ח"כ נינו אבסדזה לא תוכל להשתתף ב"רוקדים עם כוכבים"

היועמ"ש לכנסת קבע כי הופעה ממושכת במשדר עלולה להתפרש כטובת הנאה. אבסדזה: "דווקא השתתפות בתכנית חיובית מקרבת את הכנסת לציבור"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי של הכנסת, עו״ד איל ינון, אסר היום (ראשון) על חברת הכנסת נינו אבסדזה (קדימה) להשתתף כמתמודדת בתכנית הריאליטי "רוקדים עם כוכבים" של הזכיינית "רשת" בערוץ 2. בחוות דעת שכתב קבע ינון עקרונית כי השתתפות חבר כנסת כמתמודד במשדר טלוויזיוני והחשיפה לה יזכה, עשויים להתפרש כמתן טובת הנאה, ולהשפיע על שיקול הדעת שלו בדיונים בכנסת העוסקים בתחום התקשורת.

ינון הבחין בין חשיפה חד פעמית שמקבל חבר כנסת בהשתתפותו במשדרים שונים בהם הוא נדרש להביע את דעתו, לבין השתתפות קבועה שרותמת אותו לקידום האינטרסים העסקיים של הזכיינית. ינון תהה גם האם השתתפותה של אבסדזה בתחרות הריקודים עולה בקנה אחד עם ההוראות המחייבות חבר כנסת לשמור על כבוד הכנסת.

"מתכונת זו של השתתפות חבר כנסת בתכנית טלוויזיה אינה אפשרית, וחותרת תחת כללים בסיסיים הנוגעים לעבודת חבר הכנסת, ולחובה להימנע מניגוד עניינים בין תפקידו בכנסת לבין עיסוקים אחרים", כתב ינון. "כידוע, ככלל, חבר הכנסת אינו רשאי במהלך כהונתו להתקשר עם גורמים עסקיים מסחריים לצורך קידום ענייניהם או עניינו. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהתקשרות עם גורמים עסקיים שענייניהם נדונים בכנסת ומפוקחים על ידה. התקשרות כזו עלולה לעלות לכדי קבלת טובת הנאה אסורה על ידי חבר הכנסת".

נינו אבסדזהצילום: תומר אפלבאום

אבסדזה הציעה לינון את האפשרות שתשתתף בתכנית אך תוותר על התמורה הכספית שהוצעה למשתתפים, ובמקביל תימנע מהשתתפות בדיונים ובהצבעות בישיבות ועדות הכנסת ובישיבות מליאה הקשורות לתחום התקשורת.

ינון התנגד להצעה נחרצות. "עמדתי היא כי מתכונת זו של השתתפות חבר כנסת בתוכנית טלוויזיה אינה אפשרית, וחותרת תחת כללים בסיסיים הנוגעים לעבודת חבר כנסת ולחובה להימנע מניגוד עניינים בין תפקידו בכנסת לבין עיסוקים אחרים", הבהיר ינון. "דומני כי בשל מורכבות היחסים בין חברי כנסת ובין התקשורת ועוצמת התלות ההדדית, יש לשמור ולהקפיד על קווי תיחום וגבולות ברורים בין סיקור והשתתפות מקובלים של חברי כנסת במסגרות השונות, לבין הפיכתם למשתתפים קבועים באותן מסגרות, הפועלים מכוח הסכמים והמחויבים לכלי תקשורת ולזכיינים מסוימים ומזוהים עמם", הוא סיכם.

חוות דעתו של ינון צפויה להשפיע בעתיד על השתתפותם של חברי הכנסת במשדרים שונים. עם זאת, אין לעמדתו תוקף בכל הנוגע להשתתפותם של אישים פוליטיים שאינם חברי כנסת במשדרים מסוג זה. על פי פרסומים קודמים, גם ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, צפוי להשתתף בתכנית.

ח"כ נינו אבסדזה הבהירה כי חרף החלטת היועץ, היא עדיין בוחנת את אפשרות השתתפותה בתכנית. לדבריה, "אני מכבדת את חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת, עם זאת עליי לציין שעמדתי כאשת ציבור היא אחרת לחלוטין. אני סבורה שדווקא השתתפות בתכנית חיובית שפונה לאוכלוסיות רחבות בישראל מקרבת את חברי הכנסת ואת הכנסת עצמה לציבור. לעמדתי זו שותפים אנשי ציבור רבים איתם התייעצתי. בדיקת אפשרות השתתפותי בתכנית טרם הסתיימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ