רויטל חובל
רויטל חובל

ד"ר אביעד הכהן, שנבחר לפני מספר חודשים לתפקיד היועץ המשפטי החיצוני של מפעל הפיס, ייצג בעבר את מפלגת תפנית שייסד עוזי דיין, המשמש כיו"ר מפעל הפיס. מבדיקת "הארץ" עולה כי כשהעלה דיין את מינויו לאישור הדירקטוריון, לא הוצגה ההיכרות המוקדמת ביניהם. כזכור, כפי שפורסם ב"הארץ", מזכיר מפעל הפיס, ירון לוסקי, שמונה על ידי דיין לתפקיד בדצמבר האחרון, תרם לו כספים במערכת הבחירות האחרונה כשדיין התמודד מטעם הליכוד.

הכהן שימש כיועץ משפטי לעמותת "מפת חיים", שתכליתה לקדם את האג'נדה החברתית- כלכלית של עוזי דיין ותנועת תפנית, שמטעמה רץ לבחירות לכנסת ב-2006. בדו"ח ביקורת חריף על העמותה, שהוזמן על ידי רשם העמותות, נמתחה ביקורת על העמותה. בהליכים מול רשם העמותות בעקבות הדו"ח, ייצג הכהן את העמותה והוא חתום אישית על מסמכים שלה. בנוסף, כתובתה של מפלגת תפנית ברשם המפלגות רשומה במשרדו של הכהן בירושלים.

מינויו של הכהן לתפקיד היועץ המשפטי הובא לדירקטוריון מפעל הפיס בישיבה שהתקיימה ב- 10 בנובמבר. מפרוטוקול הדיון עולה כי דיין הציג את מינויו בין הדברים האחרונים שהיו על סדר היום וציין כי סיכם עם היועץ המשפטי הקודם, רון שפירא, כי הוא יסיים את תפקידו וכי הוא מציע לתפקיד את אביעד הכהן. דיין ציין כי הכהן שלח אליו קורות חיים בני תשעה עמודים, והדגיש את העובדה כי הוא הדיקן של מכללת שערי משפט בהוד השרון.

עוזי דייןצילום: תומר אפלבאום

הגילוי הנאות היחידי נגע להיכרות של דיין עם אביו של הכהן. "אבא שלו, הרב מנחם הכהן, היה הרב של תנועת המושבים' והוא השיא את תמר ואותי לפני 30 שנה, ונכון להיום זה עוד עובד", אמר. בנוסף, הבהיר דין כי השכר של הכהן, שנקבע על כ- 15 אלף שקלים בחודש, יהיה נמוך משל היועץ המשפטי הקודם. במפעל הפיס סירבו לציין מה היה שכרו הקודם. בנוסף, מתברר כי לתפקיד לא נערך מכרז.

גזבר עיריית תל אביב, משה גילצר, המשמש כחבר דירקטוריון מפעל הפיס, העיר על כך, ואמר: "הייתי מרגיש הרבה יותר נוח לו היה יותר ממועמד ששמים פה על השולחן". גילצר הוסיף כי "עם כל הכבוד לאינטלקטואל שמציג בג"צים על מעמד אשה או על בעיות אחרות, בלי לזלזל ובלי לפגוע, אני לא יודע אם זה בדיוק המועמד האידיאלי לכאן".

כאמור, מדובר במינוי שני של דיין לתפקידים במפעל הפיס, בעלי זיקה לפעילותו הפוליטית. מינויו של מזכיר החברה, ירון לוסקי, אושר ב- 15 בדצמבר בישיבת הדירקטוריון, בהתאם להמלצתו של דיין. דיין ציין בישיבה כי הוא מכיר אותו מתפקידו כמנכ"ל חוגי הסיירות של קק"ל, כשדיין היה היו"ר, וכן השניים מכירים משירותם הצבאי. לוסקי שירת כראש לשכת דיין, כששימש כאלוף פיקוד המרכז וכן כששימש כסגן הרמטכ"ל. דיין לא ציין בישיבה כי לוסקי תרם סכום של 1,000 יורו למימון הפריימריז שבו התמודד דיין בשנת 2008, כפי שעולה מדו"חות מבקר המדינה המפורסמים באינטרנט.

עו"ד אביעד הכהןצילום: אלי הרשקוביץ

בכתבה שפורסמה ב"הארץ" בחודש שעבר טען דיין כי אין כל בעיה במינוי. בעקבות הפרסום, דרשו ממנו חברי הדירקטוריון הבהרות. מאז פנה דיין לייעוץ משפטי, באמצעות עו"ד אלי זהר, שנשכר גם כדי לבדוק את סוגית מינויו של ג'אקי ואקים לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס.

בחוות דעת של זהר שנכתבה אתמול, הוא כותב כי "עצם פרסום תרומתו של לוסקי לדיין בדו"ח מבקר המדינה ובאתרו של המבקר ברשת האינטרנט מאיין ומעקר כל חשש - רחוק ודחוק ככל שיהיה - לניגוד עניינים נטען אליו נקלע, כביכול, דיין נוכח התרומה האמורה".

זהר ציין כי ממילא דיין לא עשה שימוש בתרומה, שהושבה ללוסקי ב-2009 וזאת לאחר שהתברר כי התרומה ניתנה במזומן, דבר האסור על פי חוק מימון מפלגות. "התרומה הושבה במלואה לבעליה, הרי שמתאיין כל חשש, ולו התיאורטי והדחוק ביותר, לניגוד עניינים".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מינויו של עו"ד הכהן לתפקיד היועץ המשפטי של דירקטוריון מפעל הפיס ניסמך על מניעים מקצועיים בלבד. ד"ר הכהן נחשב למומחה בעל שם בתחום המשפט, הוא מכהן כדיקן מכללת שערי משפט וכמרצה בכיר למשפט חוקתי ולמשפט עברי במכללה ובפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. יצויין כי משרדו טיפל אך ורק בהליכים שנדרשו לרישומה של תנועת תפנית. יודגש כי כל המינויים הבכירים הנעשים במפעל הפיס מאז החל עוזי דיין בכהונתו נעשים בהתאם לכישורי המועמד ומידת התאמתו לתפקיד תוך חתירה למציינות".

הכהן מסר בתגובה: "משרדי רשם את המפלגה של דיין לפני חמש שנים וכן בכל מיני הליכי שנגעו למערכת הבחירות. בזה זה התחיל והסתיים. ברוב הדברים לא אני טיפלתי, אלא עורך דין אחר במשרד. אין מה להסתיר, הוא מכיר אותי ואני מודה באשמה. להערכתי, זה לא מחייב גילוי נאות. מדובר בעבודה מקצועית טכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ