ספרא וסיפא

אל"מ ברוך קורות, תותחן, מתרגם, 1933-2012

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

ברוך קורות נולד בתל אביב, למד בגימנסיה בלפור ואחרי שירות צבאי בתותחנים הלך, בעקבות אביו העורך דין, ללמוד משפטים בירושלים. אלא ששירות המילואים לא סיפק את אהבתו לצבא ובעקבות מלחמת ששת הימים התגייס לקבע. "התותחן שפשט את גלימת הפרקליט", כתב משה דור ב"מעריב" ב-1972. פקודו דורון קדמיאל, לימים קצין תותחנים ראשי, מספר על מפקד שקט, מקצוען, שנתן גיבוי מלא לכפופים לו.

קורות נשלח לאיראן לאמן את צבא השאה בירי בתותחים שייצר מפעל "סולתם", ובמלחמת יום הכיפורים לכדה יחידתו טייס עיראקי שלחם לצד המצרים, נטש את מטוסו, והפגזה מצרית גרמה לשניהם להישכב זה לצד זה על הדיונות בסיני.

ב-1977, כשהוקמה מחדש המכללה לביטחון לאומי, כאחד מלקחי מלחמת יום הכיפורים, הוא היה אחד מהמדריכים. משהתעורר הצורך בתרגום חומר מאנגלית הוא נרתם למלאכה, ועד מהרה נהפך למתרגם מומחה. עם שחרורו שימש כעשר שנים מנהל כוח האדם ב"אסם", ומשפרש התמסר לתחביב התרגום.

קורות, שחברו הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר דב שפי מכנהו "אנציקלופדיה מהלכת", תירגם כ-200 ספרים, והעמיד לרשות הקוראים בעברית ספרי מופת בהיסטוריה צבאית, כמו "האיש על גב הסוס" של סמואל פיינר, "האסטרטגיה רבתי של האימפריה הרומית" של אדוארד לוטוואק, "השפעת העוצמה הימית על ההיסטוריה" של אלפרד תייר מהן, "מלחמה ופוליטיקה" של ברנרד ברודי, "מלחמה סודית ביותר" של ר' וו' ג'ונס, "פני הקרב" של ג'ון קיגן ועוד.

"הוא היה מהבודדים שהבינו את רזי השפה הצבאית, בעברית ובאנגלית", אומר סא"ל (מיל') צבי עופר, עורך ותיק ב"מערכות". הציבור הישראלי התוודע בזכותו לאישים כמו אלן דרשוביץ ("חוצפה"), רודולף ג'וליאני ("מנהיגות"), וכן לעשרות ספרי עיון בתחום העסקים והניהול, רובם בהוצאת "מטר", כמו "שירות מנצח בשוק תחרותי", "המפתח להצלחה: מיקוד", "מי לקח את הכסף שלי?" וגם "פיטרו אותנו וזה הדבר הכי טוב שקרה לנו". הוא הניח אחריו את אשתו הדסה והבנות טלילה וורדית.

* * *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ