שר החינוך יבחן אפשרות לצמצום בחינות הבגרות

פחות מיממה לאחר שיאיר לפיד הצהיר כי כשר חינוך יפעל לביטול כל הבגרויות למעט שלוש, נודע כי גדעון סער יקים ועדה שתבחן את הנושא

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שר החינוך, גדעון סער, צפוי להקים וועדה ברשות מנכ"לית משרדו, דלית שטאובר, שתבחן אפשרות לצמצום בחינות הבגרות. באחרונה שיגר סער מכתב לשלל ארגונים ובו נכתב בין השאר כי "בכוונתי להקים ועדה לבחינת מערך בחינות הבגרות והיקפן...הוועדה תבחן את האפשרות לצמצום מספר הבחינות כמו גם בחינות בית ספריות". המכתב פונה לראשי הארגונים בבקשה שימליצו על נציג מטעמם. כפי שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", בוועדה צפויים לשבת נציגי מוסדות אקדמיים, מנהלים וארגוני מורים ותלמידים.

הוועדה טרם החלה להתכנס ואף טרם הוצאו כתבי מינוי ובמשרד החינוך הבהירו הבוקר כי אין עמדה מגובשת בנושא, וכי הוועדה תבחן אפשרות לחלופות שונות, ובהן צמצום בחינות הבגרות, לאו דווקא במקצועות החובה, כמו גם אפשרות למתן ציונים פנימיים. חלופה נוספת שייתכן ותיבחן נוגעת לצמצום מספר השאלונים. "הוועדה עדיין לא קמה, אין מועמדים, וודאי שמגוחך לדבר בשלב זה על מה תהינה מסקנותיה", הבהירו הבוקר במשרד.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

יש לציין כי אין מדובר בפעם הראשונה שנושא זה יושב על שולחן משרד החינוך, וכי בעבר נכשלו נסיונות לחולל רפורמה בנושא. מניע עיקרי ליוזמת הקמת הוועדה בימים אלו הוא פעילות ערה של "ועדת החינוך של מאהל רוטשילד", שמזה חצי שנה, מאז המחאה החברתית ממקדת את עבודתה בנושא בחינות הבגרות. הוועדה זיהתה את בחינות הבגרות כחוליה החלשה והמשפיעה ביותר על אופייה של מערכת החינוך בישראל ולדעת חבריה רק באמצעות שינוי מעמיק של שיטת ההערכה, ניתן יהיה לשפר באופן משמעותי את איכות החינוך בישראל.

גדעון סער בביקור בתיכון בירושלים בחודש שעברצילום: ששון תירם

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בהתבסס על תהליך למידה בשיתוף אנשי חינוך, מורים, הורים, תלמידים והאקדמיה, פרסמה באחרונה ועדת רוטשילד את עמדתה ולפיה "אנו מתנגדים למדיניות ההערכה הנוכחית של משרד החינוך, בה הקריטריונים היחידים למדידה של התהליך החינוכי מצטמצמים לשינון של ידע וסטנדרטיזציה. אנו קוראים לצמצום משמעותי של מספר בחינות הבגרות, לשינוי אופיין משינון לפיתוח חשיבה יוצרת וביקורתית כמו גם מיומנויות רלוונטיות למאה ה-21, ולהגברת האוטונומיה של בתי הספר בהערכה".

סוגיית ביטול מבחני הבגרות עלתה אמש לכותרות לאחר שיאיר לפיד אמר כי אם ימונה לשר חינוך בממשלה הבאה, יפעל לבטל את כל הבגרויות, למעט בשלושה מקצועות: מתמטיקה, אנגלית והבהנת הנקרא. בהרצאה שהעביר באוניברסיטה העברית אמר לפיד כי "כששואלים אותי מה הדבר הראשון שאני אעשה אם אהיה שר החינוך, זה מה שאני אעשה: אני אבטל 262 בחינות בגרות מתוך 265. הילדים שלנו צריכים בגרות באנגלית, במתמטיקה ובהבנת הנקרא. וזהו". הוא הוסיף כי "כשהם יגדלו וירצו ללכת לאוניברסיטה, הם יעשו בחינת כניסה לאוניברסיטה כמו בכל מקום נורמלי בעולם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ