יניר יגנה

לפני כשלושה שבועות התפרסמה כתבה במוסף "הארץ", בה התראיינה נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופסור רבקה כרמי, ואמרה בין השאר דברים קשים על חלק מחברי הסגל האקדמי, שלא הוזכרו בשמם. על אף שכרמי התנצלה בפני חברי הסגל שהוזכרו, פנה בימים האחרונים ד"ר תימור מלמד מהפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים, חבר סגל שזיהה כי חלק מדבריה של כרמי כוונו אליו, בהודעות מייל חריפות אל חברי הסגל, ובהן הוא תוקף את הנשיאה באופן אישי.

הפרשה במסגרתה הוזכר ד"ר מלמד החלה לפני כחודש, אז התלוננו סטודנטים רבים מהמחלקה להנדסה בכתבה שפורסמה באתר ynet כי הם נכשלים בבחינות. באותו יום התראיינה כרמי לכתבה שפורסמה ב"הארץ". בין השאר היא צוטטה כאומרת בטלפון "האידיוט ההוא. אתה יודע למי אני מתכוונת. כן, זה עם הקוקו". בהמשך הכתבה אמרה כרמי באותו הקשר לרקטור האוניברסיטה כי מדובר ב"קבוצה מיליטנטית, קומץ, שמכתיבה את סדר היום", ומכנה מישהו "אימפוטנט".

אוניברסיטת בן גוריוןצילום: אלי הרשקוביץ

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  ד"ר מלמד זיהה עצמו כמי שכרמי כינתה כ"אידיוט עם הקוקו". לאחר פרסום הכתבה במוסף "הארץ", התנצלה הנשיאה כרמי בפני ד"ר מלמד באופן אישי, וגם בפני כל אנשי הסגל שנפגעו. עם זאת, ב-7 במארס שלח ד"ר מלמד דוא"ל אל חברי הסגל בפקולטה להנדסה, ובו כתב כי הוא פונה על מנת "לבקש עצה בנוגע למאמר שהתפרסם במוסף סוף השבוע של "הארץ"".

  מלמד מתאר בפנייתו כיצד החלה מחאת התלמידים בעקבות החלטת הסנאט של האוניברסיטה שלא לדרוש דיווח ממרצה שציוניו לא עמדו בטווח הציונים הנקוב בנוהל. לדבריו, בעקבות איומם של התלמידים להפגין ביום הפתוח, זימנה אותם הנשיאה לפגישה, אליה זומן גם דיקן הנדסה. הפגישה התרחשה באותו יום בו נערך הראיון במסגרתו צוטטה כרמי בכתבה.

  "מכיוון שברור לכל חבר סגל ולכל תלמיד במחלקה שלי ולרבים אחרים בקמפוס מי 'האידיוט עם הקוקו' (וראו גם הטוקבקים לכתבה), נמצאה הנשיאה מבזה אותי בפומבי בכתבה זו", כתב מלמד. ביום ראשון הזמינה אותי הנשיאה ללשכתה והתנצלה בפני על התבטאותה. אני השבתי כי המעשה שעשתה או הפגיעה בי אינה הפיכה, וכי התנצלות מעין זו מעבירה אותי מסטאטוס של 'אידיוט עם קוקו' לסטאטוס של 'אידיוט עם קוקו שקיבל התנצלות'".

  פרופ' רבקה כרמיצילום: אילן אסייג

  מלמד המשיך וכתב לעמיתיו, "בקשתי לעצה כיצד אמור חבר סגל לנהוג במצב כזה, המעמיד אותו מול חברי הסגל, מול תלמידיו ואפילו מול משפחתו כמי שנשיאת האוניברסיטה מכנה אותו בתואר 'אידיוט' בשיחות פנימיות, ושאין לה בעיה או יכולת למנוע שעניין זה יהפך לנחלת הציבור? אני אמור למחות, לדרוש (מה?), או לחילופין מי אמור לצאת להגנת חבר סגל שעקב פעילותו האקדמית בסנאט מבוזה בפומבי על ידי ראש האוניברסיטה?"

  ב-12 במארס שלח ד"ר מלמד מייל נוסף, חריף ונוקב יותר, ובו תקף את הנשיאה באופן ישיר, והתייחס לישיבת סנאט האוניברסיטה שהתקיימה באותו יום. "בישיבת הסנאט, לאחר שהסתיימו הודעות הרקטור, שאלתי האם הרקטור לא סבור שמן הראוי שראש הסגל האקדמי יתייחס להתבטאות הנשיאה בכתבה ב"הארץ"? נעניתי על ידי הרקטור כי הנשיאה התנצלה בפני, וכן בפני מספר חברי סגל ששלחו לה מכתב, וכי מבחינתו העניין סגור".

  לדברי מלמד, לאחר שניתנה לו זכות הדיבור הוא אמר את הדברים הבאים: "אני כמובן לא יכול לדבר בשמם של שאר חברי הסגל שהוזכרו בכתבה, אחד 'אימפוטנט', חמישה עד עשרה חברי סגל ש'אינם נאמנים למדינת ישראל', או חברות הסגל החדשות מהמחלקה לכימיה שלטענת הנשיאה התקבלו בשל היותן נשים ולא בשל כישוריהן האקדמיים, טענה שלמיטב ידיעתי אין רחוקה ממנה מהאמת. מלכתחילה לא ראיתי בפגיעה בי את העניין המהותי כאן. העניין המהותי אינו ההתבטאות אלא בנסיבות שהביאו להתבטאות".

  לדבריו, "מספר תלמידי המחלקה הצטלמו לאתר ynet והעבירו ביקורת על תוצאות מבחנים ועל פסילת סעיפים בנוהל הבחינות על ידי הסנאט. פרסום זה גרם תגובות אמוציונאליות חזקות בלשכת הנשיאה, עד כדי כך שדי בחמישה תלמידים רעשניים כדי להפוך חבר סנאט שפעל במסגרת תפקידו בסנאט ל'אויב' האוניברסיטה בעיני ההנהלה. זהו סימפטום לתופעה רחבה ביותר שבמהלך הסמסטר הנוכחי הפכה למגפה. תלמידים שעוקפים היררכיה של החלטות אקדמיות, מאיימים על ראשי מחלקות, מתראיינים עם דרישות לשינויים והקלות אקדמיות שחלקן קיבלו החלטה ברמת מחלקה ופקולטה. התמורה להתנהגותם הינה הזמנה ללשכת הנשיאה, בה בשעה שאני זוכה לכינוי 'האידיוט עם הקוקו'. ההתייחסות מצד ההנהלה הזאת גורמת לכך שתלמידים מאבדים את הכבוד לסמכות האקדמית במחלקות וזילות זו מחלחלת לכל הדרגים החל מיחסי מרצה-תלמיד ועד לרמת הדיקן והרקטור".

  מלמד ציין כי איש מבעלי התפקידים במנהל האקדמי לא פרסם גינוי להתבטאות הנשיאה, כולל הדיקנים או הרקטור. "כל אלה לא מצאו לנכון לצאת להגנת חבר סגל שבוזה על גבי העיתונות על ידי ראש המוסד", כתב. "אפילו חלק מחברי הסגל של המחלקה שלי, ששלחו מכתב לנשיאה, החליטו להחתים רק את חברי הסגל בעלי קביעות".

  "האם זה סביר שאנחנו חיים ופועלים במוסד שהחשש מפני נקמנות ההנהלה מהווה יסוד מוחשי ומשפיע בהתנהלותנו כקהילה אקדמית?", כתב מלמד. "כשהבנתי עניין זה, שאלתי את עצמי שאלה היפותטית: מה היה קורה אם אני הייתי זה שמצוטט מעל גבי העיתון כמי שאמר: נשיאת האוניברסיטה שלנו היא 'מאותגרת אינטלקטואלית'? האם גם אז המערכת הייתה מסתפקת בהתנצלות ב'ארבע עיניים'?"

  "קשה לי להאמין שאם הייתי נתפס בכינוי הנשיאה כ'מאותגרת שכלית', הייתי פטור ב'סליחה, את יודעת, סערת רגשות'", המשיך. "והשאלה שקשה להתחמק ממנה היא האם ראש המוסד יכול מבחינה אתית וציבורית שלא לעבור ולקבל על עצמו את אמות המידה שהוא עצמו כופה עלינו, על חברי הסגל?".

  בתגובה לדברים שנכתבו על ידי פרופ' מלמד, מסרה נשיאת האוניברסיטה כי "המכתב הזה אינו שווה את תגובתי".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ