תושב השרון נדרש לשלם 18 אלף שקל לקבורת אשתו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תושב רעננה תובע 18 אלף שקלים מהמשרד לשירותי דת - עלות קבורת רעייתו בבית העלמין האזרחי שמפעילה עמותת "מנוחה נכונה" בכפר סבא. האיש, צביקה גינזברג, בן 72, נדרש לאחר פטירת רעייתו, נינט, לפני מעט יותר משנה, לרכוש לה חלקת קבר. זאת, על אף שחוק הקבורה האזרחית מ-1996 קובע כי אדם זכאי להיקבר בבית עלמין אזרחי חלופי ללא תשלום.

החוק מטיל על השר לשירותי דת להגדיר בתי עלמין אזרחיים אזוריים, במרחקים סבירים זה מזה. למרות זאת, פועלים ברחבי הארץ 11 בתי עלמין אזרחיים בלבד, המאפשרים קבורה ללא תשלום רק לתושבי היישוב שבו הם מצויים. גינזברג מספר כי רעייתו, שמתה לאחר התמודדות ארוכת שנים עם מחלת הסרטן, הביעה את רצונה להיקבר בבית עלמין אזרחי. "היא עברה שתי השתלות מוח עצם, ידעה שזמנה קצוב, ודיברה לא אחת על רצונה להיקבר בתוך ארון, מה שמתאפשר בישראל רק בקבורה אזרחית". כמה חודשים לפני מותה גילה גינזברג כי אין חלקה אזרחית בבית העלמין ברעננה, ולכן פנה לעמותת "מנוחה נכונה" בכפר סבא השכנה ושילם לה בשמו ובשם רעייתו דמי חבר. לאחר פטירתה יצר קשר עם אנשי העמותה, אך להפתעתו גילה כי בית העלמין אינו אזורי ועל כן עליו לשלם תמורת חלקת הקבר. ה"הדבר הזה קומם אותי", אומר גינזברג.

לדבריו, העיקרון חשוב לו הרבה יותר מהכסף. "אשתי היא לא האדם החילוני האחרון שהולך לעולמו במדינת ישראל ורציתי לעשות משהו בעניין הזה. הדבר הכי צנוע והכי קונקרטי זה לתבוע את המשרד לשירותי דת". את התביעה הגיש גינזברג לבית המשפט לתביעות קטנות בכפר סבא, בסיוע עו"ד אורלי לחובסקי-ארז מהתנועה הרפורמית. מנכ"ל התנועה, הרב עו"ד גלעד קריב, אומר כי הממשלה כשלה ביישום חוק הקבורה האזרחית. לדבריו, "היא נכשלה בכוונה תחילה מתוך רצון לשמר את המונופול בתחום הקבורה בידיים האורתודוקסיות". לפני ארבע שנים עתרה עמותת "מנוחה נכונה" לבג"ץ, באמצעות עו"ד יפעת סולל, בדרישה לחייב את המדינה להקצות משאבים הולמים לקבורה אזרחית. ביולי 2011 אמרו השופטים כי הם נוטים לקבל במלואה את העתירה. בעקבות הביקורת, הודיעו באוגוסט 2011 משרדי האוצר והדתות כי יקצו מדי שנה חמישה מיליון שקלים לקבורה אזרחית חלופית, לעומת 300 אלף שקלים עד אז.

המשרד לשירותי דת מסר בתגובה כי טרם קיבל את התביעה של גינזברג. בהתייחס ליישום החוק לקבורה אזרחית מסר כי "לאחרונה, נודע למשרד כי חלקם של תאגידי הקבורה האזרחית מסרבים לקבור בלא תשלום נפטרים שאינם תושבי מקום פעילות בית העלמין. עם התעוררות הבעיה כינס המשרד ישיבה עם גורמים שונים, שבעקבותיה, ולבקשת המשרד, הוקם צוות בין-משרדי שמטרתו לבצע עבודה מקיפה בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ