בר-אילן פתחה מסלול מקוצר לתואר שני בלי אישור

המל"ג דורשת לסגור מיידית את הרישום לתוכנית שבה לומדים רק שנה אחת ויום אחד בשבוע. בר-אילן: התוכנית אושרה במל"ג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוניברסיטת בר-אילן פתחה בשנת הלימודים הנוכחית תוכנית לתואר שני ללא אישור המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). במסגרת התוכנית "המיוחדת" לתואר שני בתלמוד, מתרכזים הלימודים בשנה אקדמית אחת בלבד וביום לימודים אחד בשבוע.

המל"ג למדה לראשונה על קיום התוכנית "תלמודאי" (תלמיד חכם ואקדמאי, בפי המוסד), ממודעה שהפיקה האוניברסיטה בניסיון למשוך מועמדים לקראת ההרשמה לשנת הלימודים הבאה, ובה נכתב בין היתר כי יינתנו "תנאים מיוחדים לבעלי רקע תורני נרחב". ועדת המשנה לאוניברסיטאות ומכללות לחינוך של המל"ג, שדנה באחרונה בנושא, קבעה כי "מתכונת זו שונה באופן ברור מתוכנית לימודים רגילה לתואר שני באוניברסיטה" ובהתאם לכך החליטה להעביר את הטיפול בנושא לוועדת פיקוח ואכיפה במל"ג.

"בהמשך להחלטה זו, הנכם נדרשים שלא לפתוח את התוכנית הנדונה ולהפסיק לאלתר פרסום ורישום אליה", כתב הממונה הבכיר על תחום האוניברסיטאות, מרק אסרף, במכתב ששיגר באחרונה לרקטור האוניברסיטה, פרופ' חיים טייטלבאום, והגיע לידי "הארץ". "ככל שהתוכנית מתקיימת זה מכבר, ללא שקיבלה אישורנו", נכתב עוד, "נבקשכם לדווח כמה תלמידים לומדים בה, ממתי ובאיזו מסגרת". באוניברסיטה אישרו אמש כי התוכנית פועלת כבר מתחילת השנה הנוכחית.

המודעה של התוכנית

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

"אני תמה מאוד על מכתבך שבנידון", ענה הרקטור לאסרף: "הבהרנו כי אין שום הבדל בין התוכנית שזכתה לשם השיווקי 'תלמודאי' לבין התוכנית 'הרגילה'", ניסה להסביר. "על מנת למשוך תלמידים רבים ואוכלוסיות מגוונות ככל האפשר למדעי היהדות והרוח, הוצעה גמישות בפריסת הלימודים, בין היתר על ידי האפשרות לקחת שלושה קורסים כקורסים מתוקשבים (לימודים מהבית, ט"נ)", טען טייטלבאום.

המל"ג לא קיבלה את ההסבר וקבעה: "השינוי שנעשה בתוכנית הלימודים הוא שינוי מהותי שאינו בשם בלבד". במל"ג זועמים, בין היתר, על ההחלטה לקצר את התוכנית לשנה אחת, יום בשבוע, ולהפוך את חלק מהשיעורים למקוונים מבית הסטודנט, ללא בקשת אישור המועצה.

מבר אילן נמסר כי "הקביעה של המל"ג כאילו התוכנית 'תלמודאי' נבדלת מהתוכנית 'הרגילה' לתואר שני, מוטעית. גם הקביעה של המל"ג, כאילו התוכנית מכירה בלימודים תורניים קודמים, מוטעית". באוניברסיטה הדגישו כי "מדובר בתוכנית לימודים קיימת שאושרה במל"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ