א.ב יהושע: השואה היא כישלון של העם היהודי

בהרצאה שנתן תקף הסופר גם את היורדים מהארץ: "גם לשוודים אין עבודה בהיי-טק, אבל לא תראו כל כך הרבה מהם בארה"ב"

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

חתן פרס ישראל, הסופר א.ב יהושע, קבע בהרצאה שנתן בסוף השבוע כי השואה היא "כישלון יהודי נורא". הוא תקף את היורדים מהארץ שעושים זאת לדבריו מטעמי נוחות "גם לשוודים אין עבודה בהיי-טק, אבל לא תראו כל כך הרבה שוודים בארה"ב".

"כל מי שמנתח את 100 השנים האחרונות, ראשית צריך להצביע על הכישלון היהודי הנורא במאה הזאת", אמר יהושע בהרצאה בנושא יחסי הגומלין שבין ישראל ליהודי התפוצות, "היה לי מאוד לא נוח לדבר על המאה האחרונה של הקיום היהודי כניצחון מאחר שזאת מאה שבה הכישלון היהודי היה איום ונורא. כאשר צרפת נכבשה במלחמת העולם השנייה זאת היתה תוקפנות גרמנית, אבל ללא ספק כשהצרפתים מנתחים את התבוסה שלהם, עם של 50 מיליון איש נכבש - זה כישלון צרפתי". לדבריו, "מעולם לא שמעתי את היהודים מנתחים את השואה ככישלון של העם היהודי, שלא צפה אותה, שלא יכול היה להבין אותה, שבמשך 2,000 שנה, למרות כל הנורות האדומות שדלקו כל הדרך בהיסטוריה, לא הבין מה מצפה לו ולא התכונן".

"וצריך לומר, ראשית כל אנחנו נכשלנו. במשך חמש שנים הושמד שליש מהעם וזה לא בגלל אידיאולוגיה, לא בגלל דת, לא בגלל כלכלה או טריטוריה". יהושע אמר את הדברים במסגרת פאנל "שישי אסטרטגי" של "הקתדרה" בהרצליה, שהתקיים שלשום.

הסופר ביקר שוב את יהודי התפוצות, כפי שכבר עשה בעבר, בייחוד את יהודי ארצות הברית. "אלה הם יהודים חלקיים בעוד שאני יהודי שלם", אמר יהושע, "אנחנו בשום פנים ואופן לא אותו הדבר - אנחנו טוטאליים והם חלקיים, אנחנו ישראלים והם יהודים. בשנים האחרונות אני וחברי צריכים להגן על ישראל מול העניין המדינתי, כאילו היא מושג של אזרחות בלבד, בעוד ישראל זה המושג האותנטי, העמוק של העם היהודי, שבמשך 1,000 שנה העם הזה נקרא רק ישראל, שאין באף סידור אזכור למלה ‘יהודי' אלא רק ‘ישראל', ששם המדינה שלנו והטריטוריה היא ארץ ישראל - ועל הדבר העמוק הזה, צריך להגן מפני ההתקפה היהודית".

יהושע סייג את דבריו באמרו כי אינו שופט מיהו יהודי טוב או יהודי רע, וכי המושג "יהודי חלקי" אינו מייחס ליהודי התפוצות הערכה מוסרית כלשהי. אולם מנגד, הגדיר את הגולה כ"כישלון עמוק מאוד של העם היהודי". עוד אמר יהושע כי "מאחר שההתיישבות היהודית בגולה נבחרה על ידם לפני 2,000 שנה ולא נכפתה עלינו, כפי שנהוג להציג את השתלשלות העם היהודי הגלותי לדורותיו, ולמרות שהיתה בידם האפשרות לחזור לארץ, רובם הגדול בחר שלא". הסופר ציין כי העלייה מארצות הברית היא אפסית ומבישה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדבריו, "יש כ-500 אלף ישראלים בגולה, הם יכולים בקלות לגלוש לישראליות שלהם שהם רואים בה רק אזרחות ולא זהות. אין שם בית שאין לו קבריולט בחוץ כמעט, אני מכיר את הבתים האלו. הם יושבים שם בקלות, למה? כי אין להם עבודה כאן? גם לשוודים אין עבודה בהיי-טק כמו שהם רוצים אבל לא תראו כל כך הרבה שוודים יושבים בארה"ב".

בתשובה לשאלה מהקהל על הקושי שיש ליהודי התפוצות לעזוב ולבוא לישראל, ענה יהושע כי "אם היהדות חשובה לך, אז בוא לפה ותקבל אותה במלואה ותהיה שותף. אבל חשוב שתבינו, הם ואנחנו זה לא אותו הדבר".

אני לא נותן להם להסתפק בטקסטים, לפחות שילמדו עברית, שיכירו אותנו דרך האינטימיות שבעברית, שיבואו לבקר כאן יותר. עם כל אהבת ישראל שלהם, הם היו כאן בקושי חמישה ימי ביקור, בקושי 20% מהם היו פעם בישראל".

Read this article in English: A.B. Yehoshua: Americans, unlike Israelis, are only partial Jews

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ