דיון מיוחד בכנסת |

יו"ר מועצת הכבלים: "רבינוביץ' לא חבר באיגוד הפסיכיאטרי"

בדיון שקיימה ועדת החינוך על "האח הגדול", אמר ניצן חן כי "זה הדבר הראשון שמעיד על בעיה". ח"כ נסים זאב: "גם הצופים זקוקים לכדורים"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

ד"ר אילן רבינוביץ', הפסיכיאטר שליווה את העונה השנייה של תוכנית הריאליטי איננו חבר האיגוד הפסיכיאטרי; כך טען הבוקר (שני) יו"ר מועצת הכבלים והלווין, ניצן חן, בדיון מיוחד שקיימה ועדת החינוך של הכנסת בעקבות פרשת בתוכנית "האח הגדול". לדבריו, "זה הדבר הראשון שמעיד על בעיה".

סער שיינפיין, המתמודד אשר הפרסומים אודותיו עוררו את הפרשה, סיפר על התהליך שהוביל להשתתפותו בתוכנית הריאליטי ועל הציפיות שתלו בו וחבריו. "הם פנו אלי. עברתי אודישן ולא רציתי להכנס בהתחלה. פנו אלי שוב בעונה השנייה וגם בה הבעתי את החששות שלי, במשך למעלה מעשר פגישות. חששתי לקריירה שלי, אמרתי שיש לי מה להפסיד".

"אני יודע שאתם לא מבינים את זה", המשיך שיינפיין, "אבל הם נותנים לך את מה שאתה רוצה לשמוע וכבר באודישנים שואלים אותך האם אתה מוכן לעשות סקס מול מצלמה? האם תלך רחוק? יורם זק, עורך התוכנית, ואלעד קופרמן, המפיק, אומרים לך 'תרגיש חופש לעשות מה שאתה רוצה, במקלחת, עם מי שאתה רוצה. ואז אתה מבין לאן מכוונים אותך".

סער שינפיין בדיון בכנסת, הבוקרצילום: מתוך ערוץ הכנסת

 את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בדיון השתתפו גם נציגי קשת וחברת קופרמן הפקות, נציגי הלשכה האתית של ההסתדרות הרפואית וכן משתתפי תוכניות ריאליטי, שהתווכחו רבות עם חברי הכנסת שנכחו. ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' טענה במהלך הדיון כי התוכנית אינה ערכית. פנינה טורנה, שהתמודדה בעונת ה-VIP, השיבה כי היא ניסתה להעביר מסרים לנשים דרך התוכנית. בתגובה אמרה ח"כ שמאלוב ברקוביץ': "אילו מסרים? כמה הרווחת על התוכנית"? טורנה ענתה: ”120 אלף שקל, אני מרוויחה בחודש 600 אלף. הרווחתי מעט מאוד בשביל להשתתף בתוכנית".

עורך דינו של סער שיינפיין, עורך הדין רון טורקלטאוב, הציג בפני חברי הוועדה מסמך עליו נדרשים  המתמודדים לחתום לפני כניסתם לפיו הם מקבלים על עצמם את הסיכונים שעלולים להיגרם מהתוכנית וכי הם נושאים באחריות לכל השלכה אפשרית, הכוללת מוות ופגיעה נפשית. "האם אתם מוכנים שמסמך כזה יהווה תנאי להשתתפות בתוכנית?" שאל טורקלטאוב את חברי הוועדה.

בתגובה השיבו חברי הכנסת ניסים זאב (ש"ס) ונחמן שי (קדימה) כי שיינפיין חתם על הדברים לפני שהוא נכנס לתוכנית. "הבעיה שלנו היא עם למה הם חותמים". טורקלטאוב השיב: "בגלל שהם נרקסיסטים שרוצים פרסום וההפקה הזו נותנת להם את זה". ח"כ זאב אמר בהמשך: "אני חושב שעושים חסד עם משתתפי התוכנית כשנותנים להם כדורים. רק מסוממים יכולים להשתתף בתוכנית הזו. גם הצופים בזה זקוקים לכדורים לא פחות".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר, אמר בסיום הדיון כי "הוועדה מחכה למסקנות של וועדות הבדיקה השונות של הרשות השנייה, לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית והכבלים והלווין. אני דורש לקבוע כללים ברורים בכל הקשור לנושא בריאות הנפש בתוכניות הריאליטי". לדבריו, "לא יעלה על הדעת שיש אדם מטעם ההפקה ולקבוע לבן אדם שהוא צריך טיפול פסיכיאטרי באמצע התוכנית. יכול להיות שבמידה והוא עובר משבר ההמלצה צריכה להיות שהוא צריך לעבור את זה במקום שמיועד לכך עם המשפחה שיודעת על הטיפול. לא יכול להיות שזה יהיה בחדרי חדרים".

עוד אמר מילר כי "אני פונה למפיקים – אינכם יכולים לשבת כאילו לא קרה דבר, לא יכול להיות שלא נדלקה נורה אדומה. לפחות תבקשו חוות דעת של רופא נוסף. אם היה קורה משהו גרוע יותר לא הייתם יוצאים מזה. יכול להיות שהשתתפות פסיכיאטרים בתוכניות ריאליטי היא פסולה".

מטעמו של רבינוביץ נמסר כי "הניסיון הפתטי שנעשה בוועדה לקשור בין מקצועיותו של ד"ר רבינוביץ' לשאלת חברותו באיגוד הפסיכיאטרים מלמד על בורות משוועת. האיגוד הינו גוף וולונטרי שכל פסיכיאטר בישראל יכול להחליט אם הוא רוצה להיות חבר בו אם לאו, ממש כמו אגודת העיתונאים בישראל. כמו ד"ר רבינוביץ', אף פסיכיאטרים רבים בישראל בחרו שלא להיות חברים באיגוד זה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ