מטופלים בנוגדי דיכאון וחרדה הנחשבים לפופולריים ושיעור המשתמשים בהם הוא כ-8% מהאוכלוסייה הבוגרת.

עניין ריבוי האישורים שנדרשים רופאי המשפחה למלא, כפי שפורסם ב"הארץ" לפני כחודש וחצי, נדון לאחרונה במועצה הלאומית לבריאות הקהילה, המייעצת להנהלת משרד הבריאות. "קיים רצף של בקשות לאישורי כשירות הזויים כמו: אישורים לאימוני גדנ"ע, נסיעות לפולין, כשירות ללינה במעונות סטודנטים, כשירות להורים המועמדים לאימוץ ואישורי כשירות למשרות חדשות. כל העניין מגחיך את הרופאים ואת האישורים עצמם", אומר האחראי על ריבוי האישורים באיגוד רופאי המשפחה, ד"ר אלון קרני. "הבקשה מהרופא לנבא כשירות פיזית ונפשית עוד כה שנים, איננה רצינית. היא באה על חשבון הזמן של הרופא ומי שמשלם את המחיר הם המטופלים עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ