שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תומר זרחין
תומר זרחין

הבמאית הישראלית עפרה ביקל, שחיה שנים ארוכות בארצות הברית, ביימה ב-25 השנים האחרונות סדרת סרטים תיעודיים על העיוותים במערכת המשפט האמריקאית, והצליחה להביא לזיכויים של 13 חפים מפשע. בדרך היא קטפה כ-40 פרסים יוקרתיים, מהם שבעה פרסי אמי. בסרטים היא חשפה כיצד אנשים חפים מפשע הורשעו בעבירות חמורות ונשלחו לרצות תקופות מאסר ארוכות, בשל גזענות, דעות קדומות, לחץ ציבורי, הסתמכות על עדויות מפוקפקות והתעלמות מראיות משמעותיות.

את ההישג הזה, מתכוונת ביקל להביא בשנה הבאה למכללת ספיר, הסמוכה לשדרות. כ-30 סטודנטים מבית הספר למשפטים ומבית הספר לקולנוע וטלוויזה במכללה, יתעדו בדומה לביקל ובהנחייתה תופעות של עיוותי דין, וגם ינסו לאתר תיקים של הרשעות שווא.

הסרטים של ביקל מוקרנים בפקולטות למשפטים וכל אחד מהם חושף את הקלות שבה עיוות דין, ולו הקטן ביותר, יכול להביא לתוצאות הרות אסון. כך למשל, בטרילוגיה "חף מפשע אבוד", סרטיה הראשונים, היא תיעדה בין 1991 ל-1997, את משפטם של עובדים במעון יום לילדים בעיר אידנטון בצפון קרוליינה, שהואשמו בהתעללות מינית בילדים. ביקל הראתה בסרט כיצד במשך המשפט "שופצו" עדויות הילדים כך שיגרמו להרשעת הנאשמים. בזמן שידור הסרט השלישי בטרילוגיה, כל הנאשמים כבר שוחררו הודות להד הציבורי שעוררה הסדרה.

בראיון טלפוני מניו יורק, אמרה ביקל כי כל אחד מהנאשמים באותה הפרשה שילם מחיר אישי כבד, למרות הזיכויים המהדהדים. "החיים של כל אחד מהם נהרסו", היא אומרת.

ביקל רואה בסרט התיעודי כלי אפקטיבי יותר מכל כלי אחר לחשיפת עיוותים בהליכי החקירה והמשפט. היא מספרת כי באחד המקרים שתיעדה, הורשע נער שחור בשם טרנס גרנר בביצוע שוד אלים, רק משום ששמו דומה לזה של מבצע העבירה האמיתי. עובדה זאת התגלתה לאחר שאחד השותפים לשוד סיפר על כך לביקל בזמן עשיית הסרט.

היא נחשפה לעשרות רבות של תיקים, ולדבריה הגיעה "כמו דף חלק", בלי דעה קדומה, שמעה עדויות, ונחשפה לראיות. המגע האינטנסיבי עם ראיות ועדויות, היא מספרת, אפשר לה לפתח מיומנות כזאת שבעזרתה היא יכולה לטענתה בתוך כשבוע לדעת אם מדובר בתיק של חף מפשע.

בארצות הברית פועלת החל משנות השמונים היוזמה המשפטית "פרויקט חפות", שהצליח להביא עד היום לזיכויים של יותר מ-450 מורשעים, כ-300 מהם בעזרת בדיקות דנ"א שנערכו אחרי שכבר הורשעו. בחלק מהמקרים הצליח הפרוייקט אף לחלץ נידונים למוות מגזר הדין, שבבסיסו טעות. הפרויקט האמריקאי נראה רחוק מהמציאות המשפטית בישראל - מאז קום המדינה, התקבלו רק 21 בקשות למשפטים חוזרים, כשמחציתם הסתיימו בהרשעה גם לאחר המשפט החוזר.

הסנגוריה הציבורית היא הגורם המרכזי המגיש בקשות למשפטים חוזרים בישראל. לדברי עו"ד אפרת פינק, האחראית בסנגוריה הציבורית על משפטים חוזרים, בישראל שורת חסמים המונעים הקמת פרויקט חפות במתכונת האמריקאית. בין היתר מונה פינק את המגבלות שמטילה הפרקליטות על עיון במוצגים לאחר המשפט. נוסף על אלה אומרת פינק כי על אף שהחוק מחייב לשמור מוצגים הקשורים להליך המשפטי, גם לאחר שהוא הסתיים, ברוב המקרים נמצא כי הושמדו מוצגים שהוצגו במשפט. כתוצאה מכך, לא ניתן למשל לערוך לאחר שנים בדיקות דנ"א מתקדמות.

הפרויקט המתכונן בשנה הבאה בספיר, יופעל ביחד עם הסנגורית הציבורית בדרום, ד"ר דליה חלק, המפעילה מהשנה קליניקה במשפט פלילי במכללה. החיבור בין חלק לביקל נעשה על ידי יוסף זוהר, שזוכה מאשמת רצח אביו לאחר חמש שנים של משפט שהתבסס על טעויות ועדויות לא אמינות.

ברוח העשייה התיעודית של ביקל ובהנחייתה, מתכוונים בספיר לתעד סוגיות עקרוניות שונות הנוגעות בעיוותי דין, אך גם להתמקד בתיקים משפטיים של מורשעים, שניתן יהיה לחשוף שהרשעתם היא הרשעת שווא. בין הנושאים העקרוניים שבהם יתמקדו, הם ימי הקראה מרוכזים של כתבי אישום, שמכונים בפני תובעים וסנגורים כ"ימי שוק": שופט מקבל ערימת תיקים בהם כתבי אישום, ובזה אחר זה מתייצבים בפניו נאשמים להקראה של כתב האישום נגדם, שבדרך כלל מסתיימת בהסדר טיעון מהיר.

ד"ר חלק נאבקת בשנים האחרונות מתוקף תפקידה בסנגוריה הציבורית בעיוותים בימי הקראה מרוכזים, כשלמשל מתקיימים כאלה ללא נוכחות סנגור, כמתחייב בחוק. אתמול היא אמרה כי כדי שהציבור יידע מה מתרחש בימי ההקראה האלה יש צורך לתעד את ההתנהלות במסדרונות בית המשפט מחוץ לאולם בימי הקראות: נאשמים, סנגורים ותובעים מצטופפים במסדרונות בית המשפט ומנסים להגיע להסכמות, שסופן, בדרך כלל בהרשעות מהירות.

ביקל סבורה כי העבודה בפרויקט הנוכחי תהיה מורכבת יותר מהעבודה שערכה בארה"ב, שם לדבריה יש פתיחות גדולה יותר לנושא החפות ולהרשעות שווא בקרב אנשי אכיפת החוק. היא חושבת שהנוקשות של אנשי החקירה והתביעה בישראל בכל הנוגע לאפשרות לפתוח תיק ולחקור מחדש, גם לאחר ההרשעה, תגרום לקשיים, אך היא מקווה שהמצלמה תביא גם כאן לפתיחת דלתות.

הבמאית עפרה ביקל
מתוך הטרילוגיה "חף מפשע אבוד". לעיוות דין, ולו הקטן ביותר, יכולות להיות תוצאות הרות אסון (תצלום טלוויזיה )
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ